Turystyka rozwija gospodarki wszystkich krajów

AFP

Chiny, Stany Zjednoczone i Indie to największe potęgi turystyczne świata – wynika z raportu Światowej Rady Podróży i Turystyki, oceniającego wpływ branży na gospodarkę 185 krajów

Światowa Rada Podróży i Turystyki (World Travel & Tourism Council, WTTC) opublikowała kolejny raz raport pokazujący wpływ branży turystycznej na gospodarki krajów rozwiniętych i rozwijających się. WTTC przeanalizowała sytuację w 185 państwach, przygotowała też analizę porównawczą.

Na potrzeby tej ostatniej powstały dwa rankingi. W pierwszym uwzględniono kraje, w których udział turystyki w gospodarce na przestrzeni ostatnich siedmiu lat był największy w ujęciu absolutnym, w drugim te, w których zanotowano najwyższy wzrost procentowy. Na wynik złożyły się analiza udziału przychodów z tej gałęzi w PKB, wielkości wydatków turystów krajowych i zagranicznych i skala inwestycji.

Okazuje się, że największymi graczami w turystyce światowej są Chiny, Stany Zjednoczone i Indie. W pierwszej piątce znalazły się poza tym Meksyk i Wielka Brytania. Z kolei w drugim zestawieniu do pierwszej piątki weszły Myanmar, Irak, Gruzja, Ruanda i Islandia.

Prezes WTTC Gloria Guevara podkreśla, że udział branży w światowym PKB wynosi obecnie 10,4 procent. W tej dziedzinie gospodarki pracuje 313 milionów ludzi. Prezes dodaje, że w pierwszej dwudziestce największych potęg turystycznych na świecie znajduje się 12 krajów z grupy G20, co pokazuje znaczenie branży dla gospodarek rozwiniętych.

Z kolei to, że w drugim zestawieniu pojawiły się państwa rozwijające się pokazuje, jak wielką rolę turystyka może odegrać we wzroście gospodarczym. Jest to możliwe dzięki zmianom w polityce wjazdowej, planowaniu z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju i inwestowaniu w infrastrukturę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Święto smakoszy w Dubaju

Dubai Food Festival (DFF), doroczne święto kulinarne, obchodzone przez całe miasto, powraca 22 lutego ...

Strzelanina w Mauzoleum Chomeiniego w Iranie

Uzbrojony sprawca otworzył ogień w mauzoleum ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego w południowej części Teheranu. Są ...

Nowy reprezentant IGHP na Podkarpaciu

Nowym dyrektorem regionalnym Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego na Podkarpaciu został Wojciech Fronczak, dyrektor Hilton ...

Upadło biuro podróży Olimp

Krakowskie biuro podróży Olimp, specjalizujące się w wyjazdach narciarskich do Włoch i Austrii i ...

LOT ostrzega przed naciągaczami

W internecie krąży link, który rzekomo gwarantuje wygranie biletów PLL LOT. To nie jest ...

Grecos zmniejsza prowizje, agenci protestują

Biuro podróży Grecos zmienia warunki prowizyjne swoim agentom. – Dostosowujemy je do rynku – ...