Główne cele Polskiego Klastra Enoturystycznego to promowanie turystyki winnej w Polsce, wdrażanie i propagowanie dobrych praktyk enoturystycznych, edukacja i praca na rzecz podnoszenia jakości produktów i usług w polskich winnicach, standaryzacja usług i promocja jakości w polskiej enoturystyce, stworzenie systemu certyfikacji produktów i usług enoturystycznych oraz wdrażanie innowacji w winiarstwie i enoturystyce - informuje w komunikacie prasowym zarząd klastra.
W rozmowach z władzami klaster będzie głosem polskich winiarzy ze wszystkich regionów - głosi komunikat.
„Najwyższy czas odkryć polskie winnice i ogrom atrakcji, jakie oferują. Nie musimy już jeździć do Toskanii. Możemy być enoturystami w naszym kraju. Jednym z pierwszych działań klastra będzie uruchomienie Klubu EnoPasjonatów - programu budującego społeczność miłośników polskich winnic i promującego turystykę winiarską jako sposób spędzania wolnego czasu” - czytamy.
Czytaj więcej
Plan wyjazdu na majówkę ma czterech na dziesięciu Polaków. Większość będzie podróżować po kraju, najchętniej za cel podróży wybierze góry. Za granicę jedzie się przeważnie do miast. Co trzeci z tych, którzy w ogóle nie wyjadą mówi, że nie ma na to pieniędzy.
28 winnic w klastrze, mile widziane kolejne
Łączna powierzchnia zrzeszonych w klastrze winnic wynosi 160 hektarów, co stanowi prawie 20 procent wszystkich zarejestrowanych w Polsce upraw.