Traveldata: Grecja na wakacje tanieje, Egipt drożeje

Fot. Aleksander Kramarz

Niska cena ropy i stabilny kurs złotego do dolara i euro powodują, że ceny wakacji w biurach podróży praktycznie nie rosną – ocenia prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej.

Do takiego wniosku skłoniły go wyniki najnowszego badania cen w biurach podróży, jakie prowadzi jego firma.

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 3 i 9 sierpnia 2020 spadła o 4 złote. W zestawieniu poprzednim jej spadek wyniósł 11 złotych, a w zestawieniach wcześniejszych średnia cena wzrastała o 29 i 22 złote.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Wizz Air i Ryanair mogą wyjść z kryzysu wzmocnione

Podobnie jak przed tygodniem największe zniżki cen wycieczek w minionym tygodniu wystąpiły w wypadku wyjazdów na Maltę – średnio o 131 złotych. Ponownie przeceniona została Majorka, o 39 złotych (poprzednio o 36 złotych), a trzeci raz z rzędu Teneryfa – o 35 złotych (wcześniejsze zniżki wyniosły 96 i 48 złotych).

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na wykresie zamieszczonym niżej.

Trzeci tydzień kwietnia był kolejnym, który przyniósł jedynie niewielkie zmiany średnich cen wycieczek. Tym razem jedyny ich spadek wystąpił w wypadku Wysp Kanaryjskich – o 6 złotych. Ceny wakacji w pozostałych miejscach wzrastały. Najbardziej, bo o 19 złotych, w Egipcie. Nieznacznie w Bułgarii, Grecji i w Turcji – odpowiednio o 5, 3 i 2 złote.

Obserwowany spadek cen może mieć częściowy związek z korzystną sytuacją spowodowana przez mocno taniejące paliwo lotnicze przy względnej stabilizacji cen głównych walut obcych – zauważa autor opracowania.

Pierwsza przecena rok do roku

Porównanie średniej ceny imprez ze średnią sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia pokazało, że ta z tego roku była mniejsza o 30 złotych. Jak zaznacza raport, był to pierwszy spadek w tym sezonie. Dotychczas notowano jedynie wzrosty, przy czym najmniejszy z nich przypadł tydzień temu i wyniósł 9 złotych. Największy zaś odnotowano przed 18 tygodniami i miał wartość 224 złotych.

W minionym tygodniu największe średnie roczny wzrost cen odnosił się do wyjazdów do Egiptu – do Szarm el-Szejk o 225 złotych, do Hurghady o 170 złotych, a do Marsa Alam o 155 złotych.

Najbardziej spadła cena wycieczki – już trzynasty raz z rzędu – na Maltę, średnio o 307 złotych. Mniej taniały wakacje na Rodos i na Cyprze – odpowiednio o 287 i 285 złote.

Wyraźnie korzystniej dla organizatorów turystyki niż przed rokiem kształtowały się w ostatnim tygodniu ceny ropy i kursów głównych walut. Cena paliwa lotniczego wyniosła zaledwie 1,45 zł za litr wobec 2,72 zł za litr przed rokiem, była zatem niższa o 46,7 procent. Jednocześnie złoty pozostawał słabszy wobec dolara i euro o 6,7 procent. Sumaryczny wpływ obu czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek zawarł się w przedziale od minus 35 do minus 45 złotych.

W minionym tygodniu najmocniej urosła średnia cena podróży do Egiptu, o 183 złote. A najbardziej spadła do Grecji – o 149 złotych. Grecja była kierunkiem już szósty raz z rzędu najbardziej taniejącym wśród najważniejszych kierunków dla polskich turystów.

Jeśli chodzi natomiast o kierunki mniej popularne, to najbardziej rosła, licząc rok do roku, średnia cena wyjazdu do Maroka – o 82 złote. Zniżkowały natomiast koszty wypoczynku w Albanii – o 170 złotych, na Cyprze – o 285 złotych i na Malcie – o 307 złotych.

Radykalna obniżka w Eximie

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek u dużych i średnich touroperatorów wyszło, że w największym stopniu obniżyły ceny Exim Tours, TUI Poland i Itaka – o około 225, 215 i 200 złotych. Ale jak zaznacza Betlej, w tym ostatnim biurze tak znaczna różnica wynika ze wzrostu bazy odniesienia, gdyż przed rokiem ceny wzrosły tam przejściowo o około 210 złotych. Bez tego skoku ceny wycieczek w Itace byłyby – podobnie jak w ubiegłym tygodniu – niewiele większe niż przed rokiem. Mniejsze niż w zeszłym sezonie ceny oferowały też Grecos i Prima Holiday, w których roczne spadki wyniosły około 95 i 20 złotych. Pozostali organizatorzy mieli wyższe średnie ceny niż przed rokiem w granicach od 40 złotych (Coral Travel) do prawie 500 złotych – opisuje prezes Traveldaty.

WARTO TEŻ: Betlej: Grecja, Egipt i Tunezja to pierwsze kierunki po pandemii

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland (45 ofert), a za nim Exim Tours (26) i Itaka (21).

U kogo można było najtaniej w zeszłym tygodniu kupić wakacje w poszczególnych krajach? W wypadku Egiptu były to TUI Poland (7 ofert) i Coral Travel (4). Jeśli chodzi o Grecję, to przodowały Itaka (10), Coral Travel i TUI Poland (po 8) oraz Grecos (6). Na Wyspy Kanaryjskie najtańsze wyjazdy miały TUI Poland (9), Itaka (5) i Rainbow (4). Wypoczynek w Turcji najmniej kosztował w Coralu Travel (5), Itace i TUI Poland (po 3 oferty), w Tunezji w Eximie Tours (5), Coralu Travel i TUI Poland (po 3), a w Bułgarii w TUI Poland (3 oferty).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją ofertę w Egipcie, Grecji, Tunezji i Bułgarii, Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, Coral Travel w Grecji i Turcji, a Exim Tours w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji, Turcji i w Bułgarii.

W ostatniej części materiału Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. W pierwszej piątce, a nawet w całej tabeli biur nastąpiła tylko jedna, ale za to dość spektakularna zmiana. Pierwszy raz w tym sezonie liderem zestawienia został Exim Tours, który awansował, przeskakują dotychczasowego przodownika, którym przez 20 zestawień był TUI Poland. Zmiana ta wynikała z kolejnej już znaczącej obniżki w Eximie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ruch bezwizowy dla Polski. Co warto wiedzieć?

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał zgodę na włączenie Polski do amerykańskiego programu bezwizowego ...

Polski narciarz zginął w słowackich Tatrach

Do wypadku doszło w Dolinie Żarskiej, gdy dwóch polskich skialpinistów podcięło śnieg i wywołało ...

Lato 2017 – wakacje od Białorusi do Dominikany

Plaże Dominikany, równiny Mazowsza, podziemia Śląska, radioaktywne pustkowia Czernobyla, węgierskie uzdrowiska, a na dodatek ...

Taryfy Emirates dostępne w Amadeusie

Konsultanci biur podróży mogą oferować rodziny taryf – saver, flex i flex plus – ...

Paulina Młynarska: Zakochałam się w Grecji

Dziennikarka na stałe zamieszkała w Grecji, spełniając marzenie z dzieciństwa. Twierdzi, że w Grecji ...

TT Warsaw: Przez targi do serc polskich turystów

Rośnie ruch turystyczny z Polski, trudno więc, żeby nie było nas w Warszawie – ...