Ponad 34 miliony pasażerów na lotniskach

Prawie o 3,8 miliona zwiększyła się w zeszłym roku liczba pasażerów, którzy skorzystali z polskich lotnisk. Porty lotnicze w Bydgoszczy, Łodzi i Zielonej Górze zanotowały jednak mniejszy ruch niż przed rokiem

Publikacja: 17.01.2017 11:45

Ponad 34 miliony pasażerów na lotniskach

Foto: Pixabay

Z danych zebranych przez portal Fly4free.pl, zajmujący się m.in. porównywaniem cen biletów połączeń i noclegów, wynika, że w 2016 roku przez polskie lotniska przewinęło się 34,2 miliona pasażerów. Oznacza to, że w ciągu roku liczba podróżnych w samolotach z i do Polski zwiększyła się prawie o 3,8 miliona, czyli o 12,4 procent.

Chociaż są to "oficjalne dane" z lotnisk, jak zapewnia redakcja, mogą się jednak jeszcze minimalnie zmienić, bo wciąż nieznane są ostateczne wyniki lotniska w Gdańsku. – Wiemy, ale jeszcze nie powiemy – mówi, cytowany w komunikacie fly4free.pl, Tomasz Kloskowski, prezes lotniska w Gdańsku, który wyniki chce ogłosić 19 stycznia. Wszystko wskazuje, że gdański port przekroczył liczbę 4 milionów podróżnych. Do końca listopada z lotniska skorzystało bowiem 3,7 miliona pasażerów.

W minionym roku największy, bo ponad 1000-procentowy, wzrost zanotował port w Radomiu. Drugie najmniejsze lotnisko w Polsce obsłużyło w zeszłym roku 9,7 tysiąca pasażerów. Trzeba jednak pamiętać, np. lotnisko w Modlinie obsługuje więcej pasażerów w ciągu jednego dnia. Podwarszawskie lotnisko urosło w minionym roku o 12 procent, do 2,86 miliona podróżnych. Jak pisze Fly4fre, wzrost mógłby być większy, gdyby w październiku Ryanair nie zabrał mu (na lotnisko Chopina) lotów krajowych do Gdańska i Wrocławia. Bardziej, bo o 42 procent, zwiększyła się więc liczba pasażerów na lotnisku w Lublinie. W 2016 roku z lubelskiego portu lotniczego skorzystało w sumie 377,6 tys. ludzi.

Ale w liczbach bezwzględnych najbardziej rosły lotniska największe - wlicza Fly4free. Najmocniej lotnisko Chopina, które w ciągu roku obsłużyło ponad 1,6 mln pasażerów więcej niż rok wcześniej. Wynik 12,8 miliona pasażerów oznacza wzrost o 14,5 procent w skali roku. 2017 rok może być jeszcze lepszy – ostatnie miesiące tego roku stołeczny port lotniczy kończył ze wzrostami rzędu 35 procent, a władze zakładają, że port przyjmie w 2017 roku minimum 14 mln ludzi. Z kolei o 18 procent w skali roku zwiększyła się liczba pasażerów na lotnisku w Krakowie, które było o włos od przebicia bariery 5 mln pasażerów (4,98 miliona).

Szeregując porty lotnicze pod względem liczby obsłużonych ludzi, na następnych miejscach znajdują się: Gdańsk (z zakładaną liczbą 4 milionów pasażerów), Katowice (3,22 miliona), Modlin, Wrocław (2,42 miliona) i Poznań (1,71 miliona). Poniżej bariery miliona podróżnych, ale ze wzrostem frekwencji, są również lotniska: w Rzeszowie (664 tysięcy), Szczecinie (467,9 tysiąca) i Lublinie (337,6 tysiąca).

Jak podaje portal Fly4free,  minionym roku mniejszą niż w roku 2015 popularnością cieszyły się tylko porty lotnicze w Bydgoszczy (337,5 tysiąca pasażerów, spadek o 1 procent rok do roku), Łodzi (241,2 tysiąca pasażerów, spadek o 16 procent rok do roku) i Zielonej Górze (9,4 tysiąca pasażerów, spadek o 45 procent rok do roku). To ostatnie lotnisko jest zresztą najmniej popularnym regionalnym portem w Polsce. Poza klasyfikacją należy umieścić Szymany, które z wynikiem 47,1 tysiąca podróżnych, zakończyły dopiero pierwszy rok swojej działalności.

Zdaniem serwisu tak duży przyrost liczby pasażerów jest m.in. związany z bardzo dużą liczbą nowych tras. Przewoźnicy otworzyli w zeszłym roku 105 nowych połączeń z polskich lotnisk, co dało Polsce 13. miejsce na świecie wśród najszybciej rozwijających się rynków lotniczych.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Kruche imperium „Królowej Zakopanego”
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku