Egipt podwoił liczbę turystów

Pixabay

7,5 miliona turystów odwiedziło Egipt od stycznia do listopada 2017 roku. I choć statystyki dają powód do zadowolenia, to nadal są dużo niższe niż w rekordowym 2010 roku

O 54,7 procent wzrosła – porównując rok do roku – liczba turystów, którzy wybrali się na wycieczkę do Egiptu w pierwszych 11 miesiącach zeszłego roku – informuje dziennik „Egypt Daily News” na swojej stronie internetowej. Według danych opublikowanych przez tamtejszy rząd, na które powołuje się gazeta, liczba gości sięgnęła 7,5 miliona. Dobre wyniki zanotowano też w samym listopadzie, kiedy do Egiptu przyjechało 778 tysięcy gości (rok wcześniej było ich 499 tysięcy). W przedostatnim miesiącu roku wzrosła również liczba wizyt turystów arabskich (o 24 procent, do 140 tysięcy) i afrykańskich (o 51 procent). Egipskie władze wielokrotnie podkreślały jednak, że celem jest powtórzenie wyniku z 2010 roku, kiedy to w kraju wypoczywało 14,5 miliona zagranicznych gości. A to się nie udało.

Kraj wciąż bowiem odrabia straty po fatalnym roku 2015, w którym na egipskie wakacje zdecydowało się jedynie 9,3 miliona zagranicznych gości. Tak drastyczne zmniejszenie liczby turystów wynikało z sankcji wprowadzonych po zamachu na rosyjski samolot Metrojet, który w październiku 2015 roku rozbił się na Synaju. Wiele krajów wprowadziło wówczas ograniczenia w organizowaniu wypoczynku w Egipcie, a Rosja całkowicie zawiesiła połączenia lotnicze z tym krajem. Dopiero wczoraj prezydent Władimir Putin podpisał dekret przywracający samolotom możliwość lądowania w Egipcie, na razie jednak w samym tylko Kairze.

Powrót rosyjskich gości do kraju faraonów jest dla tamtejszej branży turystycznej bardzo istotny. Według wyliczeń resortu turystyki ich nieobecność kosztuje ją 4 miliony dolarów dziennie.

Ministerstwo Turystyki Egiptu poinformowało ponadto, że przychody z tego segmentu gospodarki stanowią 11,5 procent PKB.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Europejskie linie lotnicze będą się konsolidować

W Europie jest nadpodaż w lotnictwie, co prowadzi do obniżania cen biletów. Zdaniem prezesa ...

Traveldata: Wakacje nie chcą być tańsze

Padł kolejny tegoroczny rekord – średnia cena wakacyjnego wyjazdu z biurem podróży była w ...

MSZ odradza podróżowanie do niektórych stref Iranu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wprowadziło trzy rodzaje ostrzeżeń dotyczące podróżowania do Iranu W pierwszym „odradza ...

Emirates: Mamy aplikację do śledzenia, co się dzieje z naszymi samolotami

Samolot jest naprawiany, tankowany czy sprzątany? Załogi linii lotniczych Emirates mogą się tego dowiedzieć ...

Targi TT Warsaw z ofertą dla branży

Prawie 500 wystawców z ponad 50 krajów będzie obecnych na największych targach turystycznych w ...

Tham Luang – jaskinia, która przeszła do historii

W ubiegłym roku 12 chłopców z drużyny piłkarskiej „Dziki” i ich trener na ponad ...