Nowe muzeum, zaprojektowane przez światowej sławy architektkę Evę Jiřičną i jej studio AI Design, zajmie ponad 1100 mkw. w historycznych wnętrzach pałacu z drugiej połowy XVIII wieku. Ekspozycja obejmie nie tylko znane dzieła Alfonsa Muchy, jednego z gigantów europejskiej secesji, malarza i projektanta, ale także wiele dotąd niewystawianych prac. Zwiedzający zobaczą między innymi wczesne obrazy olejne, przedmioty związane z fascynacją Muchy wolnomularstwem i materiały studyjne.
Czytaj więcej
Polacy są trzecią nacją wśród gości, którzy przyjeżdżają do Czech i zostają tam co najmniej na je...
Czech urodzony na Morawach zostawił po sobie tysiące dzieł, w tym słynne plakaty (m.in. te przedstawiające Sarah Bernhardt, najsłynniejszą aktorkę swojej epoki) i cykl dwudziestu monumentalnych obrazów ilustrujących historię narodów słowiańskich „Słowiańska epopeja”. Dzisiaj zbiorami opiekuje się Fundacja Muchy, prowadzona przez jego prawnuka Marcela Muchę.
Nowa przestrzeń na wydarzenia kulturalne w Pradze
Pałac Savarin przeszedł gruntowną renowację, zakończoną we wrześniu 2024 roku. Historyczna budowla, dawniej związana z czeską kulturą (mieściło się w niej między innymi Muzeum Etnograficzne), teraz ponownie stanie się jednym z kluczowych miejsc na mapie kulturalnej Pragi.
Kompleks składa się z czterech harmonijnie połączonych części, z których każda będzie miała odrębny charakter i funkcję – jedną z części będzie właśnie Pałac Savarin. Centralnym punktem stanie się historyczna ujeżdżalnia z ogrodem na dziedzińcu, kawiarniami i restauracjami. W ramach projektu przewidziano także wielofunkcyjną przestrzeń na wydarzenia kulturalne i społeczne.