Jak podróżować taniej? Najlepsze sposoby

Jeżeli wierzyć statystykom, to Polacy z pewnością nie należą do czołówki europejskich podróżników. Sporym problemem będącym największą barierą w jeżdżeniu po zagranicznych krajach są… koszty takich podróży. Co zrobić, aby podróżować taniej?

Publikacja: 19.12.2016 13:33

Jak podróżować taniej? Najlepsze sposoby

Polacy w tyle?

Analizując statystyki dostarczane przez Eurostat, można dojść do wniosku, że Polacy wcale nie są chętni do podróżowania za granice. Patrząc na ilość łącznie spędzonych nocy poza krajem ojczystym, zdecydowanie w tym aspekcie przewodzą Niemcy. W 2014 r. obywatele tego kraju spędzili na podróżach zagranicznych aż 730 milinów nocy. Polacy w tym wypadku są daleko w tyle – w tym samym okresie było to niecałe 104 milionów nocy.

Trzeba również przyznać, że Niemcy wydają zdecydowanie najwięcej na turystykę ze wszystkich europejskich krajów. W 2010 r. było to prawie 60 miliardów EUR, a 4 lata później już 70 miliardów. Dla porównania – w przypadku Polski wydatki te wahają się w granicach 6,5-6,7 miliarda EUR.

Tak duża dysproporcja jednak nie powinna dziwić – w końcu doskonale wiadomo, że statystyki nabijane są przede wszystkim przez... dobrą politykę socjalną, która daje możliwości niemieckim emerytom na podróżowanie w okresie jesieni życia.

Jak podróżują Polacy?

Trzeba zauważyć, że w Polsce rozwija się turystyka krajowa. Zagraniczne kurorty w północnej Afryce, dotychczas chętnie odwiedzane przez rodzimych turystów, są wybierane coraz rzadziej w obawie o zagrożenia terrorystyczne. Do tego dochodzą częste bankructwa biur turystycznych, w związku z czym coraz częściej obawiamy się wybierać zbyt tanie oferty.

W ciągu ostatnich lat zdecydowanie widać większe zainteresowanie wczasami nad polskim morzem czy w górach. Eksperci wskazują również, że turystyka napędzana jest także wyjazdami służbowymi na terenie Polski.

Na podstawie badań GUS, Polacy w 2015 r. wzięli udział w niemal 40 milionach podróży krajowych (z czego 24,2 miliony to wyjazdy krótkookresowe) oraz ok. 11 milinów wyjazdów zagranicznych. Warto zaznaczyć, że na zagraniczne wczasy wydano średnio ok. 2125 zł, a na krajowe zaledwie 774 zł. Widać więc dużą dysproporcję.

Nie można pominąć także bodźców, które są przeszkodą we wzięciu udziału w tego typu podróżach. W niemal 35% przypadków wskazuje się, że głównym problemem był brak pieniędzy. Drugą przeszkodą jest… brak czasu – w związku z różnymi zobowiązaniami rodzinnymi (10,3%) lub też zawodowymi, czy naukowymi (23,6%).

Choć z argumentem odnoszącym się do kwestii czasu trudno dyskutować, to jednak warto zwrócić uwagę, że istnieje możliwość wiele tańszego podróżowania. Wystarczy zapoznać się z podstawowymi założeniami smart shoppingu.

Sprytne zakupy – sprytne podróże

Smart shopping, czyli sprytne podejście do zakupów, nie ogranicza się tylko do sprzętu elektronicznego. Bez wątpienia dzięki kodom rabatowym i pozostawaniu na bieżąco z ofertami sklepów można zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Tak samo będzie w przypadku podróży. Wcale nie trzeba inwestować dużych pieniędzy, żeby móc skorzystać z tanich ofert. Zatem – jak to zrobić?

Na samym przedostaniu się do miejsca docelowego można oszczędzić na wiele sposobów. Przede wszystkim trzeba być na bieżąco z ofertami przewoźników (lotniczych lub autokarowych). Zapisując się do newslettera, można śledzić wszystkie aktualne obniżki cen. Z wielu okazji można skorzystać, także wyrabiając specjalne karty zniżkowe lub korzystając z okresowych kuponów rabatowych. Warto trzymać rękę na pulsie, ponieważ niekiedy można liczyć nawet na kilkadziesiąt procent tańszy bilet.

Tańsze noclegi – w kraju i za granicą

Z kolei korzystając z oferty portali pośredniczących, można upolować naprawdę dobre okazje na noclegi – i wcale nie musi się to wiązać z koniecznością dużo wcześniejszej rezerwacji. W takich portalach można zapoznać się dokładnie ze standardem danego hotelu, obejrzeć zdjęcia swojego pokoju, a nawet skontaktować się z daną placówką w celu omówienia szczegółów. Wystarczy wpisać okres, w którym chcemy zarezerwować nocleg i wybrać dogodną dla nas lokalizacje.

Dzięki możliwości dodawania opinii przez użytkowników łatwo zapoznamy się z tym, jakie były reakcje poszczególnych odwiedzających. Warto korzystać z takich ofert – możliwe jest znalezienie noclegu w Hiszpanii czy Grecji nawet w okolicach 50-60 zł za noc. To niemal takie same koszty jak w przypadku wakacji krajowych! Oferty, które trzeba wziąć pod uwagę to kody rabatowe i promocje Travelist, Booking, kupony Hotel.com, znajdziemy je w serwisie Kupon.pl.

Zakupy grupowe

Kolejnym sposobem na tańsze wakacje jest skorzystanie z… zakupów grupowych. W portalach tego typu można spotkać się z wieloma ciekawymi ofertami (zarówno na wyjazdy krajowe, jak i zagraniczne). Dzięki takiemu ruchowi zamówimy np. dwutygodniowe wczasy w Chorwacji z upustem wynoszącym nawet kilkanaście procent. Warto szukać także promocji i kodów rabatowych. Np kod rabatowy czy promocje Groupon pozwolą zaoszczędzić całkiem spore kwoty.

Okres przedświąteczny to idealny moment na rezerwowanie wakacyjnych wczasów. Jeszcze zanim wszyscy zaczną planować swoje wyjazdy w okresie od czerwca do września – można wykupić tego typu wczasy, oszczędzając przy tym kilkaset złotych. Trzeba jednak pamiętać o kilku wspomnianych powyżej wskazówkach.

Polacy w tyle?

Analizując statystyki dostarczane przez Eurostat, można dojść do wniosku, że Polacy wcale nie są chętni do podróżowania za granice. Patrząc na ilość łącznie spędzonych nocy poza krajem ojczystym, zdecydowanie w tym aspekcie przewodzą Niemcy. W 2014 r. obywatele tego kraju spędzili na podróżach zagranicznych aż 730 milinów nocy. Polacy w tym wypadku są daleko w tyle – w tym samym okresie było to niecałe 104 milionów nocy.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał