Niemcy wolą agentów, ale internet zyskuje

Pixabay

14 miliardów euro wydali w tym roku Niemcy na swoje wakacje – wynika z analizy instytutu badawczego GfK. Prawie 78 procent wyjazdów zorganizowanych zarezerwowali za pośrednictwem agentów turystycznych

W tym roku na wyjazdy wakacyjne niemieccy turyści przeznaczyli łącznie 14 miliardów euro, czyli o 4 procent więcej niż rok wcześniej. Taką informację podał instytut badawczy GfK, który na potrzeby swojej analizy, wziął pod uwagę tylko wycieczki zorganizowane, kupowane w biurach agencyjnych, bezpośrednio od touroperatorów lub u agentów internetowych. W statystykach nie zostały natomiast ujęte podróże rezerwowane samodzielnie u hotelarzy, w liniach lotniczych, na kolei, a także na specjalistycznych portalach typu Booking.com czy Airbnb. Według wszelkiego prawdopodobieństwa ta część rynku urosła także w tym roku.

Ponad dwie trzecie analizowanych podróży (77,7 procent) zostało kupionych w stacjonarnym biurze agencyjnym. Jednak to internetowe agencje turystyczne są najszybciej rozwijającym się kanałem sprzedaży, choć GfK nie podaje konkretnych danych liczbowych. W biurach stacjonarnych zanotowano spadek rezerwacji pojedynczych usług turystycznych, takich jak przelot czy zakwaterowanie, co wpłynęło negatywnie na ich końcowy wynik finansowy. Nieprzeciętnie wzrosła jednak sprzedaż rejsów wycieczkowych (o 20 procent). Dobrze rozwija się też segment podróży zorganizowanych (wzrost o 5 procent).

Badania niemieckiego rynku turystycznego prowadzone przez GfK w Niemczech oparte są o dane rezerwacyjne od 1500 agentów i są reprezentatywne dla stacjonarnej sieci sprzedaży w tym kraju.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

5-milionowy pasażer krakowskiego lotniska

Kraków Airport jako pierwszy port regionalny w Polsce przywitał w tym roku 5-milionowego pasażera. ...

PIT: Szkolenie z nowej ustawy także w Bydgoszczy

Ze względu na duże zainteresowanie Polska Izba Turystyki zorganizuje szkolenie na temat nowej ustawy ...

Arabia Saudyjska kończy z segregacją płciową w restauracjach

W Arabii Saudyjskiej restauracje nie będą już musiały mieć dwóch osobnych wejść – jednego ...

Po strzelaninie Airbnb kończy z „party houses”

Airbnb zakazuje wynajmowania domów i apartamentów na zabawy. Decyzja jest efektem strzelaniny w Halloween ...

Ryanair odpiera zarzuty strajkujących na lotniskach w Berlinie

Haniebne jest, że przez niewielką grupę zawodową został sparaliżowany cały ruch lotniczy w Berlinie ...

Turystyka masowa to wyzwanie dla świata

Jak radzić sobie z zatłoczonymi miastami i czy turystów może być zbyt wielu? – ...