Prezydent podpisał ustawę zwaną tarczą dla turystyki

Fot. Jakub Czerminski

Prezydent Andrzej Duda podpisał tak zwaną tarczę antykryzysową dla turystyki. Dzięki nowym regulacjom touroperatorzy będą mogli pożyczyć pieniądze na zwroty dla klientów, którym musieli odwołać wycieczki z powodu covidu. Niektóre grupy pracowników turystyki dostaną prawo do zwolnienia ze składek ZUS i postojowe.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy „o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw” powołuje Turystyczny Fundusz Zwrotów, z którego Turystyczny Fundusz gwarancyjny będzie wypłacać pieniądze czekającym na nie od 180 dni klientom biur podróży. Ustawa przewiduje też powstanie Turystycznego Funduszu Pomocowego, w którym będą odkładane pieniądze na pomoc dla biur w przyszłości, gdyby jeszcze raz znalazły się w podobnym kryzysie jak ten wywołany koronawirusem.

CZYTAJ TEŻ: Sejm przyjął tarczę dla turystyki wyjazdowej

Aby klienci organizatora wycieczki dostali pieniądze za odwołaną wycieczkę, zarówno on sam jak i klient musza spełnić kilka warunków. Touroperator (tylko legalnie działający, wpisany do centralnej ewidencji) będzie musiał złożyć poprzez system teleinformatyczny Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (jego częścią jest TFG) wniosek, w którym określi wysokość wypłat, musi też dostarczyć oświadczenia podróżnych, że z powodu pandemii odstępują oni od umowy, a także oświadczenie, że jako organizator imprezy turystycznej nie wręczył podróżnemu vouchera, ani nie oddał mu już wcześniej pieniędzy. Musi też zobowiązać się do zwrócenia wypłaconych sum. Organizator będzie musiał też dostarczyć wykaz umów z danymi podróżnych, jak nazwisko, PESEL, NIP, data powiadomienia o odstąpieniu od umowy, wysokość kwoty zwrotu, numer rachunku bankowego podróżnego.

To nie wszystko, równocześnie sam klient touroperator będzie musiał złożyć wniosek do UFG. W tym celu musi sobie założyć w systemie teleinformatycznym UFG konto. We wniosku muszą się znaleźć: nazwisko, PESEL, NIP, adres, nazwa organizatora turystyki, z którym zawarto umowę, numer umowy, data jej podpisania, data powiadomienia o odstąpienia od umowy, data rozpoczęcia imprezy turystycznej, numer rachunku bankowego, wysokość wpłaconych zaliczek.

TFG wypłaci pieniądze z Funduszu Zwrotów dopiero po zweryfikowaniu danych z obu tych źródeł. Będzie miał na to 30 dni, a w razie konieczności przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, cztery miesiące.

Organizator imprezy będzie musiał wpłacić 7,5 procent łącznej wartości wypłat objętych wnioskiem na rzecz Turystycznego Funduszu Pomocowego. Touroperator będzie musiał też opłacić 2,5 lub 4,1 procent, w zależności od wielkości firmy, łącznej wartości wnioskowanych wypłat. Oprócz tego organizatorzy będą płacić składki na TFP w wysokości nie wyższej niż 30 złotych od każdego podróżnego.

Nowelizacja wprowadza także postojowe i zwolnienie ze składek ZUS (za lipiec, sierpień i wrzesień) dla przewoźników autokarowych, osób prowadzących działalność kulturalną i artystyczną, gestorów bazy hotelowej, agentów turystycznych, a także pilotów i przewodników turystycznych, którzy wcześniej nie mogli skorzystać ze wsparcia w związku z sezonowością ich pracy i zawieszeniem działalności. Dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie z płacenia składek obejmie w większości wypadków tych, którzy wykażą spadek obrotów o co najmniej 75 procent.

Ustawa jest krytykowana przez branżę turystyczną, głównie za wykreślenie z jej projektu na etapie prac w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów organizatorów turystyki jako tych, którzy mogliby skorzystać z trzymiesięcznego zwolnienia ze składek ZUS i z prawa do postojowego, a także z powodu nieobjęcia ulgami tych, którzy nie zawieszali po sezonie działalności. Dokument budzi też wątpliwości interpretacyjne, kto i w jakiej sytuacji jest uprawniony do korzystania z gwarantowanych przez ustawę przywilejów.

Teraz ustawa musi być jeszcze opublikowana w Dzienniku Ustaw, żeby stała się obowiązującym prawem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Emilewicz potwierdza 180 dni na zwroty

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz potwierdziła podczas konferencji prasowej, że w projekcie specustawy znajduje się ...

Primera Air tanio zawiezie do Nowego Jorku

Islandzki przewoźnik Primera Air zaczyna latać do Stanów Zjednoczonych. Jest już trzecią linią lotniczą ...

Spółka CPK rozpoczęła konsultacje z partnerami biznesowymi

Podmioty zainteresowane udziałem w projekcie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego mają czas do końca kwietnia ...

Wyspy Kanaryjskie chcą dopłacać do lotów z Polski

Władze Wysp Kanaryjskich ogłosiły listę 20 nowych połączeń lotniczych, które chciałyby zasilić dopłatami. Wśród ...

Hilton świętuje 10 lat obecności w Polsce

Nasza sieć mocno rozwinęła się w Polsce. Mamy więcej hoteli w budowie niż jakakolwiek ...

Airbnb ukarane na Balearach

300 tysięcy euro kary nałożył rząd Balearów na Airbnb. Portal pośredniczył bowiem w wynajmowaniu ...