Kobiety w TUI mają gorzej niż mężczyźni

Filip Frydrykiewicz

Kobiety pracujące w brytyjskim TUI zarabiają dwa razy mniej niż mężczyźni, wynika z analizy przeprowadzonej w Wielkiej Brytanii. Problem dotyczy zarówno linii lotniczej należącej do touroperatora, jak i jego centrali

Średnio o 57 procent mniej na godzinę zarabiają kobiety w TUI Airways UK – pisze portal Travel Weekly. Tak wynika z danych zebranych zgodnie nowymi wytycznymi brytyjskiego rządu. Celem analiz jest sprawdzenie, czy pracodawcy stosują różne wynagrodzenia w zależności od płci pracowników i zachęcenie ich do zaprzestania tych praktyk.

Koncern wyjaśnia, że różnice w liniach lotniczych wynikają z tego, że dużo mniej kobiet pracuje na wysoko opłacanych stanowiskach, takich jak piloci, inżynierowie, obsługa techniczna, czy wyższa kadra zarządzająca. Tui Airways UK zatrudnia 870 pilotów, którzy średnio dostają 112 tysięcy funtów rocznie. 95 procent z nich to mężczyźni. Z kolei niemal 80 procent personelu pokładowego stanowią kobiety zarabiające przeciętnie 26,3 tysiąca funtów rocznie.

Okazuje się jednak, że różnice w wysokości wynagrodzenia obejmują też pracowników w brytyjskiej centrali TUI. Choć 62 procent z 3308 zatrudnionych tam osób to kobiety, to głównie mężczyźni zajmują dobrze płatne stanowiska dyrektorskie. Z kolei w dziale sprzedaży koncernu 93 procent pracowników to kobiety. Łącznie w 620 salonach pracuje ich 4585. 60 procent zatrudnionych jest w niepełnym wymiarze godzin.

Okazuje się, że przedstawicielki płci pięknej zarabiają średnio o 10 procent mniej na godzinę niż ich koledzy. – Elastyczny tryb pracy i sam produkt sprawiają, że to kobiety są głównie zainteresowane stanowiskami doradcy wakacyjnego – wyjaśnia TUI. Koncern informuje, że różnice w wynagrodzeniu wynikają nie tyle z innych zasad obliczania pensji, ile z nadreprezentacji mężczyzn na dobrze płatnych stanowiskach. Firma wyjaśnia, że pracuje nad rozwiązaniem problemu różnych stawek wynagrodzenia w wyższej kadrze kierowniczej i w dziale zajmującym się rozwojem i badaniami (STEM – science, technology, engineering and maths). W Wielkiej Brytanii wszystkie firmy prywatne i państwowe, organizacje i fundacje charytatywne zatrudniające ponad 250 ludzi muszą przedstawić raporty odnośnie do wysokości wynagrodzenia. Czas na przygotowanie dokumentów upływa w kwietniu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kibice Legii odstraszają od przyjazdu do Polski

Decydujecie się na własne ryzyko – napisały władze holenderskiego klubu Ajax Amsterdam w komunikacie ...

Mariusz Jańczuk: Itaka sobie poradzi, ale niektórzy touroperatorzy mogą się wykruszyć

Rozszerzanie działalności na rynkach sąsiednich, świadczenie usług w miejscach, do których wozi się klientów ...

Likwidacja POT odrzucona w pierwszym czytaniu

Projekt ustawy klubu poselskiego Kukiz’15 o likwidacji Polskiej Organizacji Turystycznej został odrzucony w pierwszym ...

Trybunał UE: Pilot nie może być za stary

Piloci samolotów pasażerskich mogą pracować tylko do 65 roku życia. Wyrok tej treści ogłosił ...

Strajk w metrze paraliżuje Londyn

Trwający od wczoraj wieczorem 24-godzinny strajk pracowników metra doprowadził do chaosu komunikacyjnego w Londynie ...

Zmiany klimatyczne i terroryzm zagrażają turystyce

Skutki zmiany klimatu i zagrożenie zamachami to największe problemy 2020 roku, które mogą odbić ...