Traveldata: Wakacje tańsze o setki złotych. Przodują Portugalia, Hiszpania, Malta

Przez tydzień ceny w biurach podróży ledwo drgnęły. Za to w porównaniu z zeszłym rokiem są niższe nawet o 800, 500, 300 złotych. Dzieje się tak, mimo wzrostu kosztów organizatorów wyjazdów – wynika z najnowszego raportu Traveldaty.

Publikacja: 18.05.2021 09:36

Traveldata: Wakacje tańsze o setki złotych. Przodują Portugalia, Hiszpania, Malta

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W zeszłym tygodniu, średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia podniosła się o 11 złotych. W poprzednich tygodniach wzrosła o 77 i 4 złote, a we wcześniejszych spadła o 13 i 25 złotych – wskazuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym raporcie z badania cen zorganizowanych podróży zagranicznych*.

Największe zwyżki cen wyjazdów Traveldata odnotowała w wypadku wypoczynku na Lanzarote, o 390 złotych, na Sardynii, o 171 złotych, i w Portugalii – o 131 złotych.

Największy spadek cen ponownie wystąpił natomiast w ofertach wyjazdów do Kalabrii i wyniósł średnio 123 złote. Mniej istotne zniżki objęły Turcję Egejską i Riwierę Turecką – o 74 i 70 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Są wakacyjne kierunki tańsze nawet o 500 złotych

Zmiany cen wycieczek jakie w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawiony jest na wykresie poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu wzrost cen wycieczek z wylotem między 2 i 8 sierpnia zdecydowanie wyhamował, a część kierunków zdradzała wręcz sporą przecenę.

Spadały ceny kierunków egipskich i tureckich – średnio o 31 i 77 złotych. Największe wzrosty odnotowano za to w wypadku Wysp Kanaryjskich – średnio o 88 złotych. Wyraźnie mniejsze zaś, jeśli chodzi o wakacje w Bułgarii i w Grecji – o 26 i 17 złotych.

Setki złotych w dół

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku z wylotami w pierwszym tygodniu sierpnia pokazało, że średnia cena była niższa od średniej z poprzedniego sezonu o 144 złote. Potwierdza to obserwowany już od dawna trend, że tegoroczne ceny są dużo niższe od zeszłorocznych. Tylko w ostatnich tygodniach różnice na minus kształtowały się następująco: 101, 124, 162, 158, 166, 132, 176, 130, 136, 128 złotych.

Zdecydowanie największe roczne spadki cen Traveldata wykazała w wypadku podróży na Costa de la Luz – o 844 złote. Mocno przecenione były również Portugalia i Kalabria – o 521 i 504 złotych.

Znacznie mniej znaczące były wzrosty cen wycieczek, z których największe ponownie odnotowano w wypadku Lanzarote, o 108 złotych, Rodos, o 77 złotych, i Kos – o 58 złotych.

Traveldata porównała też rok do roku dwa czynniki, które zdecydowanie wpływają na koszty organizatorów turystyki – ceny paliwa i kurs złotego.

Cena paliwa lotniczego wyniosła w ostatnim tygodniu 2,54 zł za litr, co oznacza, że była o 95,4 procent wyższa niż rok temu. Złoty z kolei był znacząco, bo o 3,4 procent, silniejszy w uśrednionych rozliczeniach turystycznych.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek zawierał się w przybliżeniu w przedziale od 100 do110 złotych, czyli był znacząco niekorzystny dla touroperatorów – wskazują autorzy raportu.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Jak widać na kolejnych dwóch ilustracjach, największe roczne spadki cen wycieczek tym razem miały miejsce w wypadku ofert wakacji w Turcji, na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie, gdzie średnie ceny były niższe odpowiednio o 140, 121 i 113 złotych od cen sprzed roku. Mniej potaniał wypoczynek w Bułgarii i Grecji – o 77 i 51 złotych, odnotowuje Traveldata.

Jeśli chodzi mniej uczęszczane kierunki, tym razem zdecydowanie najbardziej większe roczne zniżki cen wycieczek wystąpiły w ofertach wakacji w Hiszpanii kontynentalnej, w Portugalii i na Malcie – o odpowiednio 551, 521 i 400 złotych.

Mniej potaniały wyjazdy do Maroka, Włoch i Tunezji – o 331, 222 i 140 złotych. Jeszcze bardziej umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów na Majorkę i Cypr – o 41 i 34 złote.

Jedynym kierunkiem, którego cena w ujęciu rocznym wzrosła była Albania, różnica wyniosła plus 40 złotych.

Best Reisen drastycznie redukuje ceny

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 kolejny raz najbardziej obniżyły się one w biurach podróży Best Reisen, Sun & Fun i Rainbow – o około 520, 380 i 360 złotych.

Znaczne były również zniżki w TUI Poland, Eximie Tours i Primie Holiday – o około 195, 155 i 145 złotych. W mniejszej skali spadły ceny w Grecosie i Coralu Travel – o około 30 i 10 złotych. U pozostałych organizatorów ceny wzrosły rok do roku w granicach od 15 do ponad 800 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w odniesieniu do 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu kolejny raz z rzędu znalazł się TUI Poland z liczbą 50 ofert. Za nim ustawiły się Rainbow z liczbą 24 ofert i Itaka z liczbą 23 ofert.

W ubiegłym tygodniu najwięcej najtańszych ofert wakacji w Egipcie miał TUI Poland (7) i Exim Tours (4), w Grecji Rainbow (8), Grecos (7), TUI Poland i Coral Travel (po 6), na Wyspach Kanaryjskich TUI Poland (10) i Itaka (7), w Turcji Coral Travel (9) i TUI Poland (7), a Tunezji TUI Poland (4) i Coral Travel (3), a w Bułgarii TUI Poland (3) i Best Reisen (2).

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji, biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Rainbow w Egipcie i w Grecji.

Raport zamyka zestawienie biur podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach. W zestawieniach zachowano ścisłą porównywalność oferowanych kierunków, co oznacza, że biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W ostatnim tygodniu niewielkim korektom uległy jedynie odchylenia od średniej ceny referencyjnej w szczególności w Grecosie (na korzyść) z powodu obniżenia cen wycieczek i w TUI Poland (na niekorzyść) z powodu niedużej podwyżki.

""

turystyka.rp.pl

*Zestawienie obejmuje porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanego jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 13 maja 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 6 maja 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 14 maja 2020 roku.

W zeszłym tygodniu, średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia podniosła się o 11 złotych. W poprzednich tygodniach wzrosła o 77 i 4 złote, a we wcześniejszych spadła o 13 i 25 złotych – wskazuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym raporcie z badania cen zorganizowanych podróży zagranicznych*.

Największe zwyżki cen wyjazdów Traveldata odnotowała w wypadku wypoczynku na Lanzarote, o 390 złotych, na Sardynii, o 171 złotych, i w Portugalii – o 131 złotych.

Pozostało 91% artykułu
Biura Podróży
Exim Tours świętował zakończenie udanego sezonu i 30 lat na polskim rynku
Biura Podróży
Sun & Fun: To był rekordowy rok. Na przyszły mamy dwie nowości
Biura Podróży
Itaka: To był najlepszy rok w historii biur podróży, ale liczymy na jeszcze lepszy
Biura Podróży
Rego-Bis zabierze czarterem klientów z Zielonej Góry do Albanii
Biura Podróży
Prezes TUI: Współpraca z agentami turystycznymi nam się opłaca, chcemy więcej
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości