Jak informuje Czeska Centrala Ruchu Turystycznego, CzechTourism, jeśli chodzi o turystów zagranicznych, to pierwszy raz została przekroczona granica 6 milionów. W roku 2016 odnotowano rekordowych 1,02 miliona turystów czeskich, o 14 procent więcej niż w roku poprzednim. Pod względem liczby noclegów także padł rekord – przekroczona została granica 16,5 miliona. liczba noclegów turystów z zagranicy wzrosła o 551 tysięcy, a tych z Czech o 207 tysięcy. Średnia długość pobytu wyniosła 2,4 nocy.

Podobnie jak w latach poprzednich, w roku 2016 do Pragi przyjechało najwięcej turystów z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch. Dwucyfrowy wzrost procentowy Prague City Tourism odnotował między innymi u gości z Korei Południowej, Izraela, Słowacji, Polski i Holandii.

Pod koniec roku znacznie wzrosła liczba turystów z Rosji. W czwartym kwartale 2016 roku Pragę odwiedziło o 28 procent więcej Rosjan w porównaniu z poprzednim rokiem.

Praga była w Czechach najpopularniejszym celem turystów z Polski. W roku 2016 przyjechało ich tu niemal 200 tysięcy. Na drugim miejscu pod względem liczby wizyt znalazły się Morawy Południowe (82 tysiące polskich turystów), a na trzecim Kraj Kralovehradecki (Hradec Kralove i okolice), który odwiedziło ponad 49 tysięcy gości z Polski.