Wiatr znad Sahary odciął Wyspy Kanaryjskie

Fot. Adobe Stock

Setki odwołanych i opóźnionych rejsów samolotów, które miały odlecieć z Las Palmas, Fuerteventury, Teneryfy i Lanzarote – to efekt burzy piaskowej Calima, jaka nadciągnęła znad Sahary nad Wyspy Kanaryjskie. Przyniosła wysoki temperatury i tumany piasku.

Wiatr towarzyszący saharyjskiej burzy piaskowej dotarł nawet aż na Karaiby – wynika z komunikatu hiszpańskiego serwisu meteo AEMET.  A na Gran Canarii Calima osiągnęła status huraganu.

Widoczność spadła miejscami do kilkuset metrów, co uniemożliwiło normalne operacje na wszystkich lotniskach. W sobotę odwołane zostały wszystkie rejsy między Hiszpanią i Wyspami Kanaryjskimi. W niedzielę połowę rejsów odwołano, bądź przesyunięto, a przewoźnicy otrzymali komunikaty, że mają lądować na Fuerteventurze i północnej części Teneryfy.

Burza spowodowała również odwołanie przez władze wszystkich atrakcji i wydarzeń pubklicznych na powietrzu, zaplanowanych na ten weekend, w tym także słynnego karnawału na Lanzarote. Mieszkańcom i turystom zalecono, by nie opuszczali budynków. Z kolei przewoźnicy kontaktowali się z pasażerami, polecając żeby sprawdzili status swojego rejsu, zanim wyjadą na lotnisko.

W niedzielę wiatr niosący tumany saharyjskiego piasku nieco zelżał i widoczność pozwoliła na lądowanie niektórych najnowocześniejszych samolotów. A temperatura wzrosła do 28 stopni Celsjusza.

W poprzedni weekend loty nad Europą, a zwłaszcza nad wyspami brytyjskimi, utrudnił huragan Dennis. Wówczas także odwołano setki rejsów, a ucierpiały głównie porty lotnicze w Londynie i Manchesterze.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Podróże za rok będą droższe

W przyszłym roku średnia cena biletu lotniczego na świecie będzie o 2,6 procent większa ...

W piątek wiele lotów do Włoch odwołanych

We Włoszech jutro odbędzie się strajk kontrolerów lotu, który spowoduje poważne zakłócenia w ruchu ...

Za rok Niemcy znów wybiorą Turcję

Przyszły rok będzie dla Turcji dobry, przynajmniej jeśli chodzi o turystów z Niemiec – ...

Nowa Zelandia: Erupcja wulkanu, co najmniej pięć ofiar

W poniedziałek wybuchł najbardziej aktywny wulkan Nowej Zelandii, Whakaari na wyspie White. W momencie ...

FlixBus przetestuje wodorowe autobusy dalekobieżne

Operator połączeń sutobusowych FlixBus planuje wprowadzenie dalekobieżnych autobusów zasilanych ogniwami paliwowymi. Spółka FlixMobility ogłosiła ...

Lotnisko w Monachium samo sprzedaje wycieczki

Imprezy turystyczne, noclegi, bilety lotnicze i specjalne oferty z wylotami z Monachium można znaleźć ...