Dubaj buduje gigantyczne lotnisko

Dubaj wyda 32 mld dolarów na rozbudowę drugiego lotniska. Ma ono odprawiać 200 mln podróżnych rocznie, trzykrotnie więcej niż odprawia się obecnie w całym emiracie

Publikacja: 09.09.2014 11:36

Dubaj buduje gigantyczne lotnisko

Foto: Bloomberg

Rozbudowa pozwoli szybko rosnącemu przewoźnikowi, Emirates, przenieść działalność na nowe lotnisko już w połowie lat 20. Za jego przykładem mogą pójść też inne powiązane z nim linie lotnicze.

Międzynarodowe lotnisko im. al-Machtuma zaczęło odprawiać podróżnych w październiku 2013 roku i ma obecnie przepustowość około 5 mln osób rocznie. Zostało uruchomione 4 lata później, niż zakładał pierwotny plan, bo kryzys finansowy zmusił władze emiratu do zmian w niektórych największych projektach. Teraz następuje ich wznawianie, bo rynek nieruchomości się ożywił, a status bezpiecznego miejsca na niespokojnym Bliskim Wschodzie przyciąga kapitał.

Władca Dubaju, szejk Mohammed bin Raszyd al-Machtum zatwierdził już plany rozbudowy portu lotniczego. Docelowo ma on odprawiać ponad 200 mln podróżnych rocznie. Ta największa na świecie rozbudowa portu lotniczego będzie realizowana w dwóch etapach przez 6 - 8 lat i obejmie obszar wielkości 56 kilometrów kwadratowych.

Już obecne główne lotnisko emiratu, Dubai International, jest jednym z największych na świecie i może obsługiwać 75 mln podróżnych.

Transport lotniczy przechodzący przez emirat zwiększył się jednak dwucyfrowo, w ubiegłym roku objął 66,4 mln osób. Dalsza rozbudowa tego lotniska ma więc zwiększyć przepustowość do 100 mln w 2020 roku, ale nadal będzie to za mało. Dubaj spodziewa się bowiem dalszego wzrostu odwiedzających.

Przedstawiciele spółki lotniskowej nie wyjaśniają, jak zamierzają sfinansować te prace. W przeciwieństwie do swoich sąsiadów Dubaj nie ma dużych złóż ropy i w dalszym ciągu stara się pozbyć ciężaru długu powstałego po kryzysie z 2009 roku. Dzięki silnej gospodarce mógł jednak w ostatnich 18 miesiącach tanio pożyczać na rynkach międzynarodowych. Spółka Dubai Airports szacuje, że firmy z sektora lotniczego, włącznie z turystyką i poboczną działalnością, pozwolą zatrudnić 322 tys. ludzi i wygenerują w 2020 roku 28 procent PKB.

Duże linie lotnicze, a wśród nich Emirates, nie zadeklarowały jednak dotąd chęci przeprowadzki na lotnisko al-Machtuma. Władze nie wyjaśniły też, jaki będzie los pierwszego lotniska, jeśli opuszczą je duże linie.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay