Na własnych imprezach agenci zarabiają najlepiej

Fot. AFP

Od 8 do nawet 30 procent wynosi rentowność imprez turystycznych organizowanych samodzielnie przez agentów, wynika z analizy niemieckiej organizacji branżowej DRV. Dla porównania – na sprzedaży cudzych wycieczek zarabia się 11 procent.

Deutscher Reiseverband (DRV, odpowiednik Polskiej Izby Turystyki) opublikował kolejny barometr biur agencyjnych „Reisebürobarometer”, który powstał we współpracy z instytutem badającym rynek wyjazdowy DWIF (Deutsches Wirtschaftswissenschaftliches Institut für Fremdenverkehr).

Wynika z niego, że 2018 rok, bo tego okresu dotyczy najnowsze opracowanie, był dla agentów dobry pod względem finansowym. – Świadome sterowanie sprzedażą i dobra orientacja w biznesie są podstawą sukcesu biur agencyjnych – mówi przewodniczący grupy roboczej zajmującej się przygotowaniem raportu w DRV, Bernd Zillich. Ekspert podkreśla, że biura, które chcą zarabiać, skupiają się nie na obrocie, ale na zysku, są świadome wysokości ponoszonych kosztów, pozyskują też przychody z dodatkowych źródeł.

CZYTAJ TEŻ: Pierwszy agent turystyczny pobiera opłatę za poradę

Z analizy wynika, że najlepiej zarabia się na imprezach organizowanych samodzielnie. Tu rentowność wynosi, w zależności od wielkości biura, od 8 do 30 procent. Dla porównania sprzedaż obcego produktu daje 11 procent zarobku, a biletów lotniczych od 5 do 10 procent. – Agenci, którzy odnoszą sukces, sami pakietują oferty – podkreśla Zillich. – Za tę usługę mogą pobierać od klientów opłatę – dodaje. Kolejnym sposobem na poprawę finansów jest specjalizacja i tworzenie ofert szytych na miarę – na tym produkcie zarabia się więcej niż na turystyce masowej.

„Reisebürobarometer” powstaje na podstawie danych zebranych od 1,2 tysiąca agentów. Porównanie ich ze statystkami krajowymi dotyczącymi obrotów biur i bazą sprzedażową DRV pokazuje, że raport w realny sposób odzwierciedla obraz branży.

ZOBACZ TAKŻE: Magazyn turystyczny – sposób na zatrzymanie klientów

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kokkino Nero, czyli greckie wakacje po polsku

„Polska wioska” w Grecji rozczarowuje. Nie ma tu polskiego piwa, nie ma schabowego, nie ...

Airbnb sięgnie po bogatych klientów

Za 200 milionów dolarów Airbnb przejmie Luxury Retreats, kanadyjską firmę pośredniczącą w wynajmie luksusowych ...

Traveldata: Touroperatorzy tną ceny wakacji

Kolejny tydzień w biurach podróży taniały wyjazdy letnie. Trend się nasila – spadki cen ...

Nekera, nowe biuro podróży Macieja Nykiela, gotowe do działania

Już jutro były prezes Neckermanna Maciej Nykiel ogłosi oficjalnie start swojego nowego biura podróży ...

W TUI każdy pokój będzie w innej cenie

Dzięki technologii TUI będzie mógł wyceniać każdy pokój hotelowy oddzielnie. Pierwsze testy prowadzone w ...

Z Rosji do Turcji samolotem rejsowym

Ponad połowa ruchu lotniczego z Rosji do Turcji będzie w tym sezonie letnim obsługiwane ...