Najtaniej wypoczywa się w Bułgarii i Japonii

AFP

Słoneczny Brzeg w Bułgarii i Tokio w Japonii to miejsca, w których w te wakacje trzeba najmniej wydać za wypoczynek – wynika z analizy brytyjskiej firmy Post Office Travel Money

Post Office Travel Money, brytyjska firma świadcząca usługi finansowe, m.in. kantorskie, opublikowała wyniki corocznej analizy kosztów pobytu w wybranych miejscach wakacyjnych na świecie. Na potrzeby badania sprawdzane są ceny ośmiu typów ofert wypoczynkowych kupowanych przez turystów w czasie zagranicznych pobytów w 42 najpopularniejszych wśród Brytyjczyków krajach i miastach.

Okazuje się, że w tym roku najtaniej wakacje będzie można spędzić w Słonecznym Brzegu w Bułgarii. W grupie dalekich krajów najlepiej wypada zaś stolica Japonii. Duży spadek cen, bo sięgający ponad 20 procent, zanotowano natomiast na Karaibach. Średnia cena wspomnianych produktów i usług, w tym posiłku dla 2 osób, kremu przeciwsłonecznego i środka przeciw ukąszeniom owadów, w Słonecznym Brzegu wyniosła 37,92 funta. Niższe koszty niż rok temu zanotowano też w Dubaju (141,23 funta, spadek o 36 procent), w Nowej Zelandii (104,8 funta, 27 procent) i na Karaibach (St. Lucia 99,61 funta, 31 procent; Antigua 114,18 funta, 31 procent; Jamajka 105,53 funta, 27 procent; Dominikana 67,46 funta, 26 procent). Najtańszym kierunkiem w grupie dalekich krajów jest Tokio (43,14 funta, 26 procent). Stosunkowo niedrogo jest także w Kapsztadzie (spadek o 16 procent).

Z kolei wzrost cen zanotowano w regionie Algarve (44,25 funta) i na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol (55,2 funta, 42 procent). Taniej niż rok temu jest w chorwackim Poreczu (61,54 funta, 11 procent), a najdroższymi europejskimi kierunkami są Francja i Włochy. W Nicei koszty wzrosły o prawie 17 procent, do 106,45 funta, i są ponad dwukrotnie wyższe niż w Słonecznym Brzegu i Algarve. Włochy są nieco tańsze niż Francja, w Sorento za popularne produkty i usługi zapłaci się zaś o 14 procent mniej niż na Lazurowym Wybrzeżu.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych najtaniej jest w Orlando (71,82 funta), w Nowym Jorku ceny są tylko o 1 procent niższe niż w tym samym czasie rok wcześniej (95,88 funta). Na Dalekim Wschodzie drożej zrobiło się w Tajlandii, głównie na Phuket (86,27 funta, wzrost o 21 procent), a taniej w Wietnamie (65,85 funta, spadek o 21 procent).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Długi rozgościły się w hotelach

Inwestycyjny boom doprowadził do problemów w branży hotelowej. Większa podaż pokojów osłabiła obłożenie obiektów. ...

Wołga, Wołga… i po Wołdze

Równowartość 15,2 mld złotych przeznaczy Kreml na oczyszczenie największej rzeki Europy. Eksperci uważają, że ...

Boeing 737-800 NG zasilił flotę UIA

Ukraine International Airlines wzmocniła flotę 11-letnim boeingiem 737-800 NG. W sumie ukraiński przewoźnik ma ...

Stacjonarni agenci radzą sobie lepiej

W zeszłym roku w Wielkiej Brytanii zamknęło się 87 stacjonarnych biur agencyjnych. To duża ...

Przejęcie Condora – propaganda a rzeczywistość

Transakcja, wbrew słowom Mateusza Morawieckiego, nie jest „dowodem siły polskiej gospodarki”. Jest dowodem jej ...

Biuro podróży podpowie, która linia lotnicza jest ekologiczna

„Rating ekologiczności” to pomysł szwajcarskiego biura podróży Bentour, które w swoim katalogu chce wskazywać ...