Turystyka po covidzie – szansa dla touroperatorów i agentów

Fot. Aleksander Kramarz

W niepewnych czasach biura podróży mają przewagę nad tanimi liniami lotniczymi, bo zapewniają klientom kompleksową opiekę. Powinni zyskiwać też sprzedawcy wycieczek, bo ludzie potrzebują więcej niż zwykle porad – wskazuje Traveldata.

Jak pisze Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata w swoim cotygodniowym raporcie o cenach w biurach podróży, w minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 3 i 9 sierpnia wzrosła o 2 złote. W poprzednich tygodniach spadała o 28 i 56 złotych, a w dwóch jeszcze wcześniejszych wzrosła o 42 i 7 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Wakacyjne kierunki tanieją, ale jest wyjątek

Największą zwyżkę średniej ceny odnotowano w ubiegłym tygodniu w wypadku wyjazdu do Maroka – o 172 złote. Dużo urósł też koszt wypoczynku na Synaju i w Tunezji kontynentalnej (bez Dżerby) – o 138 i 95 złotych.

Z kolei najbardziej spadła cena wyjazdu na Majorkę – średnio o 235 złotych. Wakacje na Malcie biura podróży przeceniły o 133 złote, a na Teneryfie – o 131 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.

Początek lipca przyniósł w wypadku wyjazdów między 3 i 9 sierpnia zamrożenie średniej ceny w biurach podroży. Wzrosły ceny wycieczek do Egiptu i Turcji – o 83 i 45 złotych. Pozostały w miejscu do Bułgarii – plus 1 złoty. A staniały wyjazdy do Grecji i na Wyspy Kanaryjskie – średnio o 63 i 58 złotych.

W Bułgarii o stabilizacji cen przesądziły obniżki w Eximie Tours i, w mniejszym stopniu, TUI Poland.

Grecja taniała dzięki korzystnym zmianom cen u większości organizatorów, a wycieczki na Wyspy Kanaryjskie notowały zniżki w biurach Itaka, Rainbow i TUI Poland. Ogólna tendencja do wzrostu cen podróży do Turcji hamowała Itaka, zwłaszcza w kategorii 5 gwiazdek, i w pewnym stopniu Rainbow.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Emilewicz: 22 lipca ustawa z rozwiązaniami dla branży turystycznej

Rekordowa przecena roczna

O 74 złote spadła średnia cena imprezy w biurach podróży, jeśli porównać tegoroczną z ostatniego tygodnia to zeszłorocznej, z tego samego okresu. Przed tygodniem i dwoma cena była niższa o 69 i 37 złotych od tej z roku 2019, ale przed trzema tygodniami roczna zmiana cen wyniosła plus 51 złotych.

Przecena o 74 złote to największa zniżka średniej ceny wycieczek w tym sezonie i zarazem identyczna jak przed sześcioma tygodniami. Dotychczasowy największy roczny wzrost średniej ceny wyjazdów miał miejsce 29 tygodni temu i wyniósł 224 złote.

Zdecydowanie najbardziej biura podróży przeceniły wycieczki na Maltę – średnio o 967 złotych. Mocno taniały też Cypr i Kreta – o 488 i 355 złotych.

Największe roczny wzrost cen, też czwarty raz z rzędu, miał miejsce w wypadku wyjazdu do kurortów na Synaju – o 541 złotych oraz. A także do Marsa Alam i Portugalii – o 257 i 228 złotych.

Warto przy tym odnotować, że paliwo lotnicze kosztowało w zeszłym tygodniu 1,79 zł za litr, a to znaczy, że było tańsze niż przed rokiem o 31,4 procent. Jednocześnie złoty w relacji do euro i dolara był słabszy o 5,2 procent. W sumie te dwa czynniki powodowały, że koszty organizatorów wyjazdów były o około 10 złotych mniejsze. „Należy jednak pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)” – wskazują autorzy raportu.

W minionym tygodniu jedynym kierunkiem o znacznie wyższych cenach wycieczek niż przed rokiem był Egipt, a różnica to 305 złotych. W niewielkim stopniu zdrożała Bułgaria – o 15 złotych. W wypadku pozostałych kierunków ceny spadały, licząc rok do roku.

W umiarkowanej skali obniżyły się one w wypadku wycieczek do Turcji – o 49 złotych. W znacznej skali również na wyjazdy na y Kanaryjskie i wdo Grecji – o 130 i 161 złotych.

Jak notuje instytut, w wypadku mniej popularnych kierunków w minionym tygodniu w skali roku zdecydowanie najbardziej obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Maltę – o 967 złotych. Dużą, bo o 488 złote, przecenę Traveldata zauważyła w odniesieniu do Cypru, a znaczące w wypadku wakacji na Majorce i w Albanii – o 259 i 214 złotych. Umiarkowanie spadły ceny wyjazdów z biurami podróży do Maroka – o 96 złotych, a roczny wzrost cen miały miejsce w odniesieniu do Tunezji i Portugali – o 85 i 228 złotych.

TUI trzyma niskie ceny

Licząc rok do roku średnie ceny wycieczek najbardziej obniżyły biura ETI i Exim Tours – o około 475 i 450 złotych. To pierwsze biuro powrót na pozycję lidera rocznych przecen zawdzięcza bardzo istotnej zniżce dokonanej w przedostatnim tygodniu. Bardzo zbliżoną skalę rocznych spadków cen prezentują teraz oferty Grecosa i TUI Poland – o około 210 i 205 złotych, a nieco mniejszą Itaka – o około 160 złotych. W pozostałych biurach ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 30 do 410 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i trzech kategorii hoteli, w minionym tygodniu na pierwszym miejscu pozostawało TUI Poland (49). Za nim znalazły się Exim Tours (24 ofert) i Itaka (15 ofert).

W poszczególnych kierunkach sytuacja wyglądała następująco: Egipt – TUI Poland (7) i Coral Travel (4), Grecja – TUI Poland (10) i Exim Tours (5), Wyspy Kanaryjskie – TUI Poland (8), Turcja – TUI Poland (6) i Coral Travel (4), Tunezja – TUI Poland (6) i Exim Tours (3), Bułgaria – Exim Tours (3) i TUI Poland (2 oferty).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Egipcie, Grecji i w Turcji, Exim Tours w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Bułgarii, a Itaka w Egipcie.

Raport podaje też jak zwykle czołowe biura podróży uszeregowane według przekrojowo najkorzystniejszych cen ofert z zeszłego tygodnia. Skład pierwszej piątki pozostał ten sam co tydazień wcześniej z tą różnicą, że nastąpiła zamiana na dwóch pierwszych pozycjach. Dzięki zniżce średnich cen wycieczek TUI Poland wysunęło się na pozycję pierwszą, przesuwając dotychczasowego 12-krotnego przodownika tabeli biuro Exim Tours na pozycję drugą.

Mocne przeceny w tanich liniach

Traveldata śledzi też zmiany cen biletów w tanich liniach lotniczych. Oto jej najnowsze ustalenia.

Dla kierunków kanaryjskich (obecnie jedynie Teneryfa z Warszawy i z Wrocławia) w Ryanairze ceny pozostają wyraźnie poniżej poziomu ubiegłorocznego.

Śpadki cen pozostałych połączeń w czerwcu zdecydowane przyspieszyły, tak że stały się już zdecydowanie niższe niż przed rokiem.

W relacji z poprzednim sezonem ponownie w najmniejszym stopniu obniżyły się ceny przelotów do Grecji i Bułgarii – średnio o 124 i 228 złotych.

Bardziej dynamiczne były spadki cen rejsów do Hiszpanii – o 358 złotych, a największe roczne zniżki cen stały się ostatnio udziałem kierunków włoskich i Portugalskich – o średnio 432 i 477 złotych.

W Wizz Airze kierunki kanaryjskie reprezentowane są obecnie przez cztery rejsy tygodniowo na Teneryfę – dwa z Katowic i dwa z Warszawy (od 2 czerwca 2020) oraz jeden na Fuerteventurę z Katowic. W przypadku połączenia z Warszawy na Teneryfę nie ma jeszcze możliwości porównania cen rok do roku, natomiast jest już w nim uwzględniane połączenie na Fuerteventurę.

W ostatnim okresie trend uległ zmianie i ceny przelotów spadły do mniej więcej poziomu zeszłorocznego.

Na pozostałych kierunkach turystycznych w ostatnim czasie bilety ponownie silnie tanieją, do poziomu znacznie niższego od notowanego w tym samym okresie w poprzednim sezonie.

„Przez dwa ostatnie lata ceny poruszały się dość ściśle według trajektorii obrazowanej na wykresie przez cienką linię, ale rozpoczęty w połowie lutego bardzo znaczny spadek cen spowodował, że ich przebieg znacznie oderwał się od trajektorii z poprzedniego sezonu, co obrazuje znacznych rozmiarów zielone pole. Zasadniczą przyczyną takiej sytuacji mógł być rozwój epidemii koronawirusa, a dodatkową wcześniejsze rozszerzanie oferowania często poprzez większą liczbę rejsów na funkcjonujących już w Wizzair kierunkach turystycznych” – czytamy w raporcie.

W porównaniu z poprzednim sezonem zdecydowanie najmocniej spadły jednak ceny przelotów do Portugalii, Grecji i Bułgarii – odpowiednio o 503, 458 i 439 złotych. Wizz Air znacznie mniej obniżył cenę podróży do Włoch i Hiszpanii – średnio o 192 i 142 złote, przy czym spadek cen na tych ostatnich bez uwzględnienia kierunków kanaryjskich był nieco większy i wyniósł 253 złote.

Źródło wykresów, map i tabeli: Traveldata

Pożytki z turystyki zorganizowanej

Jak piszą autorzy analizy, ostatnie dwa tygodnie przyniosły w tanich liniach duże przeceny biletów na trasy do miejsc turystycznych. Ich zdaniem to prawdopodobnie efekt mniejszego od spodziewanego ruchu. Trudno im wypełnić samoloty, mimo znaczącej redukcji liczby tygodniowych rejsów. W lipcu liczbę oferowanych połączeń obniżył zwłaszcza Ryanair tnąc oferowanie na wielu kierunkach o połowę.

„W pierwszej fazie po restarcie ruchu lotniczego wielu turystów nie jest jeszcze wolnych od licznych obaw wywołanych sytuacjami spotykanymi w pierwszym okresie rozwoju pandemii. Co oczywiste, chcą mieć pewność niezakłóconego powrotu oraz wsparcia i opieki w razie wystąpienia jakiś nieprzewidzianych okoliczności. W znacznie większym stopniu sytuację taką zapewnia uczestnictwo w imprezie zorganizowanej przez biuro podróży niż wyjazd turystyczny zorganizowany samodzielnie” – czytamy konkluzję.

Zdaniem ekspertów z Traveldaty z powodu obaw i niepewności, powinny zyskiwać też – kosztem zwłaszcza sprzedaży internetowej – agenci turystyczni i sami touroperatorzy. Wielu klientów przed podjęciem decyzji w tak nietypowym okresie bardziej niż zwykle potrzebuje bowiem rozmowy, konsultacji i opinii specjalistów.

„Najbliższe miesiące powinny być relatywnie dobrym okresem dla biur agencyjnych i sprzedawców w sklepach firmowych. Może się on przedłużyć nawet do szczytu przyszłego sezonu, gdyby słuszne okazały się obawy wielu specjalistów przed jesienno-zimowym nawrotem epidemii, który w konsekwencji wydłuży okres nieoczywistych decyzji przy wyborze sposobu i miejsca spędzenia swoich wakacji” – kończy raport Traveldata.

WARTO: Komisja Europejska karci Polskę za 180 dni

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

O moja Grecjo!

„Oh My Greece” to hasło przewodnie nowej kampanii promującej Grecję za granicą. Akcję prowadzi ...

Wzrosła liczba zabitych przez drzewo na Maderze

Liczba ofiar śmiertelnych po upadku drzewa na Maderze wzrosła wczoraj późnym wieczorem do 13 ...

Rzecznik Praw Obywatelskich: Rząd nie miał prawa zakazać podróży

Ograniczenia wolności poruszania się po kraju i uczestniczenia w praktykach religijnych rząd wprowadził, nie ...

Etna leje lawę, przyciąga turystów i zatrzymuje samoloty

Kolejny dzień trwa wzmożona aktywność wulkanu Etna na Sycylii, gdzie dochodzi do nowych erupcji ...

Premier Szydło jedzie do Chin po lotnisko

Potwierdziły się nieoficjalne informacje „Rzeczpospolitej” – premier Beata Szydło podała, że pełnomocnikiem rządu ds. ...

Best Reisen z nową gwarancją i nowymi ofertami

Biuro podróży Best Reisen przedłużyło gwarancję na kolejny rok. Wprowadziło też do oferty tak ...