Turystyka rozwija gospodarki wszystkich krajów

AFP

Chiny, Stany Zjednoczone i Indie to największe potęgi turystyczne świata – wynika z raportu Światowej Rady Podróży i Turystyki, oceniającego wpływ branży na gospodarkę 185 krajów

Światowa Rada Podróży i Turystyki (World Travel & Tourism Council, WTTC) opublikowała kolejny raz raport pokazujący wpływ branży turystycznej na gospodarki krajów rozwiniętych i rozwijających się. WTTC przeanalizowała sytuację w 185 państwach, przygotowała też analizę porównawczą.

Na potrzeby tej ostatniej powstały dwa rankingi. W pierwszym uwzględniono kraje, w których udział turystyki w gospodarce na przestrzeni ostatnich siedmiu lat był największy w ujęciu absolutnym, w drugim te, w których zanotowano najwyższy wzrost procentowy. Na wynik złożyły się analiza udziału przychodów z tej gałęzi w PKB, wielkości wydatków turystów krajowych i zagranicznych i skala inwestycji.

Okazuje się, że największymi graczami w turystyce światowej są Chiny, Stany Zjednoczone i Indie. W pierwszej piątce znalazły się poza tym Meksyk i Wielka Brytania. Z kolei w drugim zestawieniu do pierwszej piątki weszły Myanmar, Irak, Gruzja, Ruanda i Islandia.

Prezes WTTC Gloria Guevara podkreśla, że udział branży w światowym PKB wynosi obecnie 10,4 procent. W tej dziedzinie gospodarki pracuje 313 milionów ludzi. Prezes dodaje, że w pierwszej dwudziestce największych potęg turystycznych na świecie znajduje się 12 krajów z grupy G20, co pokazuje znaczenie branży dla gospodarek rozwiniętych.

Z kolei to, że w drugim zestawieniu pojawiły się państwa rozwijające się pokazuje, jak wielką rolę turystyka może odegrać we wzroście gospodarczym. Jest to możliwe dzięki zmianom w polityce wjazdowej, planowaniu z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju i inwestowaniu w infrastrukturę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezes Polskiej Izby Hotelarstwa Marek Łuczyński

Część hoteli nie przetrwa koronakryzysu

Stworzenie europejskiej turystyki regionalnej mogłoby złagodzić skutki kryzysu w branży hotelarskiej, wywołanego przez pandemię ...

Zmiana na szczycie korporacji lotniczej IAG

William Walsh, który stworzył w 2011 roku International Airlines Group złożoną z tradycyjnych linii ...

Trzech chętnych do budowy terminala w Radomiu

Trzy firmy zgłosiły się w przetargu na projektowanie i budowę terminala na lotnisku w ...

Robert Biedroń: Trzeba ratować lotnisko w Modlinie

Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń wytyka rządzącym opieszałość w ratowaniu lotniska w Modlinie ...

TT Warsaw – Skania jest tuż za rogiem

Z turystycznego punktu widzenia ogromnym atutem Skanii jest jej dostępność. Skania jest tuż za ...

PIT szkoli z ustawy turystycznej

O tym, kogo obowiązują przepisy nowej ustawy turystycznej, o informacjach, które trzeba przekazać turyście ...