Luksemburg jest w czołówce państw na świecie z największą liczbą samochodów w przeliczeniu na mieszkańca, a to oznacza jedno – wieczne korki.

Z danych Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że w 2018 roku (ostatnie dostępne dane) wskaźnik ten był najwyższy w Liechtensteinie i wynosił 782 pojazdy na tysiąc mieszkańców. Luksemburg znalazł się na drugim miejscu z 676 samochodami osobowymi, kolejne miejsca należą Cypru – 633 i Kanady – 630. Polska zajmuje 7. miejsce w tym zestawieniu z wynikiem 610 samochodów osobowych na tysiąc mieszkańców.

CZYTAJ TEŻ: Niemiecki rząd zainwestuje miliardy w kolej. Żeby chronić klimat

By zlikwidować korki, rząd Luksemburga od marca pozwoli mieszkańcom i turystom poruszać się po kraju za darmo, pod warunkiem, że skorzystają z komunikacji miejskiej i pociągów. Z autobusów i tramwajów znikną biletomaty, punkty sprzedaży zostaną zamknięte, a kontrolerzy dostaną nowe zadania.

Ponieważ w Luksemburgu pracują też mieszkańcy sąsiednich krajów – Francuzi, Belgowie i Niemcy, rząd stworzy parkingi, na których będą oni mogli zostawić samochody, by dalej jechać publicznymi środkami transportu.