– Województwo lubelskie ma jedną z największych nekropolii żydowskich na świecie. A miejsca związane z martyrologią to obowiązkowy punkt edukacyjnych wycieczek szkolnych młodzieży z Izraela – mówi Dariusz Donica, dyrektor departamentu promocji i turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
W Lublinie na Majdanku znajdował się były niemiecki obóz koncentracyjny, w Bełżcu i Sobiborze – obozy zakłady. Pamięć o tych miejscach pielęgnuje Państwowe Muzeum na Majdanku, a Bełżec i Sobibór to jego filie. W ubiegłym roku, jak wynika z danych Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, w formie zorganizowanych wycieczek region odwiedziło 51 tys. młodzieży szkolnej.
- Ale tylko około 20 tys. z nich zanocowało w Lublinie. Zależy nam, aby te proporcje zwiększyć, aby pieniędzy wydawanych przez tych uczniów zostawało więcej w regionie - mówi Dariusz Donica.
Edukacja przez podróże
Państwo Izrael nie szczędzi grosza na tę formę edukacji. Zarabiają na tym biura podróży, przewoźnicy, hotele. Młodzi Żydzi, przebywając od 6 do 8 dni w Polsce, nie tylko poznają przeszłość, ale także zostawiają po kilkaset dolarów kieszonkowego w galeriach handlowych, restauracjach i klubach. Lublin na mapie wycieczek edukacyjnych zorganizowanych centralnie przez Ministerstwo Edukacji Izraela jest jednym z przystanków na trasie Warszawa - Leżajsk - Kraków - Oświęcim - Katowice, skąd zazwyczaj młodzież wylatuje do Izraela.
- Nie zwiększymy nagle liczby młodzieży szkolnej przyjeżdżającej do Lublina, bo na to nie mamy wpływu. Naszym celem jest przekierowanie do Lublina i okolic części ruchu z innych regionów - mówi Dariusz Donica.