Zima zamroziła ceny hoteli

W Sopocie stawka za pokój spadła o 40 proc. w porównaniu rokiem 2011. W czeskiej Pradze – o jedną czwartą

Publikacja: 22.02.2012 08:49

Zima zamroziła ceny hoteli

Foto: Fotorzepa, Bartłomiej Sadowski BS Bartłomiej Sadowski

Gwałtowny atak zimy wypłoszył turystów z miast. Według wyszukiwarki hotelowej Trivago, ostatnie tygodnie przyniosły znaczące spadki cen pokojów hotelowych. W lutowym Hotel Price Index szczególnie mocno spadły stawki za nocleg w Sopocie - obecnie średnia cena za pokój to 368 zł, o prawie 40 proc. mniej niż w tym samym miesiącu przed rokiem.

O prawie 18 proc. staniały pokoje hotelowe w Katowicach (do 241 zł), o 16 proc. we Wrocławiu (średnia cena to 276 zł). 13-procentowe obniżki wprowadziły hotele w Łodzi (293 zł), Gdańsku (276 zł), Poznaniu (302 zł), a także w Zakopanem (381 zł).

Spadki cen dotknęły branżę hotelarską w całej Europie. Gości ubyło zwłaszcza we wschodniej części kontynentu, bo w hotelach praskich taryfy zostały obniżone o 26 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem, do poziomu 73 euro. O 6 proc. staniały hotele w Budapeszcie (do 59 euro), o 5 proc. w Istambule (90 euro).

Obniżki dotknęły także miasta, które leżą w krajach poszkodowanych przez kryzys ekonomiczny. O 14 proc. potaniały noclegi w Atenach, o 13 - 15 proc. w hiszpańskiej Valencji, o 6 - 7 proc. w Madrycie.

Hotelarze szukają klientów m.in. poprzez kontrakty z portalami zakupów grupowych. Te ostatnie nie narzekają na brak klientów. – Notujemy prawie dziesięciokrotny wzrost sprzedaży tego typu ofert w porównaniu z rokiem 2011 – mówi Tomasz Dalach, członek zarządu Gruper.pl.

Spadek cen to zmartwienie zwłaszcza dla polskich hotelarzy. W grudniu 2011 roku średnia cena pokoju w polskim hotelu wynosiła 65,6 euro (63,7 euro rok wcześniej), gdy w Czechach i Słowacji ponad 71 euro, w Austrii i Niemczech 92, we Włoszech 126, a we Francji 156. Branża chciałaby zmniejszenia dystansu do zagranicy. – Ceny są zbyt niskie, nie  pozwalają na przeprowadzanie remontów – mówił „Rz" w zeszłym roku Tadeusz Gołębiewski, właściciel hoteli Gołębiewski.

Analitycy uważają, że perspektywę wzrostu średnich stawek może przynieść dopiero większy napływ gości zagranicznych, dla których polskie hotele nie są drogie. Według Instytutu Turystyki w ubiegłym roku w hotelach, domach wycieczkowych i pensjonatach  liczba noclegów gości z zagranicy zwiększyła się o 7 proc.

Największy przyrost nocujących obcokrajowców odnotowały kraje wschodniej Europy. Rosja – wzrost w porównaniu z rokiem 2010 o 31 proc., Białoruś – wzrost o 30 proc. i Ukraina – wzrost o 27,1 proc. O jedną czwartą zwiększyła się także liczba nocujących w hotelach turystów z Chin, za to o jedną piątą ubyło nocujących Japończyków.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10