W ostatnich tygodniach liczba przypadków koronawirusa w Izraelu znacząco spadła, dlatego na początku maja mógł wejść w życie czterostopniowy plan łagodzenia ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią – podaje w komunikacie Izraelskie Rządowe Centrum Turystyki. Kraj ma się ponownie otworzyć do połowy czerwca, władze zastrzegają jednak, że mogą zmodyfikować plan, jeśli tego będzie wymagała sytuacja epidemiczna.

CZYTAJ TEŻ: Zakazane Miasto ponownie otwarte dla turystów

Od 3 maja w zaostrzonym rygorze sanitarnym mogą działać obiekty noclegowe typu bed & breakfast. Wśród wytycznych Ministerstw Zdrowia i Turystyki, których właściciele obiektów muszą przestrzegać, znalazły się między innymi „sprzątanie według nowych standardów higienicznych”, usprawnienie wentylacji czy ograniczenie liczby gości. W „niedalekiej przyszłości” mają ruszyć kempingi (ich listę opublikuje Izraelski Urząd ds. Przyrody i Parków – Israel Nature and Parks Authority).

Przedwczoraj, 6 maja, otworzyło się około 20 parków i rezerwatów przyrody, a wczoraj, 7 maja, siłownie i centra handlowe. Na 17 maja rząd zaplanował otwarcie muzeów, na koniec maja basenów i parków rozrywki, a na połowę czerwca teatrów, kin i restauracji. Można już uprawiać sport na wolnym powietrzu, ale uprawianie sportów wyczynowych będzie możliwe od połowy czerwca.

W parkach i rezerwatach przyrody turyści muszą przestrzegać zasad bezpieczeństwa zdrowotnego, muszą też wcześniej zarezerwować wizytę na stronie internetowej Izraelskiego Urzędu ds. Przyrody i Parków, co ma zapobiec gromadzeniu się tłumów.

ZOBACZ TAKŻE: WHO ostrzega przed zbyt szybkim łagodzeniem obostrzeń

Centra obsługi gości zostaną otwarte po wdrożeniu rządowych wytycznych higienicznych, co ma poświadczać tak zwana „fioletowa odznaka”.

Sklepy muszą mieć jednorazowe chusteczki do rąk dla klientów i dozownik z żelem dezynfekującym. Kasjerzy pracują w maskach i rękawiczkach, za przegrodą zainstalowaną przy kasie. Płacić można tylko kartami kredytowymi.