Polacy mają plany na majówkę. Polska wygrywa z zagranicą, a góry z morzem

Plan wyjazdu na majówkę ma czterech na dziesięciu Polaków. Większość będzie podróżować po kraju, najchętniej za cel podróży wybierze góry. Za granicę jedzie się przeważnie do miast. Co trzeci z tych, którzy w ogóle nie wyjadą mówi, że nie ma na to pieniędzy.

Publikacja: 20.04.2024 11:23

Polacy deklarują wyjazdy w góry i nad morze, ale także mikrowyprawy w okolice i spacery

Polacy deklarują wyjazdy w góry i nad morze, ale także mikrowyprawy w okolice i spacery

Foto: Filip Frydrykiewicz

Polska Organizacja Turystyczna zapytała w pierwszej połowie kwietnia Polaków, jak zamierzają spędzić tegoroczny długi weekend majowy. Wyniki badań pokazały interesujące zmiany w porównaniu z poprzednim rokiem.

Na majówkę wyjedzie czterech na dziesięciu Polaków

W tym roku w okresie 1-5 maja lub zbliżonym wyjedzie 43 procent Polaków, aż o 10 punktów procentowych więcej niż w ubiegłym roku. Większa skłonność do planowania podróży wynika prawdopodobnie z układu wolnych dni w kalendarzu, dających możliwość zaplanowani dłuższego niż rok temu wypoczynku.

W kraju wypoczywać planuje w tym czasie prawie co czwarty ankietowany (23 procent). Co dwunasty (8 procent) deklaruje, że wyjedzie za granicę. Część respondentów (12 procent) nie wie jeszcze, dokąd chce jechać.

Czytaj więcej

Hotelarze: Zapowiada się dobra majówka. Układ kalendarza nam sprzyja

Mikrowyprawy i wypoczynek w domu

Niemal połowa Polaków nie zamierza w czasie majówki brać udziału w wyjeździe z noclegiem poza miejsce zamieszkania, jednak ponad jedna trzecia z nich planuje w tym czasie krótkie jednodniowe (bez noclegu) wycieczki po okolicy. Pozostali w ogóle nie ruszą się z domu. Dlaczego?

Najczęściej wskazują na powody ekonomiczne, brak pieniędzy (wskazało je 32 procent respondentów, którzy majówkę spędzą w domu), „inne zobowiązania, obowiązki” (26 procent) i brak potrzeby wyjeżdżania (odpowiedzi „nie czuję takiej potrzeby, nie jest mi taki wyjazd potrzebny” udzieliła co piąta spośród nieplanujących wyjazdów osób).

Majówka najczęściej w kraju, góry wygrywają z morzem

Co czwarty Polak deklaruje, że majówkę spędzi na wyjeździe krajowym. Głównym celem tych

wyjazdów jest najczęściej wypoczynek i relaks (39 procent wskazań) lub jego bardziej aktywna forma – „wycieczki piesze i spacery” (21 procent), a także zwiedzanie atrakcji turystycznych i kulturalnych oraz odwiedziny u krewnych i znajomych (po 13 procent).

Najpopularniejszym celem wyjazdów krajowych będą góry (34 procent). Do miast, nad morze czy w inne miejsca planuje wyjechać po mniej więcej 20 procent spośród tych, którzy majówkę spędzą na wyjeździe krajowym.

Niemal 60 procent planujących wyjazd krajowy zamierza skorzystać z płatnej bazy noclegowej (pakiet pobytowy, noclegi w hotelu, pensjonacie lub innym miejscu noclegowym bez wyżywienia), a 32 procent zatrzyma się u rodziny, znajomych, we własnym domu wakacyjnym, na działce lub innym bezpłatnym miejscu noclegowym.

Wybierając miejsce noclegu podczas tegorocznego długiego weekendu majowego wypoczywający w Polsce kierują się przede wszystkim kosztem pobytu (47 procent), estetyką i komfortem tego miejsca i bliskim lub bezpośrednim sąsiedztwem dzikiej przyrody (po 31 procent).

Najwięcej respondentów planuje wyjechać na okres od 4 do 7 dni (39 procent). Wyjazdy krótsze, dwu- i trzydniowe planuje 28 procent wyjeżdżających w kraju.

Mocno zróżnicowane są planowane całkowite koszty wyjazdu w przeliczeniu na jedną osobę. 22 procent respondentów planuje wydać na wyjazd krajowy od 500 do 1000 złotych, 16 procent - 1001 do 1500 złotych, 14 procent - 1501 – 2000 złotych, a poniżej 500 złotych – 12 procent.

Majówka za granicą to zwiedzanie miast i leżenie na plaży

Na majówkę za granicę Polacy wyjeżdżają, żeby zwiedzać atrakcje turystyczne i kulturalne (29 procent wskazań), wypoczywać i relaksować się (24 procent) lub nieco aktywnej – chodzić na piesze wycieczki i spacery po okolicy (15 procent) bądź „po słońce” (13 procent), które w Polsce, o tej porze roku, nie jest jeszcze pewne.

Niemniej, najczęściej wskazywaną przyczyną wyborów kierunków zagranicznych podczas majówki jest chęć odwiedzenia konkretnego miejsca za granicą (34 procent wskazań), a w drugiej kolejności koszty wyjazdu i ich percepcja (odpowiedzi „znalazłem/am atrakcyjną cenowo ofertę turystyczną” i „wyjazd za granicę jest tańszy niż taki sam zorganizowany w Polsce” wskazało łącznie 30 procent planujących wyjazd zagraniczny).

Czytaj więcej

Co piąty turysta przyjechał do Polski z zagranicy. Najwięcej z Niemiec

Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów zagranicznych są miasta (33 procent wskazań) i morze (30 procent). Dwóch na trzech spędzających majówkę za granicą skorzysta tam z płatnej bazy noclegowej (pakiet pobytowy, noclegi w hotelu, pensjonacie lub innym miejscu noclegowym bez wyżywienia).

Przy wyborze miejsca noclegu wyjeżdżający na majówkę za granicę zwracali uwagę przede wszystkim na koszt pobytu (32 procent) i wygląd i komfort danego miejsca (30 procent).

Planowana długość wyjazdu zagranicznego to najczęściej 4-7 dni (33 procent). Równocześnie co czwarty respondent zadeklarował, że jego wyjazd będzie trwał dłużej niż dwa tygodnie.

Podczas wyjazdów zagranicznych Polacy planują wydawać przeciętnie więcej niż podczas wyjazdów krajowych. Po kilkanaście procent respondentów zamierzać kwoty z przedziałów od 1000 do 4000 złotych.

Tak czy inaczej majówka – z rodziną

Niezależnie od tego czy Polacy majówkę planują spędzić w kraju czy za granicą, na wyjazdy wybierają

się z rodziną: w parach - z dziećmi lub bez nich albo w innych konfiguracjach rodzinnych - z dziećmi lub z rodzicami (łącznie 74 procent wskazań). Co dziesiąty respondent planuje wyjechać sam i – również co dziesiąty – w towarzystwie znajomych lub przyjaciół.

Kto wyjedzie na majówkę

Częściej na wyjazdy podczas majówki decydują się osoby mające dzieci w wieku do 18 roku życia. Na wyjazdy w trakcie długiego weekendu majowego częściej wybierają się również ludzie lepiej wykształceni.

Polska Organizacja Turystyczna cytuje w komunikacie omawiającym wyniki badania wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa. Mówi on: - Coraz więcej Polaków decyduje się na spędzenie długiego weekendu majowego w kraju a bogactwo atrakcji turystycznych stwarza im możliwość różnorodnego zagospodarowania czasu. Już nawet podczas jednodniowej wyprawy można odkryć piękne miejsca, mnie lub bardziej znane, rozsiane po całej Polsce. Mamy w Polsce do dyspozycji mnóstwo wariantów aktywnego wypoczynku i rekreacji, od spacerów po górskich szlakach, żeglugi, tras rowerowych czy biwakowania po zwiedzanie zabytków. Życzę wszystkim udanego wypoczynku!

Czytaj więcej

Nitras: Bon turystyczny? Nie ma powodu, by do niego wracać, turystyka się odbiła

A cytowany tam też prezes POT Rafał Szmytke dodaje: - Święta majowe dają możliwość kilkudniowego odpoczynku od pracy. Budząca się do życia wiosenna przyroda szczególnie inspiruje do wyjazdu lub chociaż wyjścia z domu i oderwania od rutyny codziennych obowiązków, co jest ważne dla naszego zdrowia i ogólnej kondycji. Tegoroczna majówka układa się niezwykle korzystnie w kalendarzu pod względem możliwości urlopowych, co sprzyja planom wyjazdowym. Wykorzystanie tylko jednego dnia urlopu pozwala na pięciodniowy wypoczynek, a wzięcie dwóch dodatkowych dni wolnego umożliwia uzyskanie aż dziewięciodniowego odpoczynku od pracy. Jako jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów roku, długi weekend majowy jest niezwykle ważny dla polskiej turystyki, zwłaszcza tak przedłużony. Cieszy mnie bardzo, że znaczna część naszych rodaków postanowiła ten czas spędzić aktywnie, a głównym celem planowanych przez nich wycieczek jest Polska – mówi.

Badanie zrealizowane zostało na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI. Próba w badaniu składała się z dwóch części na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie Polaków w wieku 18-65 lat. Wielkość próby N=1000. Badanie przeprowadzono 5-15 kwietnia 2024.

Polska Organizacja Turystyczna zapytała w pierwszej połowie kwietnia Polaków, jak zamierzają spędzić tegoroczny długi weekend majowy. Wyniki badań pokazały interesujące zmiany w porównaniu z poprzednim rokiem.

Na majówkę wyjedzie czterech na dziesięciu Polaków

Pozostało 97% artykułu
Popularne Trendy
Raport. Jeden z 10 dolarów wydanych na świecie idzie na podróże
Popularne Trendy
Coraz więcej Polaków w Atenach. Chcą zwiedzać i odpoczywać. Mówią, że wrócą
Popularne Trendy
Protesty w Hiszpanii nie odstraszają turystów. Przyjeżdża ich coraz więcej
Popularne Trendy
Początek września i już milion Polaków w Chorwacji
Popularne Trendy
Burmistrz Santorynu: Z radością powitałbym opłatę za wstęp dla turystów
Popularne Trendy
TUI: Majorka sama musi decydować o turystyce. Rozmawiamy o tym z jej mieszkańcami