Z mniejszych kierunków znacznie droższe niż przed rokiem są teraz Cypr i Portugalia – o 502 i 146 złotych, a sporo niższe są średnie ceny wyjazdów do Maroka – o 247 złote.
Traveldata zauważyła, że koszty podróży z biurami stosunkowo systematycznie i dość istotnie rosną z tygodnia na tydzień. powodem jest – pisze Betlej - wzrost cen pokojów hotelowych, słabnąca złotówka, znaczący popyt, a ostatnio również składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Najbardziej wzrosły ceny na dwóch ważnych kierunkach zimowego wypoczynku, czyli na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie. Warto też zwrócić uwagę na znaczący wzrost relatywny średnich cen na tych kierunkach, który sięga już kilkunastu procent. Sytuacja taka prowadzi do konkluzji, że ten sezon zimowy może należeć do tych, w których wczesne rezerwacje przyniosły klientom szczególnie istotne korzyści – komentuje ekspert.
Skalę zmian średnich cen wycieczek wobec ich poziomu w ostatnim tygodniu września tego roku na poszczególnych kierunkach ilustruje mapa.
Itaka liderem niskich cen
W obecnym zestawieniu spośród dużych biur podróży jedyne zniżki średnich cen wycieczek w porównaniu z ubiegłym sezonem prezentują biura Neckermann i Rainbow, których wyjazdy były w zeszłym tygodniu tańsze o około 120 złotych – ujawnia Andrzej Betlej .
Wzrost średnich cen, ale znacząco niższy niż przeciętny (77 zł wobec średniej 163 zł) prezentuje oferta biura Itaka, nieco niższy od średniej biuro Wezyr – o około 135 złotych, a oferty biur Sun & Fun, Exim Tours i TUI są już wyraźnie droższe niż miało to miejsce przed rokiem.
W tym, co ma dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 10 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, pozycję lidera wśród dużych organizatorów nadal zajmuje biuro Itaka, które we wczesnym okresie sprzedaży first minute często i skutecznie stosuje politykę bardzo niskich cen wycieczek. W ostatnim tygodniu dysponowała najbardziej korzystnymi ofertami w liczbie 14 przed biurami Rainbow (10 ofert) i Wezyr (6 ofert - na kierunkach egipskich).
Wśród mniejszych organizatorów nadal zwracają uwagę propozycje biura Ecco Holiday z bardzo wysoką jak na biuro średniej wielkości liczbą 11 najbardziej atrakcyjnych ofert. Organizator ten w dużym stopniu wykorzystuje w swoich imprezach przeloty tanimi liniami lotniczymi, a te (na wyloty w lutym) pozostają na niektórych trasach jeszcze relatywnie tanie lub nawet tanieją, jak w wypadku połączeń Wizz Aira.
Wizz Air tanieje szalenie
Wobec ostatniego zestawienia ceny biletów w Ryanairze dla przelotów na kierunkach turystycznych na okres wylotów w pierwszym tygodniu ferii zimowych (13 - 19 lutego) wzrosły średnio o 44 złote, z 612 do 656 złotych (poprzednio wzrosły o 23 złote, spadły też o 23 złote, a wcześniej wzrastały o 42 i 2 złote). W nieco mniejszym stopniu zwyżkowały ceny rejsów na Wyspy Kanaryjskie – z 949 do 1000 złotych, czyli o 5,4 procent, a większym na pozostałych kierunkach – z 410 do 450 złotych, czyli o prawie 10 procent. Rekordzistą wszystkich wzrostów zostało połączenie z Warszawy na Teneryfę - o 190 złotych, a spadków - też na Teneryfę, ale z Krakowa, gdzie cena spadła o 85 złotych.
Kolejny raz mocno spadły ceny w liniach Wizz Air – średnio o 221 złotych, z 822 do 601 złotych (poprzednio spadały o 151 i 102 złote). Największą zniżkę cen zanotowały przeloty z Warszawy do Larnaki i na Teneryfę - o 920 i 665 złotych, a zwyżkę z Gdańska do Barcelony – o 350 złotych.
W porównaniu rok do roku Ryanair miał w minionym tygodniu średnią cenę na kierunkach turystycznych wyższą od ceny sprzed roku o 63 złote (poprzednio była wyższa o 63 złote, a wcześniej niższa o 13 i 8 złotych i wyższa o 23 złote). Większy był wzrosty cen rok do roku kierunków kanaryjskich – średnio o 134 złote, podczas gdy pozostałe kierunki zanotowały zwyżkę – o 28 złotych. Największy wzrost cen rok do roku wykazało połączenie z Warszawy na Gran Canarię – o 640 złotych, a spadek - z Wrocławia na Teneryfę, o 120 złotych – wymienia Betlej.
Znacznie wyższe niż przed rokiem pozostają natomiast ceny w Wizz Airze, a wzrost ten wyniósł średnio 264 złote (poprzednio 279 i 350 złotych). Najbardziej rok do roku wzrosły ceny przelotów z Warszawy do Barcelony – o 881 złotych, a spadków nie odnotowano.
Ostatnie ceny przelotów czarterowych oraz tanimi liniami na najważniejszych kierunkach w polskiej turystyce wyjazdowej wraz z ich zmianami rok do roku przedstawia poniższa mapa.
Źródło wykresów i map: Traveldata
*Mapy przedstawiają zmiany cen wobec poprzedniego tygodnia, a nie wobec poprzedniego zestawienia, gdyż obecnie zestawienia są sporządzane co dwa tygodnie, czyli naprzemiennie dla zimy i lata. Wersję odniesienia wobec poprzedniego tygodnia wybraliśmy kierując się przekonaniem, że ostatnie zmiany są ważniejsze dla obrazu aktualnej sytuacji, a różnicę cen wobec poprzedniego zestawienia można łatwo uzyskać porównując ceny z dwóch kolejnych edycji raportów.