Wenecja zadba, by turystów było mniej

AFP

Wenecja pogodziła się z UNESCO – tak włoskie media interpretują ugodę zawartą po trwającym od zeszłego roku konflikcie między władzami miasta a zrzeszającą miejsca kultury organizacją

Latem zeszłego roku UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury) dało, jak podkreśla dziennik „La Stampa”, „ultimatum” władzom Wenecji, która w tym roku świętuje 30-lecie obecności na liście światowego dziedzictwa ludzkości. Krytyka organizacji dotyczyła takich coraz poważniejszych problemów nad Canal Grande, jak brak kontroli nad masową turystyką, zgoda na wpływanie wielkich statków pasażerskich w rejon placu Świętego Marka czy stały spadek liczby ludności.

UNESCO zagroziło, że jeśli do 1 lutego nie zostanie przedstawiony plan wyjścia z tej sytuacji, Wenecja może nawet stracić miejsce na tej najbardziej prestiżowej liście i to w roku jubileuszu przyjęcia na nią.

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro spotkał się wczoraj w Paryżu z dyrektor generalną UNESCO Iriną Bokovą, którą zapewnił o zaangażowaniu władz na rzecz rozwiązania kryzysu. Przedstawił plan pod nazwą „Pakt dla Wenecji”, jaki podpisał pod koniec listopada zeszłego roku z ówczesnym premierem Włoch Matteo Renzim. Umowa z rządem przewiduje inwestycje w wysokości 457 milionów euro w ciągu najbliższych lat. Jej celem jest ochrona miasta i jego zabytków. Plan uwzględnia też pilotażowy program monitoringu napływu turystów. Ich liczba sięga 30 milionów rocznie.

– Wenecja jest wspólnym dziedzictwem o nadzwyczajnej uniwersalnej wartości- oświadczyła Bokova po zapoznaniu się z planem ratowania miasta. – Będziemy działać razem – zapewniła. Burmistrz, cytowany przez prasę, powiedział zaś, że przedstawiony projekt zawiera „nową wizję Wenecji na 20 następnych lat”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Agenci turystyczni znikają z Wysp

Ponad 350 stacjonarnych agencji turystycznych zamknęło się w 2017 roku w Wielkiej Brytanii, informuje ...

Policja zamknęła Victoria Station w Londynie

Brytyjska policja zamknęła dziś rano londyński dworzec autobusowy Victoria Station i pobliskie ulice. Funkcjonariusze ...

Kuba: Turystyka wraca do życia po Irmie

Porty lotnicze w Hawanie i w Varadero działają już bez zakłóceń. Także inne lotniska ...

Wybuch przed walką byków w Bogocie

Co najmniej 26 osób zostało rannych w eksplozji bomby w stolicy Kolumbii, Bogocie. Większość ...

Lotnisko Babimost z 127-procentowym wzrostem

W porcie lotniczym Zielona Góra Babimost obsłużono w październiku 2156 pasażerów. To o 127 ...

Air Mauritius niewypłacalny

Narodowy przewoźnik Mauritiusu, Air Mauritius, ogłosił, że nie może dalej obsługiwać swoich zobowiązań finansowych ...