W biurach podróży 60 procent więcej klientów

PZOT

Nie tylko nie maleje zainteresowanie zakupem wyjazdów z biurami podróży, ale wręcz rośnie. Ostatni raport PZOT przynosi nadzwyczaj optymistyczne informacje w tej mierze

Polski Związek Organizatorów Turystyki sięgnął do danych z systemu rezerwacyjnego MerlinX i okazało się, że w drugim tygodniu tego roku* sprzedaż w biurach podróży przewyższyła tę z zeszłego roku o tej porze o 61 procent, a w kategorii podróży lotniczych nawet o 69,6 procent. Apetyt turystów na wyjazdy autokarowe rósł rok do roku o 42,6 procent, a na same noclegi (tzw. wyjazd z dojazdem własnym) o 13,8 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Te wyniki poprawiły także wyniki skumulowanego wzrostu jaki od początku sprzedaży sezonu 2017/2018 uzyskali touroperatorzy – w świetle danych z MerlinaX . I tak ogólny wzrost wynosił na koniec drugiego tygodnia tego roku 32,9 procent (tydzień temu było to 30 procent), a wzrost popularności imprez samolotowych 37,23 procent (33,78 procent).

Najpopularniejsze kierunki to: Grecja, Turcja, Egipt, Hiszpania, Bułgaria, Włochy, Albania, Chorwacja, Portugalia i Malta. Trzecie miejsce Egiptu może być zapowiedzią jego wzmocnienia się na mapie najpopularniejszych kierunków. Nie tylko w tym roku, ale i w zeszłym nie był tak wysoko widziany.

Dużego wzrostu sprzedaży w stosunku do sytuacji z początku roku 2017 nie da się wytłumaczyć szczególnymi obniżkami. W stosunku do cen z pierwszego tygodnia te z tygodnia drugiego w większości niemal nie drgnęły (zmiany w przedziale plus minus 1,5 procent). Odnotować na tym tle można 8-procentowy skok średniej ceny jaką płacili klienci za wyjazd na Gran Canarię. O tyle ciekawy to ruch, że wyspa ta drożała także tydzień wcześniej – o 5,6 procent. Z kolei wakacje na Majorce można było kupić o 7,3 procent taniej. O 5 procent potaniał też wypoczynek w Bodrum.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Źródło wykresów: PZOT

Na koniec warto odnotować „ostrzeżenie” jakim ostatni raport opatrzył autor raportów PZOT, prezes tej organizacji Krzysztof Piątek. Tekst zamieścił w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Niewątpliwie dotyczą one komentarzy prezesa Instytutu Rynku Turystycznego Traveldata Andrzeja Belteja, który co tydzień, omawiając sytuację na rynku turystyki wyjazdowej, wspomina też o wynikach sprzedaży w systemie MerlinX, czasem poddając je krytycznemu oglądowi (jak np. ostatnio „Betlej: Historyczny rekord Rainbow”).

Ostrzeżenie

PZOT nie ponosi odpowiedzialności za komentarze publikowane w oparciu o dane zawarte w tym raporcie.

W mediach branżowych, portalach turystycznych i blogach tzw. ekspertów od turystyki można znaleźć, każdorazowo po publikacji kolejnego raportu tygodniowego, komentarze w których autorzy podejmują próby interpretowania treści raportu.

Autorom komentarzy bardzo dziękujemy za ich zainteresowanie raportami PZOT. Często publikowane opinie dalece odbiegają od rzeczywistości prezentowanej w raporcie.

PZOT gwarantuje, że dane zawarte w raporcie tygodniowym są wiernym odzwierciedleniem stanu bazy danych systemu MerlinX w dniu publikacji raportu.

*Raport obejmuje 2. tydzień roku, czyli okres od 8 do 14 stycznia 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hotel przy katowickim lotnisku gotowy w 2018 roku

Pierwszy hotel przy lotnisku Katowice powinien zacząć działalność w przyszłym roku. Znajdzie się w ...

W 2019 roku biura podróży miały o 4 procent więcej klientów czarterowych

Więcej biur podróży, mniej klientów, więcej niewypłacalności touroperatorów – tak w skrócie wygląda podsumowanie ...

Japonia znów z najmocniejszym paszportem

Najlepszym paszportem trzeci rok z rzędu mogą cieszyć się obywatele Japonii – mają prawo ...

Można już zjeżdżać z Kasprowego Wierchu

Od soboty czynna jest trasa narciarska z Kasprowego Wierchu przez Dolinę Goryczkową do Kuźnic. ...

NIK: Gminy przejadły unijne dotacje na turystykę

W ramach unijnych turystycznych programów na lata 2007-2013 tylko w Małopolsce, Podkarpaciu i na ...

W biurach podróży rośnie znaczenie Grecji, Turcji i Egiptu

Kolejny tydzień rosła silnie sprzedaż w biurach podróży. Według raportu PZOT nadwyżka nad wynikiem ...