Gruzini szczęśliwi – nie muszą już mieć wiz do Unii Europejskiej

Paweł Wroński

Gruzini mogą od dzisiaj podróżować do państw Unii Europejskiej bez wiz. Już trzy dni wcześniej zaczęli świętować zbliżenie ze Wspólnotą.

Jednym z pierwszych, który skorzystał z tych regulacji był premier Giorgi Kwirikaszwili, który wraz ze studentami, naukowcami, politykami i dziennikarzami odleciał tego dnia do Aten. To pierwsza grupa obywateli Gruzji z paszportami biometrycznymi, którzy podróżują w warunkach zniesienia wiz do strefy Schengen na maksymalnie 90 dni.

Przed odlotem z Tbilisi premier Kwirikaszwili powiedział: „To jest historyczny dzień. Gruzini lepiej poznają europejskie wartości”. Na Twitterze w poniedziałek napisał: „Gruzja wraca do europejskiej rodziny” i opatrzył tweet rysunkiem gruzińskiej flagi połączonej z flagą UE.

Zniesienie unijnych wiz Gruzini uznali za ważne wydarzenie, które rozpoczyna nowy etap w historii reformowania ich kraju. Przez trzy dni w największych miastach Gruzji odbywały się liczne imprezy, w trakcie których nie tylko świętowano zbliżenie z Unią Europejską, ale również przypominano o nowych obowiązkach względem unijnej społeczności.

Gruziński MSZ przedstawił sześciopunktowy plan uzyskania pełnego członkostwa we Wspólnocie. Chodzi przede wszystkim o pełną integrację systemu prawno-administracyjnego Gruzji z systemem unijnym oraz przejście z fazy rozmów do fazy współpracy ze wszystkimi strukturami Unii Europejskiej.

Gruziński premier spotka się w Atenach z greckim premierem Aleksisem Ciprasem. Potem uda się do Brukseli na spotkanie z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem.

Zniesienie wiz dla Gruzinów kraje Unii Europejskiej zatwierdziły 27 lutego. Gruzini teraz mogą wjechać do krajów strefy Schengen na okres do 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych. Muszą posiadać paszport biometryczny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ile kosztuje tygodniowe parkowanie na polskich lotniskach?

Dwa lotniska w Polsce – w Rzeszowie i Zielonej Górze – udostępniają swoje parkingi ...

W biurach podróży Grecja w górę, Egipt w dół

Pierwszy pełny tydzień czerwca w biurach podróży przyniósł pozytywne sygnały – sprzedaż w stosunku ...

Niemieccy turyści: Kierunek Egipt, Maroko, Grecja

Tanie linie lotnicze i ruch turystyczny, zwłaszcza do Egiptu, są motorami rozwoju niemieckich lotnisk ...

Na najmie krótkoterminowym można sporo zarobić, ale można też stracić. Biznes jest ryzykowny

Apartamenty na doby – żniwa już nie takie?

Czynsze za lokale wynajmowane na doby w wielu miejscach lecą na łeb na szyję. ...

Itaka jednak nie przejmie litewskiego Novaturasa

Novaturas – największy touroperator w krajach bałtyckich – miał zostać przejęty przez Itakę. Zamiast ...

Polska bez nowych gwiazdek Michelina

Warszawskie restauracje Atelier Amaro i Senses zachowały swoje gwiazdki Michelina i pozostają jedynymi lokalami ...