TUI zaczyna sprzedaż nowych akcji. Rząd zyska jedną czwartą udziałów

Fot. tuigroup.com

Od dziś w Niemczech można kupować nowe akcje TUI. W Wielkiej Brytanii sprzedaż ruszy w poniedziałek. To efekt uzgodnień na temat trzeciego pakietu pomocy dla koncernu.

Niemiecki rząd wesprze TUI w sumie kwotą 4,3 miliarda euro, choć nie oznacza to wcale, że koncern otrzyma właśnie tyle pieniędzy. Część pakietu pomocowego to gwarancje udzielone przez rząd i emisja nowych akcji, umowy przewidują też, że firmę zasilą akcjonariusze (podniesienie kapitału o 500 milionów euro). Bieżący pakiet, na mocy którego skarb państwa przejmuje 25 procent udziałów w TUI, został uzgodniony w grudniu 2020 roku. Wcześniejsza pomoc była negocjowana w marcu i sierpniu zeszłego roku.

CZYTAJ TEŻ: TUI dostał trzeci raz pomoc – 1,8 miliarda euro

W Niemczech nowe akcje można kupować od piątku, 8 stycznia, cena emisyjna została ustalona na 1,07 euro za sztukę. Na giełdzie w Londynie sprzedaż rusza w poniedziałek, 12 stycznia, podaje niemiecki magazyn „Manager Magazin” w swoim elektronicznym wydaniu. Ponieważ cena emisyjna jest na wniosek skarbu państwa niższa od poprzedniej, która wynosiła 2,56 euro, TUI, by podwyższyć kapitał, musiał obniżyć kapitał zakładowy. Notowania kursów z piątku, po godzinie 11, wskazywały na spadek cen o 16,65 procent na giełdzie we Frankfurcie (4,54 euro) i o 14,19 procent w Londynie (417,8 pensa).

Jeśli okaże się, że nie ma na akcje wystarczającego popytu, większościowy udziałowiec Aleksiej Mordaszow zwiększy swój pakiet z obecnych 25 do 36 procent. Federalny Urząd Nadzoru Usług Finansowych zwolnił jego firmę Unifirm z obowiązku złożenia wszystkim akcjonariuszom oferty przejęcia, co jest wymagane, jeśli pakiet udziałów przekracza 30 procent. To był warunek, jaki przy negocjacjach postawił ten rosyjski miliarder.

ZOBACZ TAKŻE: Grupa TUI z 3 miliardami euro straty operacyjnej

W roku fiskalnym 2019/20, który zakończył się 30 września 2020 roku, TUI zanotował stratę operacyjną w wysokości 3 miliardów euro – dla porównania rok wcześniej zysk operacyjny (EBIT) wyniósł 893,5 miliona euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Skansen w Chorzowie z nową apką do zwiedzania

Sceny z życia górnośląskiej wsi sprzed wieku wraz z krzątającymi się po zagrodach ludźmi ...

FlixBus – 62 miliony pasażerów na świecie i 4,7 miliona w Polsce

W 2019 roku spółka FlixMobility przewiozła 62 miliony podróżnych, notując 37-procentowy wzrost w porównaniu ...

Marriott wprowadza do Polski markę Le Méridien

Pod tym szyldem działać będzie hotel Royal w Krakowie spółki AMW Hotele należącej do ...

Chociaż armator odwołuje rejsy, agentom wypłaci prowizję

Holland America Line odwołuje wszystkie rejsy wycieczkowe do 30 kwietnia. Dla agentów oznacza to ...

PPL: Wybieramy Radom jako lotnisko komplementarne dla Lotniska Chopina

Z dwóch lotnisk najbardziej nadających się do przejęcia ruchu tanich linii lotniczych i czarterów ...

WTTC bada gotowość turystyczną miast

Pięć stopni zaawansowania wyróżniła Światowa Rada Podróży i Turystyki, jeśli chodzi o przygotowane miast ...