Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu oficjalnie zainaugurowało „Projekt odrodzenie”, wdrażany we współpracy z firmą technologiczną Meta. Chodzi o przedsięwzięcie, dzięki któremu będzie można zobaczyć na Instagramie artefakty w pierwotnych kształtach i kolorach, prezentowane w Muzeum Egipskim na placu Tahrir i w Narodowym Muzeum Cywilizacji Egipskiej - pisze portal Egypt Independent.
Egipskie zabytki wyglądają jak dawniej, dzięki nowoczesnej technologii
Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości. Wystarczy, że zwiedzający zeskanują kod QR znajdujący się pod każdym z posągów włączonych w akcję. Kiedy już zostaną przekierowani w odpowiednie miejsce, ich oczom ukaże się posąg w całości – obecnie wiele prezentowanych zabytków to jedynie fragmenty w postaci, w jakiej przetrwały przez tysiące lat. Dzięki technologii zwiedzający zrozumieją, jak wyglądały dawniej.
Jak można zobaczyć na filmie prezentującym proces wirtualnego odtwarzania zabytków, technologia nie tylko dołoży brakujące części figur, ale też różne detale, jak chociażby żłobienia przypominające sierść na ciele Sfinksa.
Artefakty zostały tak dobrane na potrzeby projektu, aby odzwierciedlały różne epoki historyczne starożytnej cywilizacji egipskiej. Chodzi o pięć posągów z Muzeum Egipskiego na placu Tahrir, w tym boga urodzaju Amona, jego żony, bogini nieba i opiekuńczego bóstwa Górnego Egiptu Mut, a także królów Senusereta I, Chasechemuiego, głowy królowej Hatszepsut, Tutanchamona i Setiego I.