Wiatr znad Sahary odciął Wyspy Kanaryjskie

Fot. Adobe Stock

Setki odwołanych i opóźnionych rejsów samolotów, które miały odlecieć z Las Palmas, Fuerteventury, Teneryfy i Lanzarote – to efekt burzy piaskowej Calima, jaka nadciągnęła znad Sahary nad Wyspy Kanaryjskie. Przyniosła wysoki temperatury i tumany piasku.

Wiatr towarzyszący saharyjskiej burzy piaskowej dotarł nawet aż na Karaiby – wynika z komunikatu hiszpańskiego serwisu meteo AEMET.  A na Gran Canarii Calima osiągnęła status huraganu.

Widoczność spadła miejscami do kilkuset metrów, co uniemożliwiło normalne operacje na wszystkich lotniskach. W sobotę odwołane zostały wszystkie rejsy między Hiszpanią i Wyspami Kanaryjskimi. W niedzielę połowę rejsów odwołano, bądź przesyunięto, a przewoźnicy otrzymali komunikaty, że mają lądować na Fuerteventurze i północnej części Teneryfy.

Burza spowodowała również odwołanie przez władze wszystkich atrakcji i wydarzeń pubklicznych na powietrzu, zaplanowanych na ten weekend, w tym także słynnego karnawału na Lanzarote. Mieszkańcom i turystom zalecono, by nie opuszczali budynków. Z kolei przewoźnicy kontaktowali się z pasażerami, polecając żeby sprawdzili status swojego rejsu, zanim wyjadą na lotnisko.

W niedzielę wiatr niosący tumany saharyjskiego piasku nieco zelżał i widoczność pozwoliła na lądowanie niektórych najnowocześniejszych samolotów. A temperatura wzrosła do 28 stopni Celsjusza.

W poprzedni weekend loty nad Europą, a zwłaszcza nad wyspami brytyjskimi, utrudnił huragan Dennis. Wówczas także odwołano setki rejsów, a ucierpiały głównie porty lotnicze w Londynie i Manchesterze.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Znów można latać po Europie. Dokąd polecimy z Polski?

Kraje Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Szwajcaria, Islandia, Norwegia i Lichtenstein) to kierunki, do ...

Bułgaria: Pokaż zezwolenie, albo wyburzaj hotel

W Bułgarii rozpoczęły się przygotowania do nowego sezonu letniego. Minister turystyki Nikolina Angelkova kontroluje ...

Przedsiębiorcy z Chanii: plaże powinny być płatne

10 euro miałby kosztować bilet wstępu na plaże Balos i Elafonisi w zachodniej części ...

Polscy goście ważni dla Albanii

O prawie 74 procent wzrosła liczba Polaków odwiedzających Albanię w 2017 roku. Wszystkich obcokrajowców ...

Nie żyje właściciel największej sieci hotelowej świata

Barron Hilton, człowiek, który zbudował największą sieć hotelową na świecie, nie żyje. Miał 91 ...

Milczarski: Strajk nie zatrzyma LOT-u

Nawet jeśli strajk dojdzie do skutku, LOT będzie normalnie działać – deklaruje prezes LOT-u ...