Pompeje mówią „stop” nadmiernej turystyce. Zabytek UNESCO wprowadza ograniczenia

Co roku Pompeje, starożytne miasto nieopodal Neapolu, odwiedzają miliony turystów. Lokalne władze wprowadzają ograniczenia, żeby lepiej kontrolować ich ruch.

Publikacja: 12.11.2024 12:01

W lecie Pompeje odwiedziło cztery miliony turystów

W lecie Pompeje odwiedziło cztery miliony turystów

Foto: Filip Frydrykiewicz

Pompeje przestały istnieć dwa tysiące lat temu, kiedy zostały zasypane przez popiół wydobywający się podczas erupcji z pobliskiego Wezuwiusza. Ta tragedia spowodowała jednak, że miasto przetrwało w dużej mierze do dziś. To jeden z zabytków wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO – każdego roku odwiedzają je miliony turystów, 15-20 tysięcy dziennie. To rodzi kolejne zagrożenie – tym razem ze strony ludzi, którzy przemierzają w upale kamienne ulice i zaglądają do starożytnych sklepów i domów.

Czytaj więcej

Za wędrowanie po Maderze trzeba zapłacić. „Tu jest jak w muzeum”

Pompeje i okolice – kopalnia klejnotów kultury

Zarządzający parkiem archeologicznym chcą temu przeciwdziałać, dlatego wprowadzają ograniczenia. Od 15 listopada dziennie na teren Pompejów wejść będzie mogło maksymalnie 20 tysięcy ludzi, a każdy będzie musiał mieć imienny bilet.

Władze parku starają się także zachęcić turystów do odwiedzenia innych starożytnych miejsc, z którymi można dojechać bezpłatnym autobusem do Pompejów, takich jak Stabia, Torre Annunziata i Boscoreale.

- Naszym celem jest zrównoważona, przyjemna i niemasowa turystyka, obejmująca przede wszystkim cały obszar otaczający obiekt wpisany na listę UNESCO, pełen klejnotów kultury do odkrycia – zapewnia Gabriel Zuchtriegel, kierownik parku, cytowany przez gazetę „Tagesschau”.

Czytaj więcej

Coraz więcej trzeba płacić za wizytę w Wenecji. Nowe stawki i zasady dla turystów

Pompeje to żywe, ciągle powiększane, muzeum

Kiedy w 79 roku naszej ery wybuchł wulkan Wezuwiusz, Pompeje i inne miasta na południe od Neapolu zostały całkowicie zniszczone w ciągu dwóch dni. Ponownie odkryto je 250 lat temu. Od tamtej pory Pompeje są ciągle działającym stanowiskiem archeologicznym – naukowcy odnajdują co chwila nowe budynki, mozaiki, malunki, artefakty. Niedawno odkryto dom ze świetnie zachowanymi, barwnymi freskami i domową świątynią. Natrafiono już też na zastygłe szczątki ponad 1300 ofiar katastrofy.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Zanim Wyjedziesz
Wjazd do Unii Europejskiej po staremu. System autoryzacji ETIAS nie jest jeszcze gotowy
Zanim Wyjedziesz
Drożeje największa atrakcja turystyczna Pienin. W wakacje cena przekroczy 100 złotych
Zanim Wyjedziesz
Warszawa zyska nową atrakcję turystyczną. „Wejdzie z nią na światową scenę”
Zanim Wyjedziesz
Sztorm Olivier uderzył w Lanzarote – skutki w turystyce nawet przez kilka miesięcy