Traveldata: Ceny w biurach podróży w odwrocie. Do czasu

W ostatnim tygodniu ceny w biurach podróży były w odwrocie, ale należy spodziewać się podwyżek. W ubiegłym sezonie o tej porze roku wycieczki zdrożały średnio o 68 złotych – podaje Traveldata.

Publikacja: 04.02.2020 01:58

Traveldata: Ceny w biurach podróży w odwrocie. Do czasu

Foto: Fot. AFP

Ostatni tydzień przyniósł niewielką obniżkę średniej ceny wakacji z biurem podróży, wyniosła ona 15 złotych. Zbadał to Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata na przykładzie jednego tygodnia w szczycie sezonu letniego, czyli między 3 i 9 sierpnia. Był to trzeci i zarazem największy spadek bieżących cen w tym sezonie. Poprzednie wyniosły po złotówce i miały miejsce przed tygodniem i sześć tygodni temu.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Wszystkie kierunki droższe, oprócz Albanii

Jak podaje prezes Traveldaty Andrzej Betlej w cotygodniowym raporcie, najbardziej w minionym tygodniu spadły ceny wyjazdów na Cypr i Zakintos – średnio po 58 złotych. Nieco mniej potaniała wycieczka na Synaj (Szarm el-Szejk i Taba) – o 35 złotych.

Stosunkowo duży wzrost cen odnotowano w ostatnim tygodniu w wypadku średniej ceny podróży na Teneryfę – o 107 złotych. Rosły też koszty wyjazdu na Rodos – 84 złote i do Maroka – o 68 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawiony jest na wykresie poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Ostatni tydzień przyniósł umiarkowane spadki lub nieduże wzrosty cen wycieczek z wylotami między 3 a 9 sierpnia tego roku. Tym razem najwyraźniejsza zniżka wystąpiła w wypadku Grecji – o 39 złotych.

Mniej potaniały wakacje w Egipcie, średnio o 22 złote. „Ceny na tym kierunku od dłuższego czasu wskazują na przejściowe wyczerpanie potencjału do dalszego wzrostu, a ostatnia średnia cena była najniższa od 24 października” – czytamy w raporcie.

Dzieje się tak – zauważa Betlej – mimo wyraźnej tendencji do umacniania się egipskiej waluty i relatywnie wysokiej wewnętrznej inflacji w tym kraju. W ostatnim roku z powodu wpływu dwóch tych czynników średnie ceny w Egipcie w przeliczeniu na euro i złote wzrosły o 23 procent. Oznacza to znaczne zmniejszenie rentowności tamtejszej branży turystycznej.

Mniejszy był spadek średnich cen wycieczek do Turcji, który wyniósł 15 złotych. Łączny wpływ wewnętrznej inflacji i osłabienia tamtejszej waluty po przeliczeniu na euro wyniósł około 1,3 procent, a na złotówki około 1 procent. „Zestawienie tych liczb z liczbami dotyczącymi Egiptu pokazuje, jak znacznie zyskała Turcja na konkurencyjności wobec Egiptu w ostatnim roku” – wskazuje prezes Traveldaty.

Nieznaczne zwyżki średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich (3 złote), a nieco większe w Bułgarii (12 złotych). Większych zmian cen należy spodziewać się na początku lutego, gdy wielu organizatorów po przeanalizowaniu styczniowej sprzedaży i zaktualizowaniu cen, jakie mogą uzyskać w hotelach, podnosi ceny. W ubiegłym sezonie wzrosły one w pierwszym tygodniu lutego średnio o 68 złotych – zapowiada Betlej.

Jest wzrost, ale mały

Traveldata porównała też ceny tegoroczne z zeszłorocznymi (wyloty w pierwszym tygodniu sierpnia). Okazało się, że ta pierwsza jest wyższa od tej drugiej o 170 złotych. Taki wzrost był drugim najmniejszym rocznym wzrostem cen w tym sezonie. Największy wystąpił siedem tygodni temu i wyniósł 224 złote.

W minionym tygodniu czwarty raz z rzędu najznaczniejszy roczny wzrost cen wycieczek odnotowano w wypadku wyjazdów na Lanzarote – o 469 złotych. Istotnie rosły też ceny podróży do Maroka i na Kos – o 294 i 281 złotych.

Nadal jedynymi kierunkami, w wypadku których Traveldata odnotowała zniżki były Malta i Albania – spadły one w ujęciu rocznym o 534 i 5 złotych.

Raport podaje również, że cena paliwa lotniczego była w ostatnim tygodniu tylko nieznacznie, bo o 1,2 procent, wyższa niż przed rokiem (2,57 zł/litr wobec 2,54 zł/litr). Jednocześnie jednak wobec euro i dolara złoty był w minionym tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych słabszy o prawie 0,9 procent. To spowodowało łączny rezultat niekorzystny dla touroperatorów szacowany na 20 – 30 złotych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Utrzymują się znaczne zwyżki średnich cen wycieczek do Egiptu – o 180 zł, Grecji – o 179 zł i Turcji – o 153 złote.

Ale nadal bardzo duży roczny i największy w tym zestawieniu wzrost cen wycieczek wobec poprzedniego sezonu notowano w wypadku Wysp Kanaryjskich – 261 złotych (tydzień temu 228 złotych). Kierunek w ostatnich jedenastu tygodniach rósł wśród pięciu najważniejszych kierunków w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej najmocniej.

Zdecydowanie najmniejszą skalę wzrostu nadal prezentuje Bułgaria – o 107 złotych, w której wiele atrakcyjnych cen oferuje biuro TUI Poland, a od pewnego czasu również Exim Tours (bardzo podobnie było o tej porze również przed rokiem) – relacjonuje autor opracowania.

W wypadku mniej masowych kierunków największe zwyżki cen w ujęciu rocznym objęły wycieczki do Maroka, na Majorkę i do Tunezji, gdzie wyniosły średnio: 294, 257 i 207 złotych.

Mniej intensywnie rosły ceny na Cyprze i w Portugalii – o 151 i 85 złotych. A spadki średnich cen w ujęciu rocznym miały miejsce w wypadku wakacji w Albanii i na Malcie – o 5 i 534 złote.

Dotychczas cen wycieczek na sezony letni i zimowy były zdecydowanie korzystne dla ich organizatorów. Odnosi się to również do cen wyjazdów last minute (na razie dotyczą sezonu zimowego), które były znacznie większe niż w tym samym czasie ubiegłego sezonu – komentuje Betlej.

Miniony tydzień przyniósł jednak kolejne osłabienie dynamiki wzrostu cen na najpopularniejsze kierunki, Egipt i Turcję. Mogą to być kolejne sygnały, że tych wycieczek jest trochę za dużo na rynku w stosunku do popytu – dodaje.

Best i Prima trzymają ceny

W porównaniach rok do roku średnich cen wycieczek najstabilniejszą sytuację Traveldata odnotowała w biurach Best Reisen i Prima Holiday. W tym pierwszym ceny pozostały na mniej więcej tym samym poziomie, co tydzień wcześniej, a w drugim wzrosły tylko o 15 złotych.

Pozostali touroperatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie ubiegłego roku, w granicach od około 50 (Grecos) do ponad 280 złotych.

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu biorąc pod uwagę 24 kierunki sezonu letniego i trzy kategorie hoteli, na pierwszym miejscu znajdował się TUI Poland z liczbą 47 ofert. Organizator ten wyprzedzał Itakę z liczbą 21 ofert i Exim Tours z 17 ofertami.

Najwięcej najtańszych ofert wyjazdów do Egiptu Traveldata stwierdziła w biurach Coral Travel i TUI Poland – po 6. Grecję najtaniej miały Itaka i TUI Poland – po 10 ofert, a także Grecos – 7 ofert. Wyspy Kanaryjskie warto było zwiedzać z TUI Poland (10 ofert), Itaką (7) i Rainbowem (6), a Turcję z Coralem Travel i TUI Poland (po 4 najtańsze oferty) oraz Itaką (3). Najwięcej najtańszych wyjazdów do Tunezji Traveldata odnalazła w Eximie Tours (5) i TUI Poland (3). Do Bułgarii najniższe ceny oferowały TUI Poland (3) i Exim Tours (2).

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją ofertową pozycję w Egipcie, Grecji i Tunezji (Dżerba), Itaka na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a Rainbow na Wyspach Kanaryjskich – podsumowuje Betlej.

Traveldata przedstawia też tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały imprezy turystyczne.

Na czele tabeli, podobnie jak w ośmiu wcześniejszych zestawieniach, widnieją TUI Poland i Grecos. Jedyna korekta składu to opuszczenie siódemki przez Primę Holiday, która przesunęła się na pozycję 8, czyli poza obręb zestawienia, i wejście do niej z tej pozycji na czwartą Best Reisen. Stało się tak dzięki drugiej największej obniżce średnich cen w biurach ujętych w zestawieniu.

Największą zmianą było przesunięcie się o dwie pozycje w dół Eximu Tours z czwartej na szóstą. Ten efekt dała, przy wyrównanej stawce rywali, nieduża podwyżka cen wyjazdów.

""

turystyka.rp.pl

Ceny lotów przeważnie w górę

Ostatnia część raportu poświęcona jest uwagom na temat cen biletów w tanich liniach lotniczych. Jak można się dowiedzieć, w Ryanairze ceny lotów na Wyspy Kanaryjskie od trzech miesięcy pozostają na poziomie wyraźne wyższym niż przed rokiem.

Z kolei średnie ceny na pozostałe kierunki są w ostatnich czterech miesiącach stosunkowo stabilne. W porównaniu z sezonem ubiegłym najbardziej wzrosły ceny przelotów do Włoch i Bułgarii – średnio o 296 i 244 złote. Nieco mniejsza podwyżka wystąpiła w wypadku Hiszpanii kontynentalnej i Grecji – średnio o 180 i 172 złote, a najmniejsze były udziałem kierunków portugalskich – jedynie o 28 złotych.

""

turystyka.rp.pl

Ceny przelotów Wizz Airem na Teneryfę i Fuerteventurę od sześciu tygodni zdecydowanie rosną.
Na pozostałych kierunkach turystycznych zaś wzrost średnich cen po okresie niezbyt dużych wahań w ostatnich sześciu tygodniach wyraźnie przyspieszył.

W porównaniu z poprzednim sezonem ponownie najbardziej Wizz Air podniósł ceny przelotów do Portugalii, Bułgarii i Włoch – średnio o 162, 156 i 144 złote. Umiarkowanie opuścił natomiast do Grecji, średnio o 40 złotych, i dużo bardziej do Hiszpanii – o 213 złotych.

""

turystyka.rp.pl

ZOBACZ TEŻ: Betlej: Powoli kończy się era prostego składania wycieczek

Ostatni tydzień przyniósł niewielką obniżkę średniej ceny wakacji z biurem podróży, wyniosła ona 15 złotych. Zbadał to Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata na przykładzie jednego tygodnia w szczycie sezonu letniego, czyli między 3 i 9 sierpnia. Był to trzeci i zarazem największy spadek bieżących cen w tym sezonie. Poprzednie wyniosły po złotówce i miały miejsce przed tygodniem i sześć tygodni temu.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Wszystkie kierunki droższe, oprócz Albanii

Pozostało 95% artykułu
Biura Podróży
Koniec tańszych wakacji? W ostatnim tygodniu ważna zmiana w biurach podróży
Biura Podróży
TUI podsumował sprzedaż wakacji – 60 procent miejsc już zarezerwowanych
Biura Podróży
Exim Tours uruchomi loty czarterowe do Bahrajnu. „Kolejna ekscytująca nowość”
Biura Podróży
Do Polski wchodzi nowe biuro podróży. Oferuje wakacje w Turcji i Egipcie
Biura Podróży
Biura podróży cofają podwyżki cen wakacji. Trzy kierunki są jednak na to odporne
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?