Malta nie chce gości z Włoch

Fot. materiały promocyjne

Władze Malty – po stwierdzeniu u siebie czwartego przypadku koronawirusa – zamknęły wszystkie możliwości podróżowania na wyspę z Włoch.

Premier Malty Robert Abela powiedział na konferencji prasowej w Valetcie, że wszystkie połączenia lotnicze z Włochami zostały zawieszone, a promy pływające codziennie między Maltą i Sycylią będą przewozić jedynie towary i lekarstwa. Pół miliona mieszkańców Malty zależy w dużym stopniu od importu żywności i innych artykułów codziennego użytku sprowadzanych głównie z Włoch.

Wczoraj władze Włoch ogłosiły z kolei zamknięcie dostępu do tego kraju od wtorku (10 marca) do kwietnia. Ma to służyć położeniu tamy wirusowi z Chin, który właśnie we Włoszech rozprzestrzenia się najintensywniej w Europie.

9 marca Air Malta i Ryanair zawiesiły loty między wyspą a północnymi Włochami. Prezes operatora lotniska Malta Airport, Alan Borg poinformował, że siedem linii lotniczych anulowało już łącznie 278 lotów z Włoch i z innych krajów z powodu wirusa, nie podał nazw przewoźników. — Ostatni tydzień lutego dał nam przedsmak tego, co nas czeka. Przed nami dwa trudne miesiące — powiedział agencji Reutera.

Premiera Abelę krytykowano za to, że nie słuchał wcześniejszych apeli organizacji lekarzy, by wstrzymał loty z północnych Włoch, gdy pojawił się tam wirus. Pierwsze trzy przypadki koronawirusa na Malcie stwierdzono u rodziny, która wróciła do kraju z Rzymu.

Epidemia wywołała duże zaniepokojenie branży turystycznej na wyspie. Turystyka stanowi jedną czwartą gospodarki na wyspie. Malta jest ulubionym miejscem spędzania urlopów dla Włochów, zatrzymują się tam też statki wycieczkowe pływające po Morzu Śródziemnym. — Sektor turystyki jest odporny i pozostanie bez wątpienia silny. Malta musi być gotowa do oferowana jeszcze bardziej konkurencyjnego i atrakcyjnego produktu dla zachowania przewagi — powiedziała 9 marca na spotkaniu z hotelarzami nowa minister turystyki Julia Farruga Portelli.

Pod koniec maja wizytę na wyspie ma złożyć papież Franciszek. Według źródeł kościelnych, przygotowania do niej przebiegają zgodnie z planem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polskim kongresom przybyło ambasadorów

16 nowych osób, głównie autorytetów ze świata nauki i biznesu, zgodziło się wejść w ...

Zamki, dwory i pałace działają na wyobraźnię turystów

Turyści ciągną do zabytków, by je zwiedzać, ale także by w nich mieszkać. Stare ...

Ceny hoteli – lipiec niekorzystny dla jednej gwiazdki

Aż o 23 procent spadły ceny noclegów w hotelach jednogwiazdkowych w lipcu. W pozostałych ...

Koronawirus: Pozew zbiorowy za narażenie zdrowia na nartach

Z powodu zbyt późnej reakcji władz Tyrolu kilkuset turystów mogło się tam zarazić koronawirusem, ...

Wielka turystyczna piątka na Liście 500

Pięć największych firm turystycznych w Polsce – Itaka, TUI Poland, Rainbow, Coral Travel i ...

Coraz więcej Polaków w Karyntii

Trekkingowe wyprawy narciarskie po trasie Nockberge Trail są nowością rozpoczynającego się sezonu zimowego w ...