Właściciel biura podróży U Brata Józefa Jarosław Miłkowski został przesłuchany w czwartek przez warszawską policję. Stało się to zaraz po tym, jak mazowiecki urząd marszałkowski zgłosił, że jego biuro podróży działa nielegalnie. Nielegalnie, ponieważ organizuje pielgrzymki, a więc rodzaj turystyki, bez formalnego przygotowania – nie ma gwarancji ubezpieczeniowej i nie ma wpisu do centralnej ewidencji organizatorów, chociaż wymaga tego ustawa o imprezach turystycznych.

Czytaj więcej

Biuro podróży U Brata Józefa działa nielegalnie. Marszałek Mazowsza zgłosił sprawę policji

Próbowaliśmy dowiedzieć się, jak to z organizowaniem pielgrzymek było. Niestety, Miłkowski uchyla się od odpowiedzi. Twierdzi, że policja zakazała mówić mu o tej sprawie.

Zanim jednak zamilkł wypowiadał się w mediach. I tak na przykład w relacji stacji telewizyjnej TVN z Chorwacji przyznał, że zorganizował „około stu” pielgrzymek. Teraz mówi, że nie „zorganizował”, ale jedynie jeździł z nimi jako pilot. Kto je więc zorganizował? - Różne biura – wyjaśnia, ale nie chce nic więcej na ten temat powiedzieć. Powtarza też, co mówił wcześniej, że miał umowę jako agent biura podróży Motyl SA z Lublina.

W krótkiej rozmowie z Polską Agencją Prasową w czwartek tłumaczył, że tragicznie przerwaną pielgrzymkę organizowała siostra zakonna. - Ja tylko pomagałem w ubezpieczeniu i w zorganizowaniu autokaru – stwierdził. Przypomnijmy, że dwie z trzech sióstr zakonnych, które były w autokarze, zginęły. Trzecia jest ranna, ale o stanie jej zdrowia nic nie wiadomo.

Miłkowski wyjaśniał też, że od od roku 2017 r., czyli od momentu zarejestrowania działalności gospodarczej pod nazwą "U Brata Józefa Biuro Podróży Jarosław Miłkowski", współpracuje jako agent turystyczny z biurem podróży Motyl S.A. w Lublinie „i od tego czasu z nimi podróżuje”. - Ja generalnie zbieram ludzi – dodał.

Biuro Motyl natychmiast wydało oświadczenie: „Niniejszym oświadczamy, że nasze biuro podróży nie organizowało pielgrzymki do Medjugorie w dniu 05.08.2022 i dlatego nasza firma nie ponosi odpowiedzialności za ten wyjazd.

We wcześniejszym okresie firma "U Brata Józefa" pośredniczyła w sprzedaży kilku naszych imprez turystycznych na zasadzie agencyjnej. Jednakże nasze biuro podróży nie brało udziału w organizowaniu żadnego wyjazdu do Medjugorie w sierpniu 2022 roku”.

Kto więc tak naprawdę odpowiadał przez ostatnie lata za wyjazdy z biurem U Brata Józefa? Kto rezerwował noclegi, podpisywał umowy z przewoźnikami? Miłkowski na te pytania nie chciał nam odpowiedzieć.

Czytaj więcej

Prezes Polskiej Izby Turystyki po wypadku w Chorwacji: W turystyce jest szara strefa

Nie wiadomo też, kto zorganizuje kolejne imprezy? Na stronie internetowej U Brata Józefa są wymienione wcześniejsze wyjazdy z podanymi datami i są też zaplanowane następne: „Medjugorje 13.08 – 21.08.2022”, „Medjugorje 10.09 – 18.09.2022 Podwyższenie Krzyża”, „Medjugorje 1.10 – 9.10.2022”, „Medjugorje 29.12.2022 – 07.01.2023 (10 dni)”, a nawet „Medjugorje 13.05 – 21.05.2023 Rocznica pierwszego wyjazdu dla pracowników Eko-Okien, ich rodzin i znajomych”. Jest dołączony program, cena i formularz do wypełnienia przez zainteresowanych.