Warszawa stawia na biznes, IT, modę i design

Newseria Biznes

Warszawska Organizacja Turystyczna i Urząd m. st. Warszawy pracują nad dokumentami określającymi kierunki rozwoju stolicy. Wśród priorytetów wymieniają usługi dla biznesu i technologie informatyczne

Pociąga to za sobą dynamiczny rozwój rynku powierzchni biurowych i konferencyjnych. Miasto zamierza też lobbować na rzecz powstania centrum kongresowego.

– Warszawska Organizacja Turystyczna i jej dział Warsaw Convention Bureau, który zajmuje się pozyskiwaniem międzynarodowych kongresów i wydarzeń, współpracuje blisko z urzędem miasta, szczególnie z Biurem Rozwoju Gospodarczego. Wspólnie pracujemy nad kilkoma dokumentami strategicznymi określającymi, które kierunki gospodarki będą się szczególnie silnie rozwijać i na które miasto będzie stawiało. To między innymi business shared services, nowoczesne informatyczne technologie, ale też, co ciekawe, branża fashion i design – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes wiceprezes Warszawskiej Organizacji Turystycznej Mateusz Czerwiński.

Zapewnia, że WOT dba o ciągły transfer wiedzy z danej dziedziny, organizując w Warszawie kongresy, które są platformą wymiany doświadczeń. To pozwala miastu nie tylko stawać się bardziej innowacyjnym, ale również napędza rozwój branży turystycznej, głównie w segmencie biznesowym, oraz rynku konferencyjnego.

– Jedną z kluczowych branż jest branża deweloperska. Jesteśmy w pierwszej trójce miast, które mają największą podaż rozwijającej się przestrzeni biurowej. Co ciekawe, w tym momencie Warszawa ma w tzw. pipeline, czyli w budowie, około miliona metrów kwadratowych powierzchni biurowej i tylko 14 procent tej powierzchni nie jest jeszcze wynajęta, co jest niezwykle ważne – podkreśla Mateusz Czerwiński.

Jak wynika z raportu CBRE „Q4 2018 Market View. Warszawski rynek biurowy”, w centrum Warszawy wskaźnik niewynajętych powierzchni spadł do poziomu najniższego od dekady. Od kilku kwartałów popyt na biura w tej części miasta jest znacznie wyższy niż podaż – w całym 2018 roku oddano do użytku 122 tysiące metrów kwadratowych powierzchni, podczas gdy zainteresowanie szacowane było na około 400 tysięcy metrów kwadratowych. Powrót do równowagi, w opinii ekspertów CBRE, możliwy będzie w przyszłym roku, kiedy do użytku zostanie oddanych kilka znaczących inwestycji w centrum.

– Widać to też na rynku hotelowym. W latach 2018-2019 przyrost liczby pokoi hotelowych to około 4 tysiące – informuje Czerwiński. – To jest spójne, ponieważ warszawskie hotele w dużej części utrzymują się z ruchu korporacyjnego, konferencji i kongresów. Mamy coraz więcej powierzchni biurowej, czyli coraz więcej firm, z których każda organizuje wydarzenia i konferencje. W związku z tym rozwija się też sukcesywnie rynek hotelowy i cały rynek konferencyjny. To właśnie jest jedna z branż, na które mocno stawia Biuro Rozwoju Gospodarczego – dodaje.

Według danych JLL w Warszawie działa ponad 100 hoteli, w ciągu kilku kolejnych lat zaplanowano około 25 nowych otwarć. To tyle, ile podczas ostatnich dziesięciu lat, co wskazuje, że rynek przyspiesza. Wiele nowych inwestycji powstanie w ścisłym centrum stolicy oraz na sąsiadującej z nim Woli.

Większość miejsc hotelowych zajęta jest w tygodniu, a nie w weekendy, co wpływa też na ceny noclegów, które w soboty potrafią spaść nawet o połowę w porównaniu z dniami roboczymi.

– Trend jest taki, że na pewno miasto będzie prowadziło lobbing na rzecz powstania nowego centrum kongresowego, który dalej będzie rozwijał wymienione wcześniej gałęzie gospodarki. Warszawa wystawia się z sukcesami na dwóch największych w Europie i na świecie targach inwestycyjnych, w Cannes i w Monachium, te działania będą kontynuowane. Rozwijany jest też dosyć intensywnie obszar Pragi, czyli prawobrzeżnej Warszawy, która przez lata była trochę zapomniana. Teraz prowadzony jest projekt rewitalizacji, w ramach którego między innymi aspekt turystyczny jest mocno wdrażany i tym zajmuje się WOT – mówi Mateusz Czerwiński.

W pierwszej połowie 2018 roku według GUS w Polsce udzielono turystom zagranicznym 7,7 miliona noclegów, z czego 1,4 miliona w województwie mazowieckim. To niemal 18,5 procent wszystkich noclegów zagranicznych gości w Polsce – więcej odnotowano tylko w Małopolsce i w Zachodniopomorskiem. Biorąc pod uwagę wszystkie noclegi, z gośćmi krajowymi włącznie, odsetek spada do 11,5 procent, co wskazuje na wagę wizyt cudzoziemców w stolicy. Natomiast wśród powiatów i miast na prawach powiatu Warszawa zajęła 1. miejsce pod względem udzielonych noclegów z wynikiem niemal 3 miliony.

– Oprócz tego jest cała masa projektów typowo naukowych, w których miasto współpracuje z lokalnymi uczelniami, stowarzyszeniami, start-upami. One mają rozwijać nas jako bardzo innowacyjną gospodarkę, w zakresie cybersecurity, technik informacyjnych, ale też na przykład zrównoważonej żywności, bo to jest obszar bardzo ważny dla Mazowsza – podkreśla wiceprezes WOT.

Mogą Ci się również spodobać

Wrocławskie lotnisko z 10-procentowym wzrostem

Dobry początek roku na lotnisku we Wrocławiu. W porównaniu ze styczniem 2017 roku liczba ...

Mazowsze oferuje turystyce 67 milionów złotych

Samorząd Mazowsza wesprze przedsiębiorców z branży turystycznej, na bezzwrotne dotacje przeznacza prawie 67 milionów ...

Hotele sprzedane za 700 milionów euro

34 transakcje sprzedaży za łącznie ponad 700 mln euro odnotowano w pierwszej połowie 2017 ...

Marek Olszewski z pozytywną opinią Rady POT

Rada Polskiej Organizacji Turystycznej zatwierdziła kandydaturę Marka Olszewskiego na prezesa tej instytucji Głosowanie rady, ...

Andryszak chce więcej sprzedawać przez internet

Prezes TUI Deutschland Marek Andryszak zapowiada położenie większego nacisku na sprzedaż wycieczek w internecie. ...

Z Ryanairem z Katowic do Aten

Na zimę 2017/2018 Ryanair otworzy rejsy między z Katowicami a Atenami. Samoloty będą latać ...