W tym roku budżet Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT) na promocję kraju, jako kierunku turystycznego, wynosi 30 milionów euro. To może się jednak zmienić – portal TN-Deutschland ujawnia, że plany zakładają ograniczenie tej kwoty w przyszłym roku do 20,1 miliona euro. Cięcia mają dotyczyć przede wszystkim wydatków na promocję za granicą.
Czytaj więcej
- Chcemy doprowadzić do przełomu w turystyce - deklaruje wiceminister sportu i turystyki Piotr Bo...
To duża różnica, na którą zgodzić się nie chce branża turystyczna. W jej imieniu wystąpił prezes organizacji turystycznej Badenii-Wirtembergii, który jest również reprezentantem wszystkich regionalnych organizacji turystycznych, Andrea Braun. W liście do ministra gospodarki Roberta Habecka pisze, że oszczędności zagrożą konkurencyjności Niemiec na międzynarodowym rynku turystycznym. Skutki cięć finansowych odczują landy, miasta i regiony, które blisko współpracują z DZT. Braun podkreśla, że Niemiecka Centrala Turystyki nie tylko prowadzi marketing, ale i aktywnie uczestniczy w rozbudowie infrastruktury cyfrowej. Na razie na list branży ministerstwo nie odpowiedziało.
Rzą: kłopoty budżetowe wymuszają oszczędzanie na marketingu
Poproszone przez TN-Deutschland o komentarz Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu napisało, że wielkość budżetu na marketing wynika z sytuacji gospodarczej i zakłada obniżenie wydatków. „W 2025 roku poszczególne resorty muszą poczynić duże oszczędności, żeby móc opracować budżet zgodny z konstytucją” – pisze rzecznik Stephan Gabriel Haufe, i dodaje, że zmiany obejmują wszystkie instytucje podległe resortowi, a DZT nie jest objęte żadnymi dodatkowymi oszczędnościami.
Czytaj więcej
Chcemy wypracować wizerunek kraju zrównoważonego, dbającego o swoje zasoby, który kojarzy się z w...