Chiny otwierają się na turystów z zagranicy. Wyjazdy nadal ograniczone

Po trzech latach zamknięcia spowodowanego pandemią koronawirusa, w środę, 15 marca, Chiny otworzyły swoje granice dla zagranicznych turystów i zezwoliły na wydawanie wiz wjazdowych wszystkich kategorii - informuje Reuters.

Publikacja: 15.03.2023 12:45

Regiony w Chinach, które przed pandemią nie wymagały wiz, powrócą do ruchu bezwizowego

Regiony w Chinach, które przed pandemią nie wymagały wiz, powrócą do ruchu bezwizowego

Foto: AFP, Noel Celis

Chiny w zeszłym miesiącu ogłosiły zwycięstwo nad koronawirusem, teraz zaczynają otwierać się na świat. Od 15 marca do kraju mogą wjeżdżać goście z zagranicy, a ambasady i konsulaty wydawać wizy wszystkich kategorii.

Eksperci branży turystycznej nie spodziewają się masowego napływu turystów w najbliższym okresie ani znaczącego ożywienia gospodarki. Jak przypomina agencja, w 2019 roku wpływy z turystyki międzynarodowej stanowiły zaledwie 0,9 procent produktu krajowego brutto. Wznowienie wydawania wiz dla turystów pokazuje jednak, że Pekin dąży do normalizacji sektora podróży. W styczniu rząd zniósł zakaz wyjazdów zagranicznych dla swoich obywateli.

Czytaj więcej

Polska Organizacja Turystyczna: Czekamy na turystów z Chin, będą zadowoleni

Chińskie MSZ poinformowało we wtorek, że te regiony w Chinach, które przed pandemią nie wymagały wiz, powrócą do ruchu bezwizowego. Mowa o wyspie Hainan, na którą od lat chętnie podróżują Rosjanie, ale gdzie także zatrzymują się statki wycieczkowe przepływające przez port w Szanghaju. Bez wiz będzie można też podróżować z Hongkongu i Makau do najbogatszej prowincji Chin, Guangdong.

W Chinach powoli powracają też duże wydarzenia, w których uczestniczą goście z zagranicy – tu przykładem może być China Development Forum w Pekinie, które odbywa się pod koniec tego miesiąca i Shanghai Autoshow w kwietniu. We wrześniu we wschodnim mieście Hangzhou zorganizowane zostaną natomiast Igrzyska Azjatyckie, które odbywają się co cztery lata.

Reuters przywołuje, w kontekście potencjalnych podróży, wyniki ankiety przeprowadzonej we wrześniu przez Pew Research Center, z której wynika, że w zachodnich demokracjach niekorzystne opinie o Chinach zaostrzyły się z powodu obaw o prawa człowieka i agresywną politykę zagraniczną Pekinu, a także podejrzeń dotyczących postępowania z covidem-19. - Jeśli chodzi o turystykę, Chiny nie są już popularnym kierunkiem – mówi dyrektor China International Travel Services w Pekinie, który nie ujawnia swojego nazwiska.

W ramach dalszego łagodzenia kontroli turystyki wyjazdowej Chiny dodały do swojej listy kolejnych 40 krajów, do których można organizować wycieczki grupowe – obecnie takich państw jest już 60. Na razie wyłączone są z niej Japonia, Korea Południowa, Australia i Stany Zjednoczone. Na liście nie ma też Polski.

- Spodziewamy się, że organizacja wyjazdów grupowych z Chin do Polski rozpocznie się na początku drugiej połowy roku - mówi nam dyrektorka Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Chinach Małgorzata Tańska. - Między innymi z tego powodu, że Chiny wznowiły  kilka dni temu wydawanie wiz turystycznych dla obywateli wszystkich państw więc, na zasadzie wzajemności, lista zostanie poszerzona o wszystkie państwa, których na niej nie ma.  Jednocześnie, z rozmów z przedstawicielami chińskich biur podróży wynika, że na razie chiński przemysł turystyczny dopiero się odradza po nagle i niespodziewanie zakończonej pandemii i obecnie przygotowywane są oferty wyjazdowe, zwłaszcza do Europy. Boomu wyjazdowego Chińczyków można spodziewać się więc w drugiej połowie roku.

W 2022 roku do i z Chin zrealizowanych zostało zaledwie 115,7 mln podróży transgranicznych, z czego około 4,5 mln stanowili obcokrajowcy. Dla porównania w 2019 roku Chiny odnotowały 670 milionów podróży, wówczas podróżni z zagranicy stanowili 97,7 miliona.

Zanim Wyjedziesz
„Gladiatorzy” w Rzymie, żebracy w Berlinie - uwaga, to mogą być oszuści
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zanim Wyjedziesz
Niemiecka Centrala Turystyki: Euro 2024 wzmocni wizerunek Niemiec
Zanim Wyjedziesz
Małopolska gościnna i smakowita
Zanim Wyjedziesz
Ranking miejsc na miesiąc miodowy. Najlepiej wypada egzotyczna wyspa
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Zanim Wyjedziesz
Zwiedzanie Barcelony zdrożało. Miasto zarobi na turystach 100 milionów euro