Rocznicę upadku muru berlińskiego, który od początku lat 60. XX w. oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego, by runąć 9 listopada 1989 roku, stolica Niemiec uroczyście obchodzi od 2009 roku co pięć lat. W tym roku przypada 35-lecie zburzenia muru, które było symbolicznym zakończeniem powojennego podziału Europy na dwa bloki polityczno-wojskowe.
Czytaj więcej
Trzy pierwsze miejsca w zestawieniu „100 najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Niemczech” należą się makiecie modelarstwa kolejowego i parkom rozrywki - zdecydowali turyści spoza Niemiec w plebiscycie zorganizowanym przez Niemiecką Centralę Turystyki.
Z tej okazji do Warszawy na spotkanie z polskimi dziennikarzami przyjechali dyrektorka ds. rynków i mediów w organizacji Visit Berlin Catarina Erceg i przedstawiciele podległej krajowi związkowemu Berlin spółki Kulturprojekte Berlin, która realizuje różnego rodzaju projekty z zakresu kultury i odpowiada za program tegorocznych obchodów rocznicy zburzenia muru, Christoph Lootze, Stephanie Richter i Madeleine Hartmann.
Upadek muru berlińskiego początkiem nowej Europy
- Upadek muru berlińskiego, który przez dziesięciolecia dzielił miasta i naród – rodziny, przyjaciół, sąsiadów, ale też cały kontynent europejski, jest jednym z najbardziej symbolicznych wydarzeń w powojennej historii Europy. To nie tylko zmiana geopolityczna, ale także symbol zwycięstwa ludzkiej odwagi i dążenia do wolności nad opresją, podziałem i strachem. Ludzie z obu stron muru ze łzami w oczach witali się i przekraczali granicę, która jeszcze dzień wcześniej wydawała się trudna do przekroczenia - mówił na wczorajszym spotkaniu dyrektor biura Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT) w Polsce Tomasz Pędzik.
- W tym roku nie mogło zabraknąć naszych przyjaciół z Berlina w Warszawie, która jest miastem partnerskim Berlina od 1991 roku. Berlin zaprasza Warszawę do przyjazdu właśnie z okazji upadku muru berlińskiego - dodał.