Egipskie Koleje Państwowe wprowadziły od stycznia zmiany w usługach oferowanych obcokrajowcom – mają teraz płacić za bilety w euro lub w dolarach. Poinformował o tym Kamel al Wazir, minister transportu tego kraju, w programie telewizyjnym „Al Hekaya” w stacji MBC Masr - podaje gazeta „Egypt Independent” w elektronicznym wydaniu.

Czytaj więcej

Szybkie koleje wjeżdżają do Egiptu. Będzie połączenie z Hurghady do Luksoru

Minister wyjaśnił, że na stacjach kolejowych powstaną specjalne kasy dla cudzoziemców. Bilety za euro i dolary będzie można kupować też w internecie.

Wprowadzenie takiej usługi wymagało od przedsiębiorstwa zawarcia specjalnej umowy z jednym z egipskich banków. Dodał, że kontrakt będzie pod nadzorem Egipskiego Banku Centralnego.

Zdaniem ministra rozwiązanie jest korzystne dla kraju, bo zapewni dodatkowe źródło pozyskiwania walut. A przyjezdni nie będą musieli ich wymieniać, szczególnie korzystając z czarnego rynku, który ostatnio urósł. Tak pozyskane pieniądze ministerstwo przeznaczy na opłacenie nowych składów kolejowych, które koleje zamówiły za granicą.

Czytaj więcej

Egipt rozwija nowy region turystyczny. Atrakcją kąpiele... w piasku

Wazir twierdzi ponadto, że rośnie zainteresowanie przejazdami pociągami nocnymi i możliwością ich zarezerwowania oraz opłacenia biletów w dolarach. W ciągu kilku ostatnich dni na taką zrobiło to 1023 osoby.

Warto przypomnieć, że pod koniec roku Kair i Aleksandrię połączył pociąg dużej prędkości, mogący jechać do 160 kilometrów na godzinę. W Egipcie trwa budowa linii szybkiego pociągu z Kaira na południe, w sumie trasy kolei dużej prędkości mają liczyć 2000 kilometrów.