Egipt – prezydent Sisi zaprzysiężony na drugą kadencję

AFP

Zwycięzca marcowych wyborów prezydenckich w Egipcie, Abdel Fatah al-Sisi, został dzisiaj zaprzysiężony na drugą kadencję na najwyższy urząd w państwie. Obiecał Egipcjanom przyspieszenie gospodarcze

W wyborach z marca tego roku dotychczasowy egipski prezydent niemal nie miał konkurencji. Prócz niego do wyborów stanął jedynie mało znany polityk, który zresztą deklarował, że sam jest zwolennikiem Sisiego.

Ostatecznie prezydent Egiptu zdobył 97 procent głosów, przy frekwencji wyborczej zaledwie 41 procent. Dzisiaj Sisi podczas uroczystości w parlamencie w Kairze został zaprzysiężony.

63-letni polityk w przeszłości był wojskowym, szefem wojskowego wywiadu, a później dowódcą egipskich sił zbrojnych. To właśnie on stał za obaleniem przed pięcioma laty władzy Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie. Kilka miesięcy po przewrocie został wybrany na prezydenta.

Za jego kadencji wyraźnie uspokoiła się sytuacja w kraju. Protesty zwolenników Bractwa zostały stłumione, a Egipt dostał wielomilionowe pożyczki od kilku państw arabskich. Przeciwnicy prezydenta argumentują jednak, że Sisi całkowicie zdławił wolność słowa w Egipcie. Za jego czasów do więzień wtrącono nie tylko zwolenników poprzednich władz, ale również dziennikarzy i aktywistów. Ostatnia fala aresztowań zakończyła się zaledwie kilka dni temu.

W przemówieniu inauguracyjnym Abdel Fatah al-Sisi zapewniał Egipcjan, że kraj będzie otwarty na wszystkich obywateli, niezależnie od poglądów politycznych. Obiecał też przyspieszenie rozwoju ekonomicznego. Egipt to państwo, którego gospodarka od kilkunastu lat jest w zapaści.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lotnisko Chopina z nową wyszukiwarką lotów

Od czerwca podróżni odlatujący z Lotniska Chopina mogą korzystać z nowej wyszukiwarki lotów na ...

Do Petersburga z darmową wizą elektroniczną

Rosja wprowadziła wobec 53 krajów, w tym Polski, możliwość uzyskiwania drogą elektroniczną bezpłatnych wiz ...

Ryanair będzie latał latem z Modlina do Burgas

Dzisiaj z lotniska Warszawa-Modlin wystartował pierwszy samolot Ryanaira do Burgas w Bułgarii. Rejsy odbywać ...

Hotele.pl: Białystok zyskuje, Wrocław traci rezerwacje

Średnia cena noclegu w hotelach w maju wyniosła 258,45 złotych, i była o 4,16 ...

Pogoda zachęca Niemców do odpoczywania blisko domu

W zeszłym roku wzrosła liczba Niemców, którzy wybrali się na wakacje samochodem. Tamtejsi touroperatorzy ...

Bułgaria – urzędnicy kontrolują plaże

Pracownicy ministerstwa turystyki sprawdzą, czy turyści mogą bez problemu wejść na plaże nad Morzem ...