Za dwa dni Polska otworzy granice przed krajami Unii Europejskiej

Fot. AFP

W nocy z 12 na 13 czerwca Polska otworzy granice dla mieszkańców strefy Schengen, a 16 czerwca wznowi loty międzynarodowe.

W nocy z piątku na sobotę, czyli z 12 na 13 czerwca, Polska zniesie kontrole na granicach z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją dla mieszkańców wszystkich krajów strefy Schengen. Tę wiadomość pierwszy podał, zastrzegając, że jest to nieoficjalna informacja z Brukseli, RMF FM. Godzinę później potwierdził ją premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, że kilka dni później, 16 czerwca, będą wznowione loty międzynarodowe.

– Od 16 czerwca będą możliwe loty międzynarodowe, choć przewoźnicy do tych decyzji muszą się dostosować i będą potrzebowali pewnie tydzień, dwa czy trzy na przygotowanie siatki połączeń. Już teraz jesteśmy z kontakcie z LOT-em, aby odpowiednio zaplanował sobie świadczenie usług – powiedział premier podczas wizyty w firmie Styropmin w Łochowie.

CZYTAJ TEŻ: Kiedy otwarcie granic? Decyzja musi zapaść do 10 czerwca

Otwarcie granic oznacza, że także Polacy od soboty 13 czerwca będą mogli swobodnie podróżować do tych krajów strefy Schengen, które otworzą dla nich swoje granice. Tego dnia przestanie też obowiązywać dwutygodniowa kwarantanna dla wjeżdżających do Polski.

– Podjęliśmy decyzję o otwarciu granic. Od 13 czerwca granice będą otwarte dla państw Unii Europejskiej. Ograniczamy decyzję na razie do państw Unii Europejskiej. Potrzebne są nam jak najszybciej kontakty z tymi krajami, żeby powróciły do poprzedniego stanu – powiedział premier Mateusz Morawiecki, cytowany w wieczornym komunikacie KPRM.

Jak czytamy tam też, kraje sąsiadujące z Polską zostały już poinformowane o tym ruchu i dzięki temu mają czas na przygotowanie się na zmiany, a także że pozostają zamknięte granice zewnętrzne Unii Europejskiej, a termin ich otwarcia będzie wprowadzony zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska rekomendowała, aby znieść kontrole granic wewnętrznych od 15 czerwca 2020 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Booking.com rozwija sprzedaż przejazdów

Transport lądowy to rodzaj usług turystycznych niewykorzystany dotychczas przez platformy rezerwacyjne. Booking.com już się ...

Samoloty wypromują hotele Cooka

Thomas Cook reklamuje swoje marki hotelowe na samolotach należących do koncernu. Konkretnie mowa o ...

12 zabitych w wyniku upadku drzewa na Maderze

12 osób zginęło, a 52 zostały ranne we wtorek na Maderze, gdy drzewo upadło ...

Szef koncernu TUI z wizytą u agentów

– Chcemy i będziemy dalej wspólnie się rozwijać – zapewniał prezes Grupy TUI Fritz ...

Najpierw selfie, potem paka

Dwóch australijskich turystów, którzy wspięli się na Most Brookliński w Nowym Jorku, by zrobić ...

Touroperatorzy i agenci – dylematy korekty VAT

Samo wystawienie faktury korygującej nieprawidłową stawkę podatku nie powinno budzić wątpliwości, ale rysuje się ...