W biurach podróży: Grecja za 1000 złotych

PZOT

25-procentowym wzrostem sprzedanych wyjazdów kończy się letni sezon turystyczny. Ceny w ostatnim tygodniu były niższe od tych ze szczytu sezonu nawet o dwie trzecie

Polski Związek Organizatorów Turystyki pokazuje, w najnowszym raporcie, że ostatni tydzień* był niezwykły jeśli chodzi o sprzedaż wyjazdów w biurach podróży. W stosunku do tego samego okresu sprzed roku liczba klientów wzrosła o 25,1 procent. W tym zainteresowanych wycieczkami lotniczymi była jeszcze większa liczba ludzi, bo tu wzrost wyniósł 30,1 procent (z dojazdem własnym sprzedano więcej o 6,7 procent, a autokarowych mniej o 46,7 procent). To oznacza, że biurom podróży niemal do końca tego sezonu letniego udaje się utrzymać zainteresowanie klientów i pozbyć przygotowanych ofert.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

Bardzo ciekawie wyglądała ostatniotygodniowa lista krajów do jakich Polacy chcieli z biurami podróży pojechać. Grecja i Hiszpania na dwóch pierwszych miejscach nie dziwią. Wiele też zapowiadało wcześniej, że Egipt awansuje na miejsce trzecie a Turcja na czwarte. Dalej znalazły się: Portugalia, Cypr i Włochy. Listę dziesięciu zamykają jednak kierunki, które od lat chyba nie gościły na tak wysokich miejscach: Maroko, Tunezja i Wyspy Zielonego Przylądka.

Jeśli chodzi o poszczególne kierunki, to na pierwszym miejscu zobaczyć można w raporcie PZOT Hurghadę.

Ostatni tydzień przyniósł dalsze obniżki cen w biurach podróży. Szczególnie tanie były ostanie wyloty do Grecji. Średnio taki późny wypoczynek na Półwyspie Chalcydyckim lub w Grecji kontynentalnej (lotnisko Saloniki) kosztował 1072 złote (sic!), na Korfu – 1222 złote, na Zakintos 1439 złotych, na Kos – 1592 złote, na Rodos – 1707 złotych, we wschodniej części Krety (Heraklion) – 1731 złotych, a we wschodniej (Chania) – 1769 złotych.

Tanie były też podróże na koniec lata do Tunezji (średnio 1612 złotych) czy do Egiptu. W tym ostatnim kraju za wyjazd do Hurghady klienci biur podróży płacili średnio 1765 złotych, do Marsa Alam – 1939 złotych, a do Szarm el-Szejk – 2007 złotych. Również koszt wypoczynku w Turcji – 2104 złotych – należy uznać za bardzo korzystny.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Raport PZOT podsumowuje także wyjazdy turystów z biurami podróży. Okazuje się, że wrzesień był pod tym względem bardzo popularny, bo liczba zainteresowanych była większa niż w zeszłym roku o 20,7 procent od zeszłorocznej.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 39. tydzień roku, czyli okres od 25 września do 1 października 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Organizacja lotów w razie twardego Brexitu

Europejskie lotniska zaapelowały do władz Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii o przygotowanie planu organizowania ...

Śnieg i mróz powodują problemy w Grecji

Atak zimy spowodował problemy komunikacyjne w całej Grecji. Na wyspach w północnej części Morza ...

Hiszpańskie władze rozliczają wynajmujących mieszkania turystom

W zeszłym roku Ministerstwo Finansów Hiszpanii namierzyło prawie 140 tysięcy mieszkań wynajmowanych turystom, ale ...

Qatar najlepszą linią lotniczą świata

Qatar Airways to, według serwisu Skytrax, najlepsze linie lotnicze świata. W Europie zwyciężyła Lufthansa. ...

Rosjanie podporą cypryjskiej turystyki

W 2018 roku Cypr odwiedziły prawie 4 miliony turystów. Wprawdzie liczba gości rośnie, ale ...

Kraków Airport: Zimą 90 połączeń na 65 lotnisk

W zimowym rozkładzie krakowskiego lotniska znalazło się 90 połączeń do 56 miast i 65 ...