Szybkie koleje wjeżdżają do Egiptu. Będzie połączenie z Hurghady do Luksoru

Dwa tysiące kilometrów dróg kolejowych, po których pociągi będą jeździć z prędkością 230 kilometrów na godzinę to projekt, który właśnie zaczyna być realizowany w Egipcie. Siemens Mobility z partnerami podpisali umowę z rządem tego kraju na stworzenie sieci nowoczesnych kolei.

Publikacja: 02.06.2022 11:02

Na trasie kolei znajdzie się 60 miast

Na trasie kolei znajdzie się 60 miast

Foto: Simens

Siemens Mobility i jego partnerzy, konsorcjum Orascom Construction i The Arab Contractors, podpisali umowę z egipskim Krajowym Urzędem ds. Tuneli (NAT), organem rządowym podlegającym Ministerstwu Transportu, na stworzenie szóstej co do wielkości kolei dużych prędkości na świecie. Udział Siemens Mobility w inwestycji wynosi 8,1 miliarda euro, w tym podpisaną 1 września 2021 roku umowę na pierwszą linię za 2,7 miliarda euro - podaje firma w informacji prasowej.

Czytaj więcej

Koleje niemieckie chcą zastąpić samoloty i samochody - z wagonów robią salony

Sieć kolei dużych prędkości będzie liczyć dwa tysiące kilometrów i połączy 60 miast w całym kraju. Kiedy projekt zostanie ukończony, w zasięgu nowego systemu komunikacji mieszkać będzie około 90 procent Egipcjan.

Projekt ma też znaczenie dla środowiska naturalnego, bo w pełni zelektryfikowana sieć zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 70 procent w porównaniu z obecnym transportem drogowym. Siemens Mobility wraz z partnerami zapewni zaprojektowanie, zbudowanie, uruchomienie i utrzymanie całego systemu przez 15 lat.

Projekt obejmuje stworzenie trzech linii: ogłoszonego już „Kanału Sueskiego na szynach”, 660-kilometrowej linii łączącej miasta portowe Ain Sokhna nad Morzem Czerwonym z Marsa Matrouh i Aleksandrią nad Morzem Śródziemnym oraz dwie, na które kontrakt został właśnie podpisany. Jedna z nich ma mieć około 1100 kilometrów i będzie przebiegać od Kairu do Abu Simbel w pobliżu granicy z Sudanem. Trzecia linia - 225-kilometrowa połączy stanowiska archeologiczne w Luksorze z Hurghadą nad Morzem Czerwonym. Łącznie na tych trasach jeździć będzie 41 ośmiowagonowych pociągów Velaro, 94 czterowagonowe składy regionalne Desiro i 41 lokomotyw towarowych Vectron.

Inwestycja da pracę około 40 tysiącom osób bezpośrednio i 6,7 tysiąca pośrednio.

Simens nie podaje w komunikacie, kiedy ruszą pierwsze pociągi.

Czytaj więcej

Wypadek autokaru z polskimi turystami w Egipcie. Trzy osoby nie żyją
Kolej
WorkTrips.com: Podróże służbowe kolejami będą nie tylko prostsze, ale i eko
Kolej
Turecki „projekt stulecia”. Koleją znad Bosforu do Antalyi w cztery i pół godziny
Kolej
Całe Niemcy za 49 euro miesięcznie - jest już nowy bilet na transport publiczny
Kolej
Wypad do europejskiej metropolii? Nocny pociąg już czeka
Kolej
PKP Intercity wycofuje się z podwyżek. Od jutra bilety znowu tańsze