Wiatr znad Sahary odciął Wyspy Kanaryjskie

Fot. Adobe Stock

Setki odwołanych i opóźnionych rejsów samolotów, które miały odlecieć z Las Palmas, Fuerteventury, Teneryfy i Lanzarote – to efekt burzy piaskowej Calima, jaka nadciągnęła znad Sahary nad Wyspy Kanaryjskie. Przyniosła wysoki temperatury i tumany piasku.

Wiatr towarzyszący saharyjskiej burzy piaskowej dotarł nawet aż na Karaiby – wynika z komunikatu hiszpańskiego serwisu meteo AEMET.  A na Gran Canarii Calima osiągnęła status huraganu.

Widoczność spadła miejscami do kilkuset metrów, co uniemożliwiło normalne operacje na wszystkich lotniskach. W sobotę odwołane zostały wszystkie rejsy między Hiszpanią i Wyspami Kanaryjskimi. W niedzielę połowę rejsów odwołano, bądź przesyunięto, a przewoźnicy otrzymali komunikaty, że mają lądować na Fuerteventurze i północnej części Teneryfy.

Burza spowodowała również odwołanie przez władze wszystkich atrakcji i wydarzeń pubklicznych na powietrzu, zaplanowanych na ten weekend, w tym także słynnego karnawału na Lanzarote. Mieszkańcom i turystom zalecono, by nie opuszczali budynków. Z kolei przewoźnicy kontaktowali się z pasażerami, polecając żeby sprawdzili status swojego rejsu, zanim wyjadą na lotnisko.

W niedzielę wiatr niosący tumany saharyjskiego piasku nieco zelżał i widoczność pozwoliła na lądowanie niektórych najnowocześniejszych samolotów. A temperatura wzrosła do 28 stopni Celsjusza.

W poprzedni weekend loty nad Europą, a zwłaszcza nad wyspami brytyjskimi, utrudnił huragan Dennis. Wówczas także odwołano setki rejsów, a ucierpiały głównie porty lotnicze w Londynie i Manchesterze.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niepewny los rosyjskich czarterów do Egiptu

Rosja w tym roku nie przywróci połączeń lotniczych z egipskimi kurortami nad Morzem Czerwonym ...

Na zimowym urlopie co piąty Polak

Podczas ferii Polacy będą wypoczywać przede wszystkim w kraju. Jedynie 35 procent wyjeżdżających uda ...

Niepełnosprawni otworzą własny hotel w Rzymie

Jesienią w Rzymie otwarty zostanie pierwszy obiekt noclegowy obsługiwany wyłącznie przez personel z różnego ...

Milion Polaków wybrało wakacje w Chorwacji

– Polacy w Chorwacji to więcej niż zwykli turyści, to goście, prawie przyjaciele – ...

Grupa Best Western bogatsza o nową markę i 300 hoteli

Grupa hotelowa Best Western Hotels & Resorts przejęła sieć WorldHotels, liczącą prawie 300 luksusowych ...

Jarosław Gowin poparł umorzenie ZUS-u

Rekomenduję, aby składki na ZUS dla branż najbardziej dotkniętych kryzysem zostały nie odroczone, ale ...