Na własnych imprezach agenci zarabiają najlepiej

Fot. AFP

Od 8 do nawet 30 procent wynosi rentowność imprez turystycznych organizowanych samodzielnie przez agentów, wynika z analizy niemieckiej organizacji branżowej DRV. Dla porównania – na sprzedaży cudzych wycieczek zarabia się 11 procent.

Deutscher Reiseverband (DRV, odpowiednik Polskiej Izby Turystyki) opublikował kolejny barometr biur agencyjnych „Reisebürobarometer”, który powstał we współpracy z instytutem badającym rynek wyjazdowy DWIF (Deutsches Wirtschaftswissenschaftliches Institut für Fremdenverkehr).

Wynika z niego, że 2018 rok, bo tego okresu dotyczy najnowsze opracowanie, był dla agentów dobry pod względem finansowym. – Świadome sterowanie sprzedażą i dobra orientacja w biznesie są podstawą sukcesu biur agencyjnych – mówi przewodniczący grupy roboczej zajmującej się przygotowaniem raportu w DRV, Bernd Zillich. Ekspert podkreśla, że biura, które chcą zarabiać, skupiają się nie na obrocie, ale na zysku, są świadome wysokości ponoszonych kosztów, pozyskują też przychody z dodatkowych źródeł.

CZYTAJ TEŻ: Pierwszy agent turystyczny pobiera opłatę za poradę

Z analizy wynika, że najlepiej zarabia się na imprezach organizowanych samodzielnie. Tu rentowność wynosi, w zależności od wielkości biura, od 8 do 30 procent. Dla porównania sprzedaż obcego produktu daje 11 procent zarobku, a biletów lotniczych od 5 do 10 procent. – Agenci, którzy odnoszą sukces, sami pakietują oferty – podkreśla Zillich. – Za tę usługę mogą pobierać od klientów opłatę – dodaje. Kolejnym sposobem na poprawę finansów jest specjalizacja i tworzenie ofert szytych na miarę – na tym produkcie zarabia się więcej niż na turystyce masowej.

„Reisebürobarometer” powstaje na podstawie danych zebranych od 1,2 tysiąca agentów. Porównanie ich ze statystkami krajowymi dotyczącymi obrotów biur i bazą sprzedażową DRV pokazuje, że raport w realny sposób odzwierciedla obraz branży.

ZOBACZ TAKŻE: Magazyn turystyczny – sposób na zatrzymanie klientów

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bez szczepień na żółtą febrę nie ma wjazdu na Zanzibar?

Osoby wybierające się na tanzańską wyspę Zanzibar muszą zaszczepić się przeciwko żółtej febrze. Zaświadczenia ...

Podatek od wycieraczek i serwetek w Modenie

Podatek od wycieraczek, a także od serwetek w barach wprowadzono w Modenie na północy ...

Antarktyka popularna jak nigdy dotąd

Antarktyka nie jest już pusta – coraz mocniej wypełnia się turystami. Minionej zimy ich ...

Finnair wystartuje w lipcu. Z Polski poleci miesiąc później

Wprawdzie dopiero w lipcu, ale za to z rozmachem, zacznie odbudowywać siatkę połączeń fiński ...

Libia i Turcja „zapomniały” o Krecie. Grecja wydala ambasadora

Grecja dała ambasadorowi Libii Mohamedowi Younisowi Menfiemu 72 godziny na opuszczenie kraju, po tym ...

TUI rośnie zgodnie z planem

O 7,2 procent wyższy obrót, zysk operacyjny większy o 26 procent, sprzedaż oferty letniej ...