Europejskie Stowarzyszenie Miast na rzecz Wynajmu Krótkoterminowego opublikowało list otwarty w sprawie potrzeby podjęcia działań legislacyjnych w zakresie zwalczania nielegalnego najmu turystycznego - czytamy na stronie EuroCities. Pod apelem podpisali się prezydenci i burmistrzowie Barcelony, Bolonii, Brukseli, Arezzo, Paryża, Wiednia, Amsterdamu, Brukseli, Lyonu, Porto i Florencji, a także dziesiątki posłów do Parlamentu Europejskiego i stowarzyszenie EuroCities, do którego należą także Warszawa i Kraków. Inicjatorzy apelu mają obawy, że Komisja Europejska rezygnuje z projektu inicjatywy legislacyjnej regulującej wynajem krótkoterminowy.
Czytaj więcej
Uregulowanie prawne najmu krótkoterminowego, wprowadzenie opłaty pobytowej, przywrócenie egzaminów dla przewodników – te trzy problemy, nad którymi pracuje Ministerstwo Sportu i Turystyki były przedmiotem konsultacji z branżą turystyczną i samorządami Pomorza.
Krótki najem niszczy autentyczność miast
W Amsterdamie liczba ofert krótkoterminowego wynajmu wakacyjnego wzrosła z 4,5 tysiąca w 2013 roku do 22 tysięcy w 2017 roku. W zabytkowej dzielnicy Lizbony, Alfamie, ponad 55 procent mieszkań to obecnie lokale udostępniane turystom. W centrum Florencji liczba takich mieszkań od 2015 roku zwiększyła się o 60 procent, a w Krakowie między 2014 a 2017 rokiem o 100 procent. Turystyka miejska ma swoją ciemną stronę - przeznaczenie lokali na zakwaterowanie dla turystów powoduje wzrost czynszów, zmniejsza podaż mieszkań na rynku najmu długoterminowego, rodzi problemy na styku ze stałymi mieszkańcami, pozbawia dzielnice ich autentyzmu i charakteru.
Władze niektórych miast wprowadziły opłaty za wynajmowanie mieszkań turystom lub rozważa zakazanie działalności pośrednikom internetowym, jak Airbnb. W Barcelonie po latach skarg mieszkańców na hałas, wysokie ceny najmu i brak mieszkań, władze miejskie ogłosiły w zeszłym roku zakaz korzystania z Airbnb i wynajmowania lokali na mniej niż 31 dni. Decyzja została jednak uchylona przez hiszpański Sąd Najwyższy w styczniu 2022 roku.
Problem wreszcie dojrzała Komisja Europejska, ale po ogłoszeniu jesienią ubiegłego roku inicjatywy legislacyjnej regulującej wynajem krótkoterminowy (STR) i rozesłaniu jej do konsultacji społecznych, Komisja kilkakrotnie odkładała ponowne zajęcie się nią. Ostatnio umieściła sprawę na w planie na grudzień.