Spray na niedźwiedzie popularny, ale nieskuteczny

Pixabay

Popularny „Spray przeciwko niedźwiedziom” sprzedawany jest w sklepach w Trydencie na północy Włoch. Leśnicy wyjaśniają jednak, że to zwykły gaz pieprzowy służący do samoobrony, w razie spotkania z tym zwierzęciem – nieskuteczny

Pojemniki z gazem, który ma rzekomo odstraszać niedźwiedzie, pojawiły się tam, gdzie w okolicznych lasach istnieje duże prawdopodobieństwa natknięcia się na nie. Zdaniem ekspertów w rejonie Trydentu żyje około 60 tych zwierząt.

W minionych latach liczba sygnałów o ich obecności znacznie wzrosła. Raptownie rośnie też popularność produktu, który jest niemal rozchwytywany przez mieszkańców tamtych stron i turystów. Sprzedawany jest głównie w sklepach z artykułami sportowymi i łowieckimi. Do handlu trafił po tym, gdy misie zaatakowały w 2015 roku dwóch zbieraczy grzybów.

Dziennik „Corriere della Sera” przytacza wypowiedzi funkcjonariuszy Straży Leśnej, którzy ostrzegają, że gaz ten jest całkowicie nieskuteczny w przypadku spotkania ze zwierzęciem. Spray ten, jak podkreślili, ma maksymalny zasięg 4 metrów.

– To niewystarczająca odległość, jeśli wyobrazicie sobie scenę, w której zwierzę naciera na was całą masą swego ciała – stwierdził cytowany w gazecie biolog i zarazem przedstawiciel władz Trydentu Luca Pedrotti.

Ekspert dodał, że istnieją prawdziwe i skuteczne gazy przeciwko niedźwiedziom i innym wielkim zwierzętom o zasięgu 10 metrów, sprzedawane w Kanadzie i w Słowenii. Są one jednak zabronione we Włoszech. Wniosek o ich legalizację został złożony przed rokiem, ale dotąd nie ma na niego odpowiedzi.

Bardziej niż w gaz pieprzowy Pedrotti zaleca wierzyć w statystykę, wskazującą, iż w 95 procentach przypadków niedźwiedź ucieka, gdy wyczuje obecność człowieka. Ani w zeszłym roku, ani od początku tego nie zanotowano w Trydencie żadnego bezpośredniego kontaktu między człowiekiem a niedźwiedziem – przypominają specjaliści.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dzięki hotelom, rejsom i wycieczkom TUI poprawił wynik

O 4,7 procent więcej klientów, o 6,3 procent więcej przychodów i o 10,9 procent ...

Aktorzy pokażą, jak sprzedać wycieczkę

Niemieckie stowarzyszenie DTPS zaprosiło profesjonalnych aktorów na szkolenia z dyrektywy unijnej. Odgrywając scenki, pokażą ...

Czarne chmury zbierają się nad hotelami?

W niektórych miastach można zaobserwować spadki średniej stawki za pokój – mówi Alex Kloszewski, ...

Xavier paraliżuje kolej na północy Niemiec

W związku z nadciągającym sztormem Xavier niemieckie koleje zawiesiły w dziś po południu połączenia ...

Bieszczadzki GOPR: W wakacje 106 interwencji

106 razy od początku tegorocznych wakacji turystom w Bieszczadach pomagali ratownicy górscy. W prawie ...

Ryanair – dwie nowe trasy na Sardynię

Od końca marca przyszłego roku Ryanair będzie latał dwa razy w tygodniu z Katowic ...