Rosjanie wkrótce polecą do Turcji?

Fot. AFP

Prezydenci Władimir Putin i Recep Tayyip Erdoğan ustalili, że wkrótce wznowione zostaną połączenia lotnicze między Rosją i Turcją. Rosyjscy touroperatorzy planują start operacji na 25 lipca.

Tureccy przedsiębiorcy turystyczni cieszą się z zapowiadanego wznowienia lotów między Turcją a Rosją. Informację o porozumieniu między krajami ogłosił minister transportu Turcji Adil Karaismailoğlu – donosi dziennik „Hurriyet Daily” w swoim elektronicznym wydaniu. Karaismailoğlu przekazał tę informację 15 lipca, ale strona rosyjska nie podała konkretnej daty wznowienia lotów. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział natomiast, że prezydenci Władimir Putin i Recep Tayyip Erdoğan zgodzili się na wznowienie lotów w czasie rozmowy telefonicznej, do której doszło 13 lipca. Polecili odpowiednim instytucjom rządowym dopracowanie wszystkich szczegółów.

Dziennik podaje, że działające w Rosji biura podróży Anex Tour, Odeon Tours, Coral Travel i Pegas Touristik planują pierwsze wyloty czarterowe na 25 lipca. Niektórzy touroperatorzy zarezerwowali też miejsca w samolotach Turkish Airlines i Aeroflotu. – Rynek rosyjski, z którego przyjeżdża do Turcji najwięcej gości, ma strategiczne znaczenie dla naszego sektora – mówi prezes Stowarzyszenia Tureckich Biur Podróży (TÜRSAB) Firuz Bağlıkaya. – Wierzymy, że wkrótce także kraje Unii Europejskiej zezwolą na podróże do naszego kraju – dodaje.

CZYTAJ TEŻ: Dla Niemców Turcja i Egipt nadal zbyt ryzykowne

Prezes stowarzyszenia hotelarzy znad Morza Śródziemnego (Mediterranean Touristic Hoteliers Association – AKTOB) i rzecznik prasowy Tureckiej Agencji Promocji i Rozwoju Turystyki, Erkan Yağcı, podaje, że w zeszłym roku do Turcji przyjechało 7 milionów rosyjskich turystów, z czego 6 milionów wypoczywało w regionie Antalyi. Jak dodaje, w tym roku sukcesem będzie, jeśli nad Morzem Śródziemnym otworzy się połowa hoteli. Turcja poluzowała ograniczenia w stosunku do restauracji i obiektów rozrywkowych już 1 lipca. Od tego czasu branża zarabia na turystach krajowych.

W czerwcu do regionu Antalyi przyjechało ponad 21 tysięcy gości zagranicznych, dla porównania, przed rokiem było ich 2,2 miliona. Natomiast w pierwszym tygodniu lipca na Riwierze Tureckiej było już 27 tysięcy obcokrajowców, z czego 10,5 tysiąca to Ukraińcy. W zeszłym tygodniu przyleciała już pierwsza grupa turystów z Wielkiej Brytanii. Jak mówi Yağcı, wszyscy liczą, że jeszcze w tym miesiącu kraje unijne zniosą ostrzeżenia przed wyjazdami do Turcji. Najważniejszym rynkiem w tej grupie są Niemcy.

Tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki opracowało certyfikat „Bezpieczna Turystyka”, o który wystąpiło już 727 hoteli i 900 restauracji. Ma on być potwierdzeniem stosowania zasad bezpieczeństwa ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa. Do programu przystąpić muszą wszystkie obiekty, które mają ponad 50 pokojów.

ZOBACZ TAKŻE: Turcja zaczyna certyfikować hotele, lotniska, autokary

W zeszłym roku do Turcji przyjechało 51,9 miliona turystów, szacunki mówiły o 60 milionach w tym roku. W 2019 roku przychody sektora wyniosły 34,5 miliarda dolarów i były o 17 procent większe niż rok wcześniej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Finnair z 20-procentowym wzrostem w Polsce

Polska jest jednym ze strategicznych rynków dla Finnaira – mówi naczelny dyrektor linii na ...

Organizacje konsumenckie nie chcą obowiązkowych voucherów

Niemiecki minister ds. turystyki opowiada się za wdrożeniem przepisów zezwalających wydawanie klientom biur podróży ...

Sportowiec na czele departamentu turystyki Ministerstwa Rozwoju

Rafał Szlachta z Krakowa został dyrektorem departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju. Stanowisko to pozostawało ...

Artur Derela pokieruje hotelem Best Western Jurata

We ubiegłym miesiącu Artur Derela zakończył współpracę z hotelem Mercure Warszawa? Grand i został ...

Emirates zapakuje laptopa przed wylotem do USA

Korzystaj z laptopa i tabletu jak najdłużej, a my przechowamy go tylko na czas ...

San José del Cabo szlagierem roku 2017

Na wypoczynek nad ciepłym morzem lub zwiedzanie ciekawego miasta liczą w tym roku użytkownicy ...