Berlin - prokuratura wstrzymała budowę lotniska

Prokuratura w Cottbus zdecydowała o wstrzymaniu budowy lotniska Berlin Brandenburg. Zdaniem prokuratorów inwestycji zagraża katastrofa budowlana

Aktualizacja: 23.09.2015 22:02 Publikacja: 23.09.2015 11:26

Berlin - prokuratura wstrzymała budowę lotniska

Foto: AFP

Dopóki nie zostaną przeprowadzone badania, wszelkie prace na terenie lotniska zostały wstrzymane - pisze tygodnik "Der Spiegel". Prokuratura ustaliła, że wentylatory do oddymiania zamontowane na dachu lotniska są zbyt ciężkie i grożą zawaleniem całej konstrukcji - twierdzi nadzór budowlany.

Prawdopodobnie konieczne będzie wzmocnienie konstrukcji hal lotniska tak, by były w stanie utrzymać ciężkie wentylatory. To oznacza nowe koszty.

Opozycja w krajowym parlamencie krytykuje władze Brandenburgii i radę nadzorczą lotniska, która latem 2012 roku zwolniła głównego inżyniera BER. Zdaniem Andreasa Otto z partii Zielonych zwolnienie głównego planisty sprawiło, że teraz nikt nie jest w stanie rozeznać się w planach inżynieryjnych BER.

Władze Berlina planowały na połowę 2017 roku uruchomienie nowego, centralnego lotniska niemieckiej stolicy. Jednak kolejne problemy mogą sprawić, iż nie uda się dotrzymać i tego terminu.

Nadburmistrz Berlina Michael Müller ma za dwa dni spotkać się z członkami rady nadzorczej BER, żeby omówić sytuację.

Lotnisko Berlin Brandenburg to najbardziej pechowa budowa powojennych Niemiec. Pierwotnie lotnisko miało zacząć działać w 2011 roku, ale seria awarii, błędów i skandali opóźniła jego uruchomienie. Zaczęło się od nieprawidłowo działającej klimatyzacji i systemu przeciwpożarowego. Wadliwie został też wykonany system obsługi bagażowej i za mało było stanowisk odprawy biletowo-bagażowej. Lotnisko wymagało przeprojektowania i przebudowy.

Budowa Berlin Brandenburg trwa od 2006 roku. Początkowo przeznaczono na nią 2,5 mld euro. W zeszłym roku koszt budowy wzrósł do 4,3 mld euro. Na początku tego roku ustępujący prezes BER Hartmut Mehdorn oszacował całkowitą sumę na 5,4 mld euro. Natomiast niemieckie media oceniają, że ostateczny koszt budowy lotniska może sięgnąć nawet 8-10 mld euro. Dodatkowo każdy miesiąc przestoju BER to 20 mln euro za prąd i klimatyzację, ochronę, sprzątanie oraz utrzymanie infrastruktury.

Nowe berlińskie lotnisko, powstaje na południe od stolicy Niemiec, w pobliżu dawnego lotniska Schoenefeld, i ma zastąpić zamknięty w 2008 roku Tempelhof oraz pełniący obecnie funkcję głównego berlińskiego portu lotniczego Tegel na północy miasta. Ma być trzecim co do wielkości, po Frankfurcie nad Menem i Monachium, portem lotniczym w Niemczech.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek