Tylko w ciągu ostatniej doby w Tatrach spadło 20 cm świeżego śniegu. Niebezpiecznie jest na szlakach położonych powyżej górskich schronisk. Jak wyjaśniają tatrzańscy ratownicy, wyzwolenie lawiny śnieżnej jest możliwe już przy małym obciążeniu, przede wszystkim na stromych stokach. Możliwe jest także samorzutne schodzenie śnieżnych lawin.

- Poruszanie się po wysokogórskich szlakach wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności w posługiwaniu się odpowiednim sprzętem jak raki, czekany – mówi ratownik dyżurny TOPR.

Na Kasprowym Wierchu leży już 40 cm śniegu, a temperatura spadła tam do minus 17 stopni. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży 70 cm białego puchu. Górskie szlaki powyżej granicy lasu pokrywa gruba warstwa śniegu. W wielu miejscach przebieg ścieżek jest niewidoczny.

Stopień zagrożenia lawinowego jest wyznaczany według międzynarodowej, pięciostopniowej skali, jednak w Tatrach najwyższy stopień zagrożenia to czwórka. Piąty stopień zagrożenia może wystąpić np. w Alpach, gdzie lawiny mogą zagrażać ludzkim osadom.