W biurach podróży: Grecja za 1000 złotych

PZOT

25-procentowym wzrostem sprzedanych wyjazdów kończy się letni sezon turystyczny. Ceny w ostatnim tygodniu były niższe od tych ze szczytu sezonu nawet o dwie trzecie

Polski Związek Organizatorów Turystyki pokazuje, w najnowszym raporcie, że ostatni tydzień* był niezwykły jeśli chodzi o sprzedaż wyjazdów w biurach podróży. W stosunku do tego samego okresu sprzed roku liczba klientów wzrosła o 25,1 procent. W tym zainteresowanych wycieczkami lotniczymi była jeszcze większa liczba ludzi, bo tu wzrost wyniósł 30,1 procent (z dojazdem własnym sprzedano więcej o 6,7 procent, a autokarowych mniej o 46,7 procent). To oznacza, że biurom podróży niemal do końca tego sezonu letniego udaje się utrzymać zainteresowanie klientów i pozbyć przygotowanych ofert.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

Bardzo ciekawie wyglądała ostatniotygodniowa lista krajów do jakich Polacy chcieli z biurami podróży pojechać. Grecja i Hiszpania na dwóch pierwszych miejscach nie dziwią. Wiele też zapowiadało wcześniej, że Egipt awansuje na miejsce trzecie a Turcja na czwarte. Dalej znalazły się: Portugalia, Cypr i Włochy. Listę dziesięciu zamykają jednak kierunki, które od lat chyba nie gościły na tak wysokich miejscach: Maroko, Tunezja i Wyspy Zielonego Przylądka.

Jeśli chodzi o poszczególne kierunki, to na pierwszym miejscu zobaczyć można w raporcie PZOT Hurghadę.

Ostatni tydzień przyniósł dalsze obniżki cen w biurach podróży. Szczególnie tanie były ostanie wyloty do Grecji. Średnio taki późny wypoczynek na Półwyspie Chalcydyckim lub w Grecji kontynentalnej (lotnisko Saloniki) kosztował 1072 złote (sic!), na Korfu – 1222 złote, na Zakintos 1439 złotych, na Kos – 1592 złote, na Rodos – 1707 złotych, we wschodniej części Krety (Heraklion) – 1731 złotych, a we wschodniej (Chania) – 1769 złotych.

Tanie były też podróże na koniec lata do Tunezji (średnio 1612 złotych) czy do Egiptu. W tym ostatnim kraju za wyjazd do Hurghady klienci biur podróży płacili średnio 1765 złotych, do Marsa Alam – 1939 złotych, a do Szarm el-Szejk – 2007 złotych. Również koszt wypoczynku w Turcji – 2104 złotych – należy uznać za bardzo korzystny.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Raport PZOT podsumowuje także wyjazdy turystów z biurami podróży. Okazuje się, że wrzesień był pod tym względem bardzo popularny, bo liczba zainteresowanych była większa niż w zeszłym roku o 20,7 procent od zeszłorocznej.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 39. tydzień roku, czyli okres od 25 września do 1 października 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wjazd na Zanzibar dalej bez szczepień

Informacja z Niemiec była myląca – nic się nie zmieniło w kwestii wjazdu turystów ...

Betlej: Dobre notowania PiS to zła wiadomość dla turystyki

Rządzący mają ciągle duże poparcie społeczne, nie troszczą się więc dostatecznie, żeby obywatele lepiej ...

POT: Studenci Erasmusa pomogą w promocji Polski

POT rozpoczyna konkurs „Discover Poland with your mates – Erasmus” dla obcokrajowców studiujących w ...

My Travel z nowymi prezesami

Największa niezależna sieć agentów turystycznych, działająca na zasadzie udzielania franczyzy, My Travel, ma nowych ...

DER Touristik wchodzi do Rumunii

Należący do Grupy DER Touristik Exim Holding przejął rumuńskie firmy Touring Europabus Romania, Nova ...

Korea Północna czeka na rosyjskich turystów

Korea Północna pierwszy raz wydała licencję rosyjskiemu biuru podróży. Zaprasza turystów z Rosji, obiecując ...