Muzeum mieści się w XVIII-wiecznym Palazzo Moncenigo. Czuwa nad nim znany reżyser operowy i scenograf Pier Luigi Pizzi, który zgodził się natychmiast, gdy zaproponowano, by do kolekcji kostiumów z tamtej epoki dodać dział przybliżający historię zapachów.

Okazuje się bowiem, że Wenecja była w przeszłości stolicą perfum. W 1555 roku wydano tam pierwszy w historii podręcznik produkcji kosmetyków, zatytułowany "Najszlachetniejsze sekrety sztuki perfumeryjnej", zawierający trzysta przepisów produkcji pachnącego mydła, pudrów, wód pachnących i perfum.

Wenecjanie podobno jako pierwsi wpadli na pomysł rozpuszczania w alkoholu olejków zapachowych, przywożonych tam drogą morską z bajecznego Wschodu.

Na wystawie zajmującej całe piętro wspaniałej rezydencji można zobaczyć setki flakonów i flakoników, także ze słynnego szkła z Murano oraz cały arsenał służący do wyboru perfum. Naukowcom z wydziału kosmetologii Uniwersytetu w Ferrarze udało się dzięki nim odtworzyć niektóre zapomniane zapachy, co jest dodatkową atrakcją.