TUI dostał trzeci raz pomoc – 1,8 miliarda euro

Fot. Bloomberg

Grupa TUI dostanie trzecią transzę pomocy – tym razem 1,8 miliarda euro. Porozumienie w tej sprawie rząd Niemiec zawarł z bankami i z głównym akcjonariuszem koncernu – firmą Unifirm, należącą do rodziny rosyjskich miliarderów Mordaszowów.

Grupa TUI poinformowała właśnie, że negocjacje w sprawie kolejnej transzy pomocy zakończyły się sukcesem. Koncern dostanie w sumie 1,8 miliarda euro, dzięki czemu będzie mógł podnieść kapitały własne, poprawić bilans i zapewnić płynność na czas trwania pandemii w 2021 roku. Według stanu na 30 listopada Grupa dysponuje gotówką i liniami kredytowymi w wysokości 2,5 miliarda euro.

CZYTAJ TEŻ: Betlej: TUI korzysta z kryzysu, w Polsce ma już 40 procent rynku

W związku ze stale rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, coraz ostrzejszymi ograniczeniami podróży wprowadzanymi przez wiele krajów, a co za tym idzie, tendencją klientów do rezerwowania wyjazdów w ostatniej chwili, koncern musi zadbać o dalsze zabezpieczenia. TUI oczekuje, że w związku z informacjami o dostępności szczepionki w pierwszej połowie przyszłego roku sytuacja pandemiczna poprawi się, a klienci znów zaczną podróżować.

Pakiet pomocowy obejmie gwarancje i podniesienie kapitału. Mordaszowowie będą w perspektywie długoterminowej inwestorem strategicznym TUI – jako największy udziałowiec (24,1 procent) przyrzekli włączyć się w podniesienie kapitału.

ZOBACZ TEŻ: Właściciel DER Touristik: Pomoc dla TUI i FTI jest nie fair

– Przed pandemią koronawirusa TUI był zdrowym biznesowo przedsiębiorstwem – mówi prezes Grupy TUI Friedrich Joussen. – Rynek istnieje, popyt jest, ale od marca nie możemy wypracować znaczących przychodów. Nasz model biznesowy pozwala nam reagować w elastyczny sposób na nagłe zmiany, wynikające z sytuacji pandemicznej, czego przykładem było szybkie wznowienie programu w lipcu po pierwszej fali choroby – zapewnia w komunikacie koncernu.

Joussen podkreśla, że klienci chcą wyjeżdżać, a turystyka nadal będzie sektorem rozwijającym się i ważną gałęzią gospodarki.

To już trzeci raz od początku pandemii TUI, po upadku Thomasa Cooka największy koncern turystyczny w Europie, sięga po pomoc publiczną. W sierpniu koncern dostał 1,2 miliarda euro kredytu, a w marcu przyznany mu został kredyt pomostowy gwarantowany przez rząd Niemiec w wysokości 1,8 miliarda euro.

Wpisz wiadomość

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Miasta chcą kontrolować najem krótkoterminowy

Najem krótkoterminowy w ośrodkach turystycznych rozwija się na niespotykaną dotąd skalę, przyczyniając się do ...

Lokalni agenci ważni dla brytyjskich turystów

Klienci preferują znanych touroperatorów i popularne portale rezerwacyjne, ale cenią też lokalne biura agencyjne ...

Hotel z najdroższą choinką na świecie

Hotel Kempinski Bahia w Marbelli pobił rekord wydatków na choinkę, jaką postawił w lobby. ...

Błąd touroperatora? Agent za to odpowie

Internetowe agencje turystyczne nie mogą uchylać się od odpowiedzialności za niepoprawne lub wprowadzające w ...

Na Wolinie powstanie nowy hotel

Polski Holding Nieruchomości, Polski Holding Hotelowy i Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście zbudują ...

Costa Cruises nie wychodzi z portu

Włoski armator statków Costa Cruises ogłosił zawieszenie do 3 kwietnia wszystkich rejsów na całym ...