Egipt podwoił liczbę turystów

Pixabay

7,5 miliona turystów odwiedziło Egipt od stycznia do listopada 2017 roku. I choć statystyki dają powód do zadowolenia, to nadal są dużo niższe niż w rekordowym 2010 roku

O 54,7 procent wzrosła – porównując rok do roku – liczba turystów, którzy wybrali się na wycieczkę do Egiptu w pierwszych 11 miesiącach zeszłego roku – informuje dziennik „Egypt Daily News” na swojej stronie internetowej. Według danych opublikowanych przez tamtejszy rząd, na które powołuje się gazeta, liczba gości sięgnęła 7,5 miliona. Dobre wyniki zanotowano też w samym listopadzie, kiedy do Egiptu przyjechało 778 tysięcy gości (rok wcześniej było ich 499 tysięcy). W przedostatnim miesiącu roku wzrosła również liczba wizyt turystów arabskich (o 24 procent, do 140 tysięcy) i afrykańskich (o 51 procent). Egipskie władze wielokrotnie podkreślały jednak, że celem jest powtórzenie wyniku z 2010 roku, kiedy to w kraju wypoczywało 14,5 miliona zagranicznych gości. A to się nie udało.

Kraj wciąż bowiem odrabia straty po fatalnym roku 2015, w którym na egipskie wakacje zdecydowało się jedynie 9,3 miliona zagranicznych gości. Tak drastyczne zmniejszenie liczby turystów wynikało z sankcji wprowadzonych po zamachu na rosyjski samolot Metrojet, który w październiku 2015 roku rozbił się na Synaju. Wiele krajów wprowadziło wówczas ograniczenia w organizowaniu wypoczynku w Egipcie, a Rosja całkowicie zawiesiła połączenia lotnicze z tym krajem. Dopiero wczoraj prezydent Władimir Putin podpisał dekret przywracający samolotom możliwość lądowania w Egipcie, na razie jednak w samym tylko Kairze.

Powrót rosyjskich gości do kraju faraonów jest dla tamtejszej branży turystycznej bardzo istotny. Według wyliczeń resortu turystyki ich nieobecność kosztuje ją 4 miliony dolarów dziennie.

Ministerstwo Turystyki Egiptu poinformowało ponadto, że przychody z tego segmentu gospodarki stanowią 11,5 procent PKB.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

20 milionów pasażerów Wizz Aira w Katowicach

Od 2004 roku Wizz Air przewiózł z i do Katowic 20 milionów pasażerów. 20-milionowy ...

Biura podróży: Jest optymizm w turystach

O 46,5 procent więcej klientów niż rok temu zawitało w ostatnim, piątym, tygodniu tego ...

Postojowe i ZUS dla organizatorów turystyki – co z ustawą?

Sejm wrócił do projektu ustawy przyznającej trzymiesięczne postojowe i zwolnienie z ZUS  organizatorom turystyki. ...

Władze USA chcą wiedzieć więcej o turystach

Amerykański Departament Stanu będzie wymagał od wszystkich krajów przekazywania większej liczby danych o osobach ...

Od niedzieli lato na lotniskach. W Katowicach prawie połowa tras to czartery

W sezonie letnim lotnisko w Katowicach obsługiwać będzie 132 trasy regularne i czarterowe na ...

W biurach podróży Grecja rozgrzewa spóźnionych urlopowiczów

Mimo późnej pory roku pociąg z wycieczkami pędzi i nie chce się zatrzymać – ...