Jest szansa na postojowe dla agentów turystycznych

Poprawkę w imieniu rządu zgłosił wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Fot. Filip Frydrykiewicz

Ministerstwo Rozwoju przygotowało poprawkę do ustawy zwanej tarczą dla turystyki, naprawiającą błąd, przez który agenci turystyczni nie mogą się ubiegać o dodatkowe postojowe. Jeśli dobrze pójdzie, poprawka ujrzy światło dzienne już jako prawo w połowie października.

Problem z prawem agentów turystycznych do postojowego wypłynął zaraz po ogłoszeniu ustawy zwanej tarczą dla turystyki w Dzienniku Ustaw. Agenci turystyczni zorientowali się, że w świetle nowych przepisów wcale nie należy im się dodatkowe postojowe. Potwierdził te obawy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak napisał w komunikacie, trzymiesięczne postojowe można było wziąć tylko raz. Nowa ustawa działa więc jedynie w wypadku agentów turystycznych, którzy nie skorzystali z tego świadczenia w pierwszej transzy, wprowadzonej jeszcze w kwietniu ogólnymi przepisami.

CZYTAJ TEŻ: Prezydent podpisał ustawę zwaną tarczą dla turystyki

Tymczasem „tarcza dla turystyki” miała właśnie dać szansę na przetrwanie trudnych czasów agentom turystycznym, uprawniając tę grupę zawodową do przedłużenia dwóch świadczeń – zwolnienia ze składek ZUS od lipca do września i właśnie skorzystania z postojowego.

Okazało się, że w wyniku błędu w zapisie brzmienie ustawy wyszło inne niż intencja projektodawcy, którym było Ministerstwo Rozwoju.

Teraz resort próbuje naprawić ten błąd. Podczas dzisiejszego porannego posiedzenia senackiej komisji budżetu i finansów publicznych sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Andrzej Gut-Mostowy zgłosił poprawkę do „ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19”, nad którą właśnie pracuje Senat (to kolejna nowelizacja ustawy antycovidowej, sama w sobie niedotycząca turystyki). Jak zaznaczył, na ten problem zwróciła uwagę „cała branża turystyczna, szczególnie Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych” (pisaliśmy o tym w tekście „ZUS: Agenci turystyczni mogą wziąć postojowe tylko raz”).

– Poprawkę wcześniej skonsultowaliśmy z KPRM i z Ministerstwem Finansów – wyjaśnia Andrzej Gut-Mostowy. – Nie rodzi ona nowych skutków finansowych, ponieważ już w tarczy dla turystyki przewidziano pulę pieniędzy na ten cel. De facto przywracamy nią intencje z pierwotnego projektu. Dlatego została jednogłośnie, a więc zarówno głosami senatorów Zjednoczonej Prawicy jak i opozycji, przyjęta. To dobrze wróży jej dalszym losom.

Jeszcze dzisiaj ustawa powinna być głosowana przez cały Senat. Jeśli dobrze pójdzie, już na początku października trafi z powrotem do Sejmu. A jeśli tam przejdzie, pozostanie tylko podpis prezydenta pod ustawą i opublikowanie jej w Dzienniku Ustaw.

Mogą Ci się również spodobać

Betlej: Zaskakująco słaba sprzedaż wycieczek

Niechęć ludzi do wydawania pieniędzy, nieadekwatny do wzrostu PKB wzrost płac, liczenie, że w ...

Hiszpania przyspiesza zniesienie kwarantanny

21 czerwca ma przestać obowiązywać kwarantanna dla przyjeżdżających do Hiszpanii. Co prawda granice Hiszpanii ...

Sindbad z logo Eurolines

Dwie firmy autokarowe Sindbad z Opola i Transdev Eurolines z Nanterre we Francji podpisały ...

Szukasz informacji o zasadach podróżowania? Zajrzyj na te strony

Aktualnych informacji na temat zasad podróżowania i sytuacji epidemicznej najlepiej szukać na stronach MSZ, ...

Francja wzmacnia ochronę turystów

We Francji miejsca uczęszczane przez turystów będą lepiej chronione. Paryska prefektura rozpoczęła realizację planu, ...

Exim Tours: Rośniemy o 60 procent

Biuro podróży Exim Tours podniosło swoją gwarancję ubezpieczeniową na kolejny rok o 61 procent. ...