Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem milenium koronacji dwóch pierwszych królów w Gnieźnie. Chodzi o Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Z tej okazji pierwsza stolica państwa polskiego przygotowała szereg wydarzeń, które mają upamiętnić te historyczne wydarzenia.
Głównym punktem kulturalnego programu obchodów będzie plenerowe widowisko historyczne na placu Świętego Wojciecha, u stóp gnieźnieńskiej Katedry. Widowisko planowane jest na dwa sierpniowe weekendy, a każdorazowo na specjalnie przygotowanych trybunach zasiąść będzie mogło po dwa tysiące widzów. W widowisko zaangażowani będą aktorzy i wolontariusze, w sumie ponad sto osób. Organizatorzy zapowiadają światło, dźwięk, historyczne scenografie i kostiumy. Widowisko ma połączyć walor edukacyjny z rozrywkowym, pokazując, jak wyglądały wydarzenia, które przyczyniły się do powstania państwa polskiego.
Czytaj więcej
Dolny Śląsk i Opolszczyzna są gotowe do sezonu zimowego - zapewnia branża turystyczna z tych regionów. Wszystkie drogi są przejezdne, wszystkie atrakcje są otwarte, jest gdzie spać i jeść. Dodatkowo turystyka to bardzo dobra forma wsparcia terenów popowodziowych.
Odbędą się także specjalne edycje imprez plenerowych, jak Koronacja Królewska i Królewski Festiwal Artystyczny, "który ogromem wydarzeń wypełni wszystkie weekendy lata", jak zapewniają władze miasta.
Z imprez o charakterze oficjalnym zaplanowano na 26 kwietnia wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, a w gnieźnieńskiej katedrze "mszę koronacyjną", towarzysząca uroczystościom odpustowym ku czci świętego Wojciecha. Z kolei we wrześniu odbędzie się nowy Zjazd Gnieźnieński.