TUI zaczyna sprzedaż nowych akcji. Rząd zyska jedną czwartą udziałów

Fot. tuigroup.com

Od dziś w Niemczech można kupować nowe akcje TUI. W Wielkiej Brytanii sprzedaż ruszy w poniedziałek. To efekt uzgodnień na temat trzeciego pakietu pomocy dla koncernu.

Niemiecki rząd wesprze TUI w sumie kwotą 4,3 miliarda euro, choć nie oznacza to wcale, że koncern otrzyma właśnie tyle pieniędzy. Część pakietu pomocowego to gwarancje udzielone przez rząd i emisja nowych akcji, umowy przewidują też, że firmę zasilą akcjonariusze (podniesienie kapitału o 500 milionów euro). Bieżący pakiet, na mocy którego skarb państwa przejmuje 25 procent udziałów w TUI, został uzgodniony w grudniu 2020 roku. Wcześniejsza pomoc była negocjowana w marcu i sierpniu zeszłego roku.

CZYTAJ TEŻ: TUI dostał trzeci raz pomoc – 1,8 miliarda euro

W Niemczech nowe akcje można kupować od piątku, 8 stycznia, cena emisyjna została ustalona na 1,07 euro za sztukę. Na giełdzie w Londynie sprzedaż rusza w poniedziałek, 12 stycznia, podaje niemiecki magazyn „Manager Magazin” w swoim elektronicznym wydaniu. Ponieważ cena emisyjna jest na wniosek skarbu państwa niższa od poprzedniej, która wynosiła 2,56 euro, TUI, by podwyższyć kapitał, musiał obniżyć kapitał zakładowy. Notowania kursów z piątku, po godzinie 11, wskazywały na spadek cen o 16,65 procent na giełdzie we Frankfurcie (4,54 euro) i o 14,19 procent w Londynie (417,8 pensa).

Jeśli okaże się, że nie ma na akcje wystarczającego popytu, większościowy udziałowiec Aleksiej Mordaszow zwiększy swój pakiet z obecnych 25 do 36 procent. Federalny Urząd Nadzoru Usług Finansowych zwolnił jego firmę Unifirm z obowiązku złożenia wszystkim akcjonariuszom oferty przejęcia, co jest wymagane, jeśli pakiet udziałów przekracza 30 procent. To był warunek, jaki przy negocjacjach postawił ten rosyjski miliarder.

ZOBACZ TAKŻE: Grupa TUI z 3 miliardami euro straty operacyjnej

W roku fiskalnym 2019/20, który zakończył się 30 września 2020 roku, TUI zanotował stratę operacyjną w wysokości 3 miliardów euro – dla porównania rok wcześniej zysk operacyjny (EBIT) wyniósł 893,5 miliona euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Marka hotelowa Vib wchodzi do Europy

Sieć Best Western Hotels & Resorts wprowadza do Europy markę hotelową Vib. Pierwszy obiekt ...

Branża lotnicza: Nie zamykać arbitralnie kierunków

Zabranianie latania do niektórych krajów jest nieuzasadnione. Brak jasnych kryteriów powoduje chaos i uniemożliwia ...

Ryanair: Przesiądź się w Porto i leć dalej

Od 3 stycznia Ryanair rozszerzy ofertę lotów łączonych o lotnisko w Porto. Wcześniej w ...

Przewodnik po największych łowiskach wędkarskich w Polsce

Każdy szanujący się wędkarz, nie tylko na mapie swojego regionu, ale również całego kraju, ...

Malta zapłaci turystom za przyjazd. Można odzyskać nawet 200 euro

Do 200 euro zwrotu mogą dostać turyści zagraniczni, którzy spędzą na Malcie przynajmniej trzy ...

Milion Polaków wybrało wakacje w Chorwacji

– Polacy w Chorwacji to więcej niż zwykli turyści, to goście, prawie przyjaciele – ...